| Tyberiu2000 a întrebat:

De vreo lună și ceva practic visul lucid.Am reușit, de vreo 2 ori pe săptămână, minim, am un vise lucide. Însă seara trecută am devenit conștient de vis, dar visul a ajuns un coșmar.Am încercat să-l controlez dar n-am reușit.Acum îmi este frică să mai practic visul lucid,dar nu vreau să renunț la el, e o experiență mul prea tare să renunț atât de ușor.Pentru cine știe, cum pot să scap de coșmaruri când practic visul lucid?

Răspuns Câştigător
| Miauti a răspuns:

Nu poti controla visul. Visul in sine are un mecanism de aparare. De aceea iti apare cosmarul. Sistemul cosmarului sau alt eveniment din vis este facut sa te faca sa uiti ca esti lucid. Din experienta mea in loc sa-l controlezi iti sugerez sa-i ceri.

In cazul in care iti apare un astfel de eveniment de cosmar, deschide un portal sau o usa spre un alt peisaj, blocand-o pe cealalta.

5 răspunsuri:
| Voidwithin a răspuns:

Nu poti controla pentru ca nu esti o persoana sigura pe tine (in viata reala).
Iar daca ai cosmaruri infrunta-le.

| Alicia98 a răspuns:

Incearca sa controlezi visul, nu devenii entuziasmat, fii cat mai calm. Gandeste pozitiv si imagineaza-ti cum ai vrea sa fie visul de la A la Z. Merge! Doar ai grija si controleaza-te si pe tine, si visul!
Bafta! happy

| Tyberiu2000 explică (pentru Alicia98):

Frumos sfat, mersi!

| Alicia98 a răspuns (pentru Tyberiu2000):

Cu placere! Ammm. merit funda? happy

| karakent a răspuns:

Cum se practica asta? ce trebuie sa faci?