| StroeRadu98 a întrebat:

Salut! Poti sa te curentezi de la bateriile de la telecomanda?

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

Evident
DAR
trebuie sa tragi un fir de curent de la unul din poli, si apoi sa pui pe limba ambii poli, atunci vei simti o electrocutare, foarte slaba, dar totusi

PS intrebarea era daca "poti", de putut poti, nu am spus ca te si electrocutezi "rau"

| relian a răspuns (pentru Brizbriz):

Raspuns total gresit, rtia mai dat si funda laughing cauta explicatia cuvi9ngtului electrocutare, apoi revino si spune-ne si noua cum sta treaba.
De la o baterie de 1.5v nu te electrocutezi absolut deloc nici pe limba nici unde.
Ca sa te scutesc de cautari electrocutarea inseamna moartea survenita datorita unui soc electric, deci a curentului electric ce trece prin tine, sau leziuni destul de grave cauzate de curentul electric

Avind in vedere ca de la o baterie de 1.5v nu patesti absolut nimci,rezulta electrocutare nula,nu te electrocutezi.
Cuym am spus si in alt raspuns mergi si fa alte activitati la care te pricepi,pe aici dai numai raspunsuri gfresite,total aiurea.

Evident cel care ti-a dat raspunsul balarie ca si cistigator nu se pricepe,omu atit poate,atit stie.
De ce am intervenit? Simplu,trebuie ca oamenii sa retina cei corect,raspunsul dat de tine este total gresit.laughing daca ai de comentat ceva,sigur o sa ai poti comenta ce vrei,dar pe viitor inainte sa raspunzi ceva cuiva verifica,sa nu arunci balarii sa te afli in treaba,sa spui ca esti si tu pe aici.
Unia s-ar putea sa ia de bun chdestiile gresite ce le scrii,asa cum este si cazul de fata.
Nu iti dau nici un link, poti singur sa deschizi un dictionar si sa cauti cuvintul electrocutare, poate o sa mai inveti si tu ceva laughing Numai bine si da cu matura, fa curat, nu mai sta pe aici, pierzi timpul aiurea.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La 1,5 V nu curentezi nici un carcalac.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti!

| mihai69 a răspuns:

Nicio șansă.

| relian a răspuns:

Rau de tot laughing

| Fatamuntilor a răspuns:

Exista in copilaria mea un fel de baterii plate, folosite la aparate de radio. Aveau doua clamite. DACA puneai limba te, pisca.Era o provocare atunci...
curentul e prea mic in acea baterie sa patesti ceva, cel mult te pisca.

| johnnny123 a răspuns:

La fel de tare cum te poți lovi cu un ghemotoc de vată medicinală.

| Sophieka a răspuns:

Deci unele intrebari sunt chiar amuzante laughing laughing laughing!

| user0010 a răspuns:

Dacă bagi limba e posibil să te piște.

| Mela1000 a răspuns:

In nici un caz!

| Nimeni4253 a răspuns:

Nu