| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Pentru cei care credeti in reincarnare, nu e posibil ca dupa fiecare reintrupare sa se piarda esenta sau identitatea Sinelui, chiar si istoricul acestuia? Cum e posibil ca in decursul mai multor vieti, X, de exemplu, care este o fata introvertita, o cheama Laura, are 25 ani si a avut o singura relatie pana acum, intr-o alta viata sa fie baiat cu totul alte caracteristici fizice si psihice? De unde se stie ca acest nou trup este acelasi cu al fetei din viata anterioara? Multumesc tare mult!

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Eu sunt agnostica (adica desi accept ideea unei divinitati nu sunt hotarata) dar din cate stiu eu reincarnarea are ca scop final ajungerea la o karma neutra ( nici pozitiva, nici negativa) si ajungerea la un plan superior al constiintei. Astfel fiecare "incarnare" deci fiecare viata este ca o lectie -primesti premizele pentru a invata aceasta lectie (inclusiv trasaturi de personalitate) si apoi tine de tine daca inveti sau nu. Ca alt fapt divers se spune ca in fiecare reincarnare o sa cunoastem aceeleasi persoane apropiate dar in alta configuratie - cel care acum e tatal tau se poate ca intr-o viata viitoate sa iti fie frate, mama ta sa iti fie fiu, sotia ta sa fie sora, etc.

17 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

"Pentru cei care credeti in reincarnare..." - Ce păcat că nu cred și eu în reîncarnare! că m-aș fi băgat să dau și eu un răspuns.

| relian a răspuns:

Iti dai seama sa fii fost baiat si acum sa fii fata, si sa te calareasca un mascul laughing iar tu sa iti amintesti de cand erai baiat laughing Ce face in cazul asta fata care este de fapt baiatul din trecut? Este cumva gay, sau ce grijania masii or fi astia laughing

Poate omu, adica fata nu se vrea calarita, pentru ca gindste cu capu de baiat din trecut, poate de aia is unele femei frigide laughing or fi fost in trecut masculi laughing

Nu se stie din trecut nimic, cei care stiu ceva, is simple intimplari, informatia scapa, nu se stie de ce sau cum, dar iese la suprafata si respectiva persoana stie chestii din trecut, nicioidata din viitor laughing

Din trecut de ce? Pt ca orice traim noi ca oameni, se inregisgtreaza in noi, apoi transmitem mai departe, informatia este in noi, doar ca nu este constienta, este tasata, facuta carton, placaj, sa nu poata iesi, pentru ca de ar iesi, am inebuni de tot laughing
Cam asta este Deja'vu ori reincarnarea voastra. Oricum tu cand n-o sa mai fii, ce mai conteaza daca o sa fii altceva, oricum nu vei sti, asa ca nu vad sensu, rostu acestei reincarnari.

Natura, Dzeu nu tine chestii fara rost laughing

| johnnny123 a răspuns:

Chiar așa, cum?

Reîncarnarea este o poveste inventată de/pentru oamenii care nu au curajul să-și accepte condiția de muritori și faptul că la un moment dat vor înceta să mai existe.

Fiind o fantezie, nu are niciun rost să cauți argumente solide în favoarea ei și nici să depui eforturi pentru a înțelege cum "funcționează". Nu funcționează în niciun fel, pentru că nu este reală.

| Yuoia a răspuns:

Tii tu minte ceva din vietile anterioare?
Ar trebui. Ca altfel, cum te indrepti? Si totusi, nu stii nimic. De ce?

| TheGentleman a răspuns:

Este o tâmpenie reîncarnarea, sau, dacă ar fi pe bune, amintirile din viața trecută se șterg complet. Ți-amintești cumva ce făceai în 1940? sau 1800?

Vezi, nu are noimă

| LaviniuA a răspuns:

Eu cred ca sufletul continua in alt trup dupa moarte, afara de cazul cand persoana e chiar nasoala si atunci e trimisa in iad.
De regula uitam vietile anterioare, ca asa suntem obisnuiti. Adica daca uitam si ce am facut saptamana trecuta, cu atat mai mult uitam ce faceam anul trecut sau acum 50 ani.

