| bibiododo a întrebat:

O sa pun o intrebare cam stupida.De ce trebuie la telecomanda sa punem bateriile cu poli opusi? Chiar am nevoie de un raspuns "stiintific"

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Pentru ca cele 2 baterii sa functioneze ca si una singura ele trebuie puse in felul urmator.o baterie e notata cu [+-]
|---[+-][+-]---|
{spre telecomanda}
liniutele reprezinta fire conductoare. Daca vrei sa faci 2 magneti sa functioneze ca si unul, trebuie sa ii atingi cu polii opusi adica nord -sud. Daca pui bateriile cap in cap nu se va intampla nimic pentru ca nu exista diferenta de potenital ( + si -).

4 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Da, cam stupida.
Nu doar la telecomanda se pun asa bateriile...
O baterie furnizeaza in general o cantitate mica de energie, din cauza asta aproape orice aparat are nevoie de doua sau mai multe baterii pentru a functiona. Astfel, ele se conecteaza in serie, pentru a functiona ca un singur acumulator de tensiune mai mare. Conectarea in serie se face, logic, prin contactul intre polii opusi.

| RAY a răspuns:

Simplu bateria are 2 forme de energie una negativa si un pozitiva daca se intarnesc ele se anuleaza pentru a evita asta trebuie puse bateriile opus acolo sunt 2 fire care trasforma totul intro energie neutra acuma daca pozitivul creste se va descarca exact ca un trasnet de aia e bine sa ai un fir in pamant impantare sa nu creasca pozitivul sau negativ ca se descarca in tine, si tu esti incarcat negativ creierul poate aprinde un bec asa complex e, ca experiment ea 2 fire si 2 bateri si vezi ce se intampla daca atingi firele si daca nu

| relian a răspuns:

Pt ca curentul din baterii sa treaca de la una la alta si astfel sa ajunga unde este nevoie, sa ai continuitate intre baterii iar capetele se leaga la consumator unde vei avea doar un singur plus si un minus.Imagineazati ca toate acele baterii sint doar una singura.Deci cam asa este facuta o baterie in interior. Daca imbraci toate bateriile in ceva fara sa le mai vezi si asezate asa plus la minus in final vei avea o baterie lunga si la un capat ai plus si la alatu ai minus. Daca le vei lega plus la plus si minus la minus in final vei avea o baterie lunga dar la capete vei avea ori numai minus ori numai plus si nu va fi operationala.Stiintific -next time.

| MisFit20 a răspuns:

Nu stiu probabil asa e facut mecanismul, intreaba profesorul de fizica sigur are legatura cu atragerea dintre poli.