| Annabelle a întrebat:

De cateva zile in coace sunt tot mai interesata de magie, vrajitorie, vicca..stiti chestiile alea.
Si caut pe net, unii cred ca exista alti nu.
Am vazut altii ca zic ca practica magie si alte chestii...
nu ma refer la vraji din astea gen farmece si alte cele, nu stiu cu sa zic..ma refer la magia aia gen te concentrezi si aprinzi lumanarea,ridici pene de gasca,ma rog ati inteleslaughing)
puteti sa ma lamuriti? adica daca stiti pe cineva care cunoaste lucrurile aste, crede, etc.

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pesudostiinte mai exact sunt si doc de astea vezi iesirea din matrix e un blog cu multe pesudodocumentare de astea

| Drimmero a răspuns:

Alea-s prostii din filme,, fi serioasa!

| SG1995 a răspuns:

Uite aici un site în care găsești mai multe pe subiect: www.occult-ro.com

| SG1995 a răspuns (pentru SG1995):

Http://ocult4.rssing.com/chan-43251325/all_p1.html

Uite aici sunt toate articolele de pe site.

| SSS a răspuns (pentru SG1995):

Ma rog, dar mie nu-mi plac mixurile alea pe acolo, adica wiccani, satanisti traditionali, satanisti spirituali, ezoteristi si alte secte? Nici nu vreau sa ma gandesc cate polemici au fost sterse pe acolo.

| SG1995 a răspuns:

S-a desființat? Chestia aia era cam cel mai obiectiv site legat de ocultism deorece nu activa în numele unei idelogi religioase.

| SG1995 a răspuns:

Creștinismul e tot o formă de misticism. Da te uiți la scrierile de la Nag Hamadi, alea sunt scrise de gnostici care era ocultiști, și combinau religia creștină cu cele păgâne.

| SSS a răspuns (pentru SG1995):

Sunt rahaturi wicca, crestinismul interzice clar vrajitoria, tocmai de asta au omorat vrajitorii Pagani. O folosesc doar cei de la conducere.

| SG1995 a răspuns (pentru SSS):

Wicca e ceva relativ nou. Deci dacă te-ai documenta din altă parte decât de pe Joy of Satan, ai afla că există asociații oculte încă din antichitate, când creștinismul a apărut acesta a fost asimilat de unele formațiuni, de asta există peste 52 de evanghelii gnostice.

| WaterDrop a răspuns:

Erm, chestia ce te ajuta sa "ridici pene de gasca, aprinzi lumanari" si etc. se numeste telekinezie si nu are nici o legatura cu magia ci cu manipularea energiei din jurul nostru. Ceea ce e conteaza este: Tu crezi in ea? Orice este posibil atunci cand crezi happy

| sabin89 a răspuns (pentru WaterDrop):

"Orice este posibil atunci cand crezi" - Ar fi posibil sa zici muntelui "arunca-te in mare" si el sa execute ordinal? happy

| WaterDrop a răspuns (pentru sabin89):

De obicei nu intru in contraziceri, asadar voi spune doar ca da, se poate happy Nu o poate face oricine si cu siguranta nu este usor, insa se poate intampla si asta.

| Deliiiia a răspuns:

Buna, nu exista asa ceva, e vorba de iluzionism.

| Deliiiia a răspuns:

In opinia mea e doar iluzionism, ce e asa de greu de inteles?

| astadesteptu a răspuns:

Nu exista. Oricine ar reusi sa miste un singur obiect cu puterea mintii sau sa ghiceasca viitorul samd, o singura data in conditii de laborator ar schimba lumea. In schimb, cu toate ca fenomenul paranormal a fost cercetat foarte foarte mult si adanc nu exista nici cea mai mica dovada ca exista asa ceva.