| Francs a întrebat:

Bună,TPU! Am o întrebare pentru cei care au mai dat BAC sau admitere la anatomie: ați învățat logic la această materie? Consider că așa e cel mai bine dar nu prea știu cum să fac asta. Dacă tocesc, uit repede informații esențiale. Ce as putea face? Aveți niste sfaturi? Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu stiu ce intelegi prin tocit, dar ideea este ca atunci cand inveti sa intelegi lucrurile pe care le inveti si sa le corelezi cu alte chestii pe care le-ai invatat.

Gen daca inveti grupele de muschi, la care oricum ai doar cateva grupe de invatat, poti corela asta cu ce ai invatat de la sitemul circulator si sistemul osos. Ce muschi e ala, pe ce os sta, ce artera/vena trece pe acolo?

Cunostintele care raman sunt cladite unele peste altele si sunt interconectate, asta le face rezistente in timp pentru ca interconectare iti permite sa ajungi la o informatie pe care crezi ca ai uitat-o prin alta (nu iti amintesti numele grupei musculare dar iti amintesti osul pe care sta si ce artera/vena trece pe acolo asa ca iti amintesti si muschiul).

Asta e valabila in toate domeniile pentru ca arta, istoria, literatura nu au existat independent toate s-au influentat reciproc si scoala de la noi le preda de parca sunt chestii complet separate.

| Francs explică (pentru RoCkKiD):

Mulțumesc frumos happy

| christine99 a răspuns:

Pai la anatomie trebuie sa memorezi o mare parte, in timp ce citesti normal ca nu o faci mecanic, intreaba-te "Ce am inteles din acest capitol? Exista termeni pe care nu-i inteleg?". Atata timp cat deschizi cartea si citesti in fiecare zi, chiar si pentru un sfert de ora vei lua bac-ul. Bafta!

| Francs explică (pentru christine99):

Mulțumesc mult!????