Parca e ceva si prin Biblie legat de reincarnare, pe acolo pe unde Iisus ii intreaba pe apostoli cine cred ei ca este el. Si unul zice ca e Ilie reintrupat... pam pam Si Iisus zice... Nu, nu sunt Ilie.
Sper ca nu am provocat sminteala printre cei preabisericosi happy

| sabin89 a răspuns (pentru LaviniuA):

Crezi că sufletul lui Adam a continuat în alt trup?

| LaviniuA a răspuns (pentru sabin89):

Nu cred ca a fost un om Adam, ci mai degraba o intreaga rasa umana care exista atunci.
Probabil ca au continuat si ei in alte trupuri cine stie.

| sabin89 a răspuns (pentru LaviniuA):

Chiar așa - cine știe. Poate și sufletul lui Avram Iancu o fi acum la Becali sau în altă parte.

| LaviniuA a răspuns (pentru sabin89):

Se poate. Ca doar n-o fi la Iohannis laughing

| AntiReligion a răspuns (pentru LaviniuA):

Nu există nicio dovadă științifică sau logică pentru ideea de reîncarnare. Este o credință bazată pe dorința de a evita realitatea morții și a lipsei de sens a vieții. Reîncarnarea este o iluzie confortabilă, dar nu o explicație validă pentru existența noastră.

Biblia nu susține reîncarnarea, ci învierea. Învierea presupune că trupul și sufletul unei persoane sunt restabilite la viață după moarte, nu că sufletul se mută în alt trup. Când Iisus îi întreabă pe apostoli cine cred ei că este el, el nu confirmă ipoteza că ar fi Ilie reîntrupat, ci se declară ca fiind Fiul lui Dumnezeu. Acesta este un punct central al creștinismului, care respinge orice formă de reîncarnare.

Reîncarnarea este o idee incompatibilă atât cu știința. Este o fantezie care ignoră faptele și evidențele. Nu există niciun motiv să credem în ea, decât dacă vrem să ne amăgim singuri.

| Drake21 a răspuns:

Nu stiu, dar la Vatican exista masina timpului ma gandeam daca intru prin acel portal sa ma duc in viitor cum ma intorc + deja sunt lansate masinile zburatoare ( imagineazati ce este in viitor )

| hipotronic a răspuns:

Bună. Ți-am trimis o cerere de prietenie cu un mesaj, statutul de utilizator junior nu-mi permite să trimit mesaj direct. L-ai primit?

| AntiReligion a răspuns:

Reîncarnarea este o credință irațională și lipsită de dovezi, care nu are nicio bază științifică sau logică. Nu există nicio dovadă că există un suflet sau o esență a sinelui care să supraviețuiască morții fizice și să se transfere într-un alt corp. Nu există nicio modalitate de a verifica sau falsifica această ipoteză, deci este o chestiune de credință orbă și nu de cunoaștere.

Ideea de reîncarnare contrazice tot ce știm despre biologie și evoluție. Fiecare individ este un produs unic al combinației genetice dintre părinții săi, și al interacțiunii dintre gene și mediu. Personalitatea, memoria, inteligența, preferințele și alte trăsături sunt determinate de acești factori, și nu de o entitate supranaturală care se reîncarnează. Nu există nicio legătură între X, fata introvertită de 25 de ani, și Y, băiatul cu alte caracteristici din altă viață. Ei sunt doi indivizi diferiți, care nu au nimic în comun.

Reîncarnarea este o formă de aroganță a imortalității, care reflectă dorința umană de a nega realitatea morții și de a se crede speciali și aleși. Este o iluzie confortabilă, dar periculoasă, care ne împiedică să apreciem valoarea vieții noastre actuale și să ne asumăm responsabilitatea pentru acțiunile noastre. Nu există niciun motiv să credem că vom avea o altă șansă după ce vom muri. Singura viață pe care o avem este cea pe care o trăim acum.

| Selenaaa a răspuns:

Buna! Sunt oameni care sustin ca isi amintesc viata anterioara. Nu stiu daca este asa, eu cred in reincarnare. Cred si ca daca nu ti-ai invatat lectiile in viata trecuta, se vor repeta si in viata aceasta, pentru a le invata. Eu de exemplu rezonez foarte bine cu hinduismul, ma simt foarte conectata cu asta. Intr-o zi cand ieseam de la biserica (sunt ortodoxa) era pe strada un baiat care impartea carti si care mi-a dat cartea Bhagavad Gita, un fel de Biblie a noastra. De asemenea am si o alunita fix in frunte. In timpul meditatiilor, am mai patit sa vizualizez o femeie indianca, care se uita la mine.Si, nu este psihoza. happy Un motiv pentru care sustin ca este real si ca noi suntem mai mult decat lumea aceasta fizica, materiala, este pentru ca de mica pot avea vise premonitorii, pot visa ce se va intampla. Nu am mereu, insa am. Asa ca, ceva este mai presus decat noi. Nu le stim noi pe toate, cum cred unele persoane, ca adevarul lor este adevarul absolut. Cred ca e important sa ne lasam mintea si sufletul deschis.

