| LittleRose a întrebat:

Vreau sa intreb pe cineva care chiar stie. Ce fel de farmece se fac cu frunzele proaspete de nuc? Am gasit pe presul de la apartament intr-o zi cand plecam la scoala doua crengute de frunze verzi de nuc.Parca atunci erau culese.Nu erau deloc vestejite. Le-am impins cu piciorul pana au cazut la parter.Eu stau la etajul 1.Si in tapiseria scaunului am gasit un ac pus in linie orizonatala.Nu avea cum sa cada tocmai intre tapiserie si zabrelele de la spatar si nu avea nici de unde sa cada. A fost indesat acolo.Ma puteti lamuri? Fundita mare:X

Răspuns Câştigător
| PikaRawrr a răspuns:

Cred ca sti povestea ''cenusareasa'' aminteste-ti ce se intampla:Cenusareasa ii cere tatalui sau o simpla crenguta de nuc. Se duce la mama ei la mormant si pune acol0o crenguta. Creste un nuc si se intampla o multime de chestii magice.
Sper ca ti-am fost de ajutor.mai gandeste-te la povestea ta si la ''cenusareasa'' si incearca sa faci o legatura. Poti cauta si pe net: legende despre...
Mult noroc happy

5 răspunsuri:
| ELLSSA a răspuns:

Gandeste-te la orice "copilarie/nebunie"facuta de oricine, dar numai la farmece nu!

| bamse a răspuns:

Buna. Eu unul nu sunt pasionat de asa ceva. Insa am gasit pe internet ceva in legatura cu subiectul asta. Daca vrei sa incerci ce am gasit eu, cauta pe google Parintele Argatu despre farmece.
Multe persoane mi-au spus ca au fost la el si au scapat de nu stiu ce vraji, persoane mai in varsta. Personal nu m-am lovit de asa ceva, nu m-am documentat, nu prea stiu, consider ca e un domeniu cu un potential ridicat de sarlatanie, dar ti-am dat tot ce aveam.

| carpediem a răspuns:

Nu exista farmece. iar vrajitoare sunt doar in poveste.Coboara cu picioarele pe pamant.

| Benji a răspuns:

Eu zic sa te calmezi si sa fii realista.

| DorelSudoru a răspuns:

O sa-ti cada capu si o sa devi ipotent...