| bendis92 a întrebat:

Ce parere aveti de afirmatia:
"Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte"?
V-ati ghida dupa acest principiu in viata voastra?

10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu.Este bine sa fim ingaduitori,sa le aratam dragoste, si cine stie, poate isi vor schimba atitudinea.

nony
| nony a răspuns:

Nu, ar fi prea usor.E mai bine ochi la patrat si dinti lipsa.Mult mai multi decat te-ai astepta.
Pai ce ti-am facut eu, manca-ti-as pipota, sa ma lovesti de prima data? Ä? Asa ca, acum indura si plangi, ca data viitoare sa ai grija ce faci.

| Klepto a răspuns:

Daca-r merge asa, atunci toti am fi orbi si stirbi, iar dentistii ar face bani multi punandu-ne proteze.
Prefer varianta mea personalizata "Nu iert, nu uit si daca te mai atingi de mine te incoronez cu un bocanc intre parelele".

| BebeStrumf a răspuns:

Dar e doar o zicala,venita de la oameni, doar nu'ti vei ghida viata dupa ea! Stii, astea iti pot veni in cap si la o bauta cu pretenii! Si multe altele...ex.: fantezii etcetera.Deci nu ma ghidez dupa regulile zicalelortonguesau cu atat mai putin al fanteziilorbig grin

| Eva a răspuns:

Nu. Pentru ca ar insemna ca pun semnul egal intre mine si...

| Romanian a răspuns:

Pentru cazuri nesemnificative,nu cred ca as aplica aceasta afirmatie, dar pentru cazuri grave, eu aplic cap pentru ochi si maxilar pentru dinte.De exemplu,daca o persoana cu care sunt in conflict imi da foc la masina, si eu stiu sigur ca el a dat, eu ii voi da foc la casa.Si nu-mi va fi mila caci nici el nu mi-a aratat mila atunci cand mi-a facut rau.

| jadir a răspuns:

Cu siguranta,da!

| chokingvictim a răspuns:

Metaforic asta e definitia capitalismului

| d1onn5o a răspuns:

Nu, nu sunt in stare sa ma razbun pe un inferior mintal.

| JustInCase_1628 a răspuns:

In principiu, nu. Stim cu totii ca planul razbunarii ne oboseste, ne face sa pierdem timp pretios, timp pe care l-am putea folosi pentru a face ceva constructiv. Cu toate astea, putini sunt cei care spun "iarta-l Doamne, ca nu stie ce face".
Un principiu dupa care ma ghidez e "Unde nu e, nici Dumnezeu nu cere", iar pentru restul "ochi pentru ochi, dinte pentru dinte".