| navarre a întrebat:

Buna tuturor. O simpla intrebare care se poate raspunde cu da sau nu. Ce spuneti ca acesta este Dumnezeul nostru descris aici? :EXODUL 32 CU 27-,, el le-a zis:Asa va vorbeste Domnul Dumnezeul lui Israel:Fiecare din voi sa se incinga cu sabia; mergeti si strabateti tabara de la o poarta la alta, si fiecare sa omoare pe fratele, pe prietenul si pe ruda sa". Este vorba de Moise care s-a folosit de numele lui Dumnezeu sa infaptuiasca asemenea atrocitati. Credeti ca D-zeu adevarat ar putea sa instige la asa ceva, indiferent de motiv, eu cred ca NU, deoarece stiti ca "Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti", acesta este adevaratul nostru D-zeu, dar in limitarea mentala a unora se spune ca tot ce este descris D-zeu in Biblie este adevarat. Voi decideti.

Răspuns Câştigător
| oky a răspuns:

Nu, nu poate fi adevarat

21 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Ba-bi-bamwhistling, raspuns:-PNu!

| Arthur a răspuns:

@oktavian are dreptate.
Inafara de aceasta sa nu uitam ca Israelienii sunt poporul ales. Dumnezeu incerca sa ii apere si aici putem discuta foarte mult.
Sunt niste chestii pe care majoritatea nu le cunosc in legatura cu faptul ca femeile din alte triburi s-au incrucisat si cu unii din ingerii alungati din cer (ingerii lui Lucifer ).
Din incrucisarea acestora se spune ca ar fi rezultat si acei oameni uriasi ( Goliath ) ...etc.

| Parintele a răspuns:

Da, tot el este.acesta este caracterul lui d-zeu. Vechiul testament este plin de astfel de atrocitati. Nu inteleg de ce unii spun ca NU cand este scris in biblie. Mai bine luati o biblie in mana si confruntati cu aceasta lista de atrocitati comise in biblie: http://www.infidels.org/library/modern/donald_morgan/atrocity.html
daca va descurcati mai greu cu limba engleza folositi: http://translate.google.ro/? hl=ro&tab=wT#en|ro|

| Parintele a răspuns:

Mariobros, eu daca imi schimb hainele inseamna ca sunt alta persoana? sa fim seriosi, multi dintre noi suntem oameni maturi. Iar noul testament este doar o replica pozitiva fata de vechiul pentru ca popii si-au dat seama ca omenirea casca ochii si vede ca ceva este contradictoriu in vechiul testament, anume caracterul bun pe care si-l declara d-zeu in fata faptelor sale penale.

| Parintele a răspuns:

Mariobros nu as vrea sa gandesc ca Tutea asa cum nici tu nu ai vrea sa-l vezi pe dracu.

| Bacemi a răspuns:

Cred in acele cuvinte dar de multe ori interpretarea lasa de dorit. De multe ori gasim sensuri ascunse unde nu sunt si nu vedem pe cele pe care trebuie sa le vedem. Biblia trebuie citita cu multa atentie. Sunt multe pasaje care pot induce in eroare fara o analiza profunda. Fiecare indemn al lui Dumnezeu are un scop nobil desi uneori nu pare asa.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Fiecare verset trebuie citit si inteles in intreg contextul. Altfel se poate devia de la subiect. Sa nu uitam ca Vechiul Testament a fost scris in trei limbi: ebraica, aramaica si greaca. Ceea ce a ajuns acum in mainile noastre este o traducere. Traducere peste traducere, de fapt. Deci oricat ar incerca marii teologi, nu pot pastra cu exactitate sensul textului original. Traducerea este, din punct de vedere lingvistic, o tradare. Biblia nu trebuie inteleasa aleatoriu ci cu ajutorul unui indrumator indreptatit sa dea explicatii. Vechiul Testament si Noul Testament nu se contrazic, ci se implinesc. In Vechiul Testament avem de-a face cu un Dumnezeu drept, iar in Noul cu un Dumnezeu al iubirii. Legea veche se desavarseste prin Legea Noua, lasata noua mostenire de catre Fiul Sau. Biblia este Cartea Vietii, trebuie citita, chiar si ca mesaj pentru suflet, dar trebuie inteleasa corect.

Abh
| Abh a răspuns:

Vechiul si Noul Testament. Ba Bam!