Numai bine happy

| Selenaaa a răspuns:

Buna! Sunt oameni care sustin ca isi amintesc viata anterioara. Nu stiu daca este asa, eu cred in reincarnare. Cred si ca daca nu ti-ai invatat lectiile in viata trecuta, se vor repeta si in viata aceasta, pentru a le invata. Eu de exemplu rezonez foarte bine cu hinduismul, ma simt foarte conectata cu asta. Intr-o zi cand ieseam de la biserica (sunt ortodoxa) era pe strada un baiat care impartea carti si care mi-a dat cartea Bhagavad Gita, o carte despre hinduism, un fel de Biblie a noastra. De asemenea am si o alunita fix in frunte. In timpul meditatiilor, am mai patit sa vizualizez o femeie indianca, care se uita la mine.Si, nu este psihoza. Un motiv pentru care sustin ca este real si ca noi suntem mai mult decat lumea aceasta fizica, materiala, este pentru ca de mica pot avea vise premonitorii, pot visa ce se va intampla. Nu am mereu, insa am. Asa ca, ceva este mai presus decat noi. Nu le stim noi pe toate, cum cred unele persoane, ca adevarul lor este adevarul absolut. Cred ca e important sa ne lasam mintea si sufletul deschis.

Numai bine happy

| AntiReligion a răspuns (pentru Selenaaa):

Sunt uimit de cât de multe afirmații nefondate și lipsite de dovezi faceți în acest text. Nu există nicio bază științifică pentru a crede în reîncarnare, vise premonitorii sau conexiuni spirituale cu alte religii. Toate acestea sunt produsul imaginației și dorinței dvs. de a găsi un sens într-o lume haotică și nedreaptă.

Nu aveți nicio dovadă că v-ați amintit o viață anterioară, doar niște impresii vagi și coincidențe superficiale. Alunița dvs. de pe frunte nu este un semn al destinului, ci o simplă anomalie genetică. Cartea pe care ați primit-o de la un străin nu este o revelație divină, ci o strategie de propagandă religioasă. Viziunea dvs. despre o femeie indiancă nu este o regresie hipnotică, ci o halucinație indusă de starea meditativă.

Visele dvs. premonitorii nu sunt dovezi ale unei lumi supranaturale, ci rezultatul unui proces psihologic numit confirmare selectivă. Acesta înseamnă că vă amintiți doar de visele care se potrivesc cu evenimentele ulterioare și uitați de cele care nu au nicio legătură. Este foarte probabil ca să visați lucruri banale sau previzibile, care se întâmplă frecvent în viața reală. De exemplu, dacă visați că v-ați întâlnit cu un prieten, nu este nimic remarcabil dacă acest lucru se întâmplă a doua zi. Dar dacă visați că ați câștigat la loterie, și acest lucru nu se întâmplă niciodată, nu vă veți mai gândi la visul respectiv.

Nu este adevărat că nu știm noi pe toate, cum credeți dvs. Este adevărat că există multe lucruri pe care nu le știm încă, dar asta nu înseamnă că trebuie să le umplem cu ipoteze fantastice și neverificabile. Există o metodă științifică pentru a descoperi adevărul despre lumea în care trăim, bazată pe observație, experimentare și raționament logic. Această metodă ne-a permis să înțelegem fenomene naturale complexe, cum ar fi evoluția, gravitația sau genetica. Nu avem nevoie de mituri și povești pentru a explica realitatea.

V-aș sfătui să vă lăsați mintea și sufletul deschis, dar nu atât de deschis încât să vă cadă creierul. Fiți sceptic și critic față de orice afirmație care nu are susținere empirică sau logică. Nu vă lăsați manipulați de emoții sau prejudecăți. Citiți mai multe cărți științifice și mai puține cărți religioase. Nu vreau să vă jignesc sau să vă ofensez, dar cred că sunteți victima unei iluzii periculoase și iraționale.