| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa va intreb ceva.De ce florile au diferite culori? Sunt foarte curioasa si nu am gasit nicaieri.

Răspuns Câştigător
| Petre_Razvan_1994 a răspuns:

Difera pigmentii!
O alta chestie care influenteaza forma si culoarea este locul unde traieste
Funda? :*

| averagestudent a răspuns (pentru Petre_Razvan_1994):

Ce sunt pigmentii?

| Teardrop a răspuns (pentru averagestudent):

Sunt nişte elemente ale celulei, care determină secreţia unor substanţe ce "dau culoare" plantelor.

Desigur, aici intervine şi ochiul uman în percepţia culorilor.

13 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Pentru perpetuarea speciei happy
Ca sa atraga insectele care produc polenizarea, mai exact. E o adaptare minunata.

| RAY a răspuns:

Orice floare are toate cele 3 culori albastru, verde, rosul, dar ochiul uman vede culoarea care este mai puternica, culoarea verde este cea mai puternica culoare

| averagestudent a răspuns (pentru RAY):

Si atunci de ce nu prea vedem flori cu petalele verzi?

| RAY a răspuns (pentru averagestudent):

Sunt mai multe motive unular fi ca albinele prefera nuanta galbena si asta a facut ca cele de nuanta asta sa fie prreferate in locul altor flori, asta se numeste selectie naturala

| T0T a răspuns:

Florile nu au culori. Nimic nu are culoare.

| Teardrop a răspuns (pentru T0T):

Părul lui Nagato are.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Au anticipat aparitia omului, barbat si femeie. happy
Incearca sa duci tu ca barbat, un buchet de flori fara culoare unei fete.Bine ca si ele ar putea fi utile ajutand la polenizare, dar sunt prea lenese si cheama insectele sa faca asta.
Lamurit/a? Bun. whew! Stiu e greu, sper sa se pluseze cu ceva pe langa funda aia ca eu nu mai pot.

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

happy
Cand am citit inceputul raspunsului tau m-am gandit ca o sa continui in genul asta:
"Florile sunt colorate pentru a atrage polenizatorii, asa si femeile, care sunt ca niste flori, se coloreaza felurit pentru a atrage curtezanii. Si astfel, se perpetueaza specia!"

| anonim_4396 explică (pentru Kaℓi):

happy
M-am gandit prima oara la asta, dar am vrut sa va necajesc un pic si am scos in evidenta niste pretentii imaginate pe moment.
Da, voi sunteti ca niste flori! Nu stiu daca ai furat pe la 12 noaptea trandafiri din parc(cred ca acolo m-am pierdut). Exact, dureros! Sau mai ales sa-i iei cu un servetel, in care cineva si-a mazgalit nr de telefon.Pana la urma nici nu stiu care doare mai tare.Bataia primita de la paznici, tepii, faptul ca vii singur acasa si inca mai ai dragoste de oferit infigandu-te direct in tufa cu trandafiri? Chiar nu stiu...
"Niciodata nu ar trebui sa lovesti o femeie, nici macar cu o floare" yea, s-ar putea sa strivesti si bondarul agatat in petale.

| a3e6u9 a răspuns:

Citeam pe undeva că florile sunt mai interesante în ultraviolet, fiindcă albinele văd în spectrul ultraviolet și (evident) scopul florilor e să fie fertilizate cu ajutorul albinelor sau a altor insecte, deci trebuie să le atragă.

http://www.dailymail.co.uk/......ly-us.html

| stefanvladvlad a răspuns:

Pentru ca asa a vrut Dumnezeu