Răspuns utilizator avertizat
| 16.laura.16 a răspuns:

Manipulare. A scoate din context. Nu rezolvi nimic. Dumnezeu e viata daca ma intelegi!

| costyn162 a răspuns:

Din moment ce ai spus sa raspundem cu da sau nu raspunul meu este NU...

| mariobros a răspuns:

Da din ce Biblie este scos paragraful? Si am vrea tot capitolul ca sa ne dumirim si noi cei care nu am citit Biblia, la ce se refera, ca asa pot sa scot si eu ceva din context si sa aiba un cu totul alt inteles, si oricum ar fi, nu cred ca noi, oameni banali, avem intelepciunea de a talcui Biblia.

| mariobros a răspuns:

@Parintele, nu sunt un citit in ale teologiei, dar mi se pare mie ca Vechiul Testament nu se poate traduce dupa legile din Noul Testament, cel pe care il respectam noi si in ziua de astazi. In Noul Testament, s-a reinnoit Legea si legamantul Lui Dumnezeu cu omul, deci nu putem spune ca au fost sau nu atrocitati, n-am citit nicaieri ca Dumnezeu comite atrocitati, si mai ales nu putem judeca noi, niste oameni, judecata si lucrarea Lui Dumnezeu.

| mariobros a răspuns:

@Parintele, din ceea ce ai spus inteleg ca `popii` au ales sa `dreaga busuiocul`, din cate stiu eu nu `popii` au alcatuit Noul Testament dupa a lor idee, ci sub indrumarea Duhului Sfant, si daca ar fi asa dupa cum ai spus, noi ar fi trebuit sa ne oprim la Moise si sa nu mai recunoastem pe Domnul Iisus ca Dumnezeu, si nici pe alti sfinti, mucenici. Dupa cum am spus s-a reinnoit Legea si Legamantul Lui Dumnezeu cu omul.

| mariobros a răspuns:

Da @Parintele, se vede treaba ca din cele spuse ai `citit cu mare atentie si inalta intelepciune` Biblia, cat despre Tutea, mai ai mult (daca nu cumva iti este imposibil) pana sa ajungi sa folosesti neuronii asa cum i-a folosit el.

| Oktavian a răspuns:

Aici nu Moise s-a folosit de numele lui Dumnezeu ci facea voia lui, daca vei citi mai inainte vei vedea ca este vorbe despre vitelul de aur pe care copii lui Israel lau faurit in timp ce Moise era pe munte si primea Legea celor 10 porunci.Atunci Domnul varind aceasta ratacire S-a miniat si I-a spus lui Moise sa se coboare de pe munte caci poporul facea rau. Citeste mai apoi versetele 9 si 10 din capitolul 32 si vei vedea ca Domnul S-a miniat pe cei care sa-u inchinat vitelului de aur, dar Moise s-a rugat de Domnul sa nu nimiceasca tot poporul.Atunci Moise a intrebat cine e pentru Domnul si copii lui Levi au savirsit macelul unde au muri aproape 3000 de razvratiti

| dix a răspuns:

Ai pus o intrebare de genul eu stiu dar vreau si parerea voastra. Interesant ar fi sa spui si parerea ta. Sau nu m-am prins eu?

| mary9524 a răspuns:

Este vorba atunci cand au pacatuit cu vitelul de aur. oamenii au facut atetea pacate incat cei fara nicio vina trebuiau sa isi jertfeasca fratii si rudele. dumnezeu s-a suparat foarte tare si daca citesti mai jos zice "copiii lui levi au facut dupa porunca lui moise si aproape 3000 de oameni. dupa atatea minuni ei si-au facut alt dumnezeu. dumnezeu inseamna dragoste dar inseamna si dreptate. dumnezeu avea un motiv clar si eu cred ca dumnezeu ar putea sa ceara lucrul acesta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@navarre, citeste Biblia, stai apoi de vorba cu duhovnicul tau, care iti va explica de ce in Vechiul Testament vedem uneori un Dumnezeu razboinic si, de ce in Noul Testament cunoastem un Dumnezeu-Iubire. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ar fi spus Dumnezeu asta ar fi fost bine caci EL este inceputul si tot EL trebuie sa fie sfarsitul.Eu nu cre ca a fost in stare de asa ceva, dar cred ca cei ce trebuia sa-i slujeasca l-au tradat si au facut totul inpotriva SA.Ca si tine parintele ce ai uitat sa scrii nume de oameni mari cu litere mari si numai LUI nu-i mai slujesti tu, iar de L-ai "intalnit la o bere"sa ne spui si noua care e caracterul LUI."mai avei putin si spuneai ca l-ai vedea la o bere cu baietii. "Recunosti cuvintele?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai navarre aici spune despre omorirea vitelului de aur pe care lau facut oamenii cind Moise s-a dus sa se roage lui Dumnezeu. Oamenii cind au vazut ca nu mai vine au inceput sa faca un dumnezeu din aurul pe care il aveau.Si de aceea a zis Moise ca" cineeste pentru Domnul sa vina la mine" Si dupa aceea a zis :Asa zice Dumnezeu lui Israel :Sa-si incinga fiecare dintre voi sabia la sold si strabatind tabarade la o intrare pina la cealalta, inainte si inapoi, sa ucida fiecare pe fratele sau, pe prietenul sau si pe aproapele sau."Adica pe cei care au facut vitelul de aur. Uitativa in biblie.