| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cum ramane cu ''Sa nu ucizi''? Exodul 20:13. Si iata ca in Exodul 32:27 : ''Iar Moise le-a zis: "Aşa zice Domnul Dumnezeul lui Israel: Să-şi încingă fiecare din voi sabia sa la şold şi străbătând tabăra de la o intrare până la cealaltă, înainte şi înapoi, să ucidă fiecare pe fratele său, pe prietenul său şi pe aproapele său".''

43 răspunsuri:
| fllu07 a răspuns:

Este aceiași situație care se regăsește în codul penal din anumite țari: e condamnată atât uciderea cu premeditare, dar și cel din culpă, in timp ce in anumite situatii stabilește că sentința pedeapsa cu moartea.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da e interzisă si in codul penal din America crima. Dar cu toate că e interzisă, unele state aplică pedeapsa cu moartea. Cum explici?

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns:

Tu vreuna evidentiezi vezi doamne ca Dumnezeu fie e criminal, fie uituc, fie biblia se contrazice. Ceea ce nu e adevarat. De fapt Este aceiași situație care se regăsește în codul penal din anumite țari: e condamnată atât uciderea cu premeditare, dar și cel din culpă, in timp ce in anumite situatii stabilește că sentința pedeapsa cu moartea.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru fllu07):

"fie biblia se contrazice. Ceea ce nu e adevarat."

deci "sa nu ucizi" nu se contrazice cu "poarta sabie si omoara in stanga si dreapta?!?"

ai temperatura? MARE?
altfel ai nevoie de ajutor profesionist, ca negi evidentul

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, insa nu ma pot abtine sa le-o mai zic una neaosa big grin

| fllu07 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nu. Chiar nu am.
Ci pur și simplu imi folosesc rațiunea si logica când citesc din Biblie. Țin cont de context, si de toate aspectele implicate. Mai mult țin cont de scopul lui Dumnezeu, revelat încă de la începutul Bibliei, si care străbate întreaga Biblie că un fir roșu. Asemenea unui râu cu mare cu afluenti mai mici.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Normal. Asa ca fapt divers, dacă te interesează, si in fața plutonului de execuție (dacă o sa fiu pus în această situație vreodată) o sa cred în Biblie/Dumnezeu. Asta înseamnă loialitate. E calitatea aia pe care vrei să o aibă prietenii tai față de tine, dar tu nici nu stii ce-i aia, darămite să o demonstrezi. Se pare ca esti ca albina, din floare in floare, sa fiu delicat. Să nu zic ca musca din... în...winking

| Zuzu1991 a răspuns (pentru fllu07):

Deci esti un bisericos care nici macar nu stie sa "BULLSlT" ca restul bisericosilor, care te iau si te invart de 15 ori pana nu mai stii de la ce ai inceput si cu ce ai inceput sau macar incearca, iar cand nu reusesc, se enerveaza, urla, dau ignore, sau iti arunca in fata un percept absolut care "nu poate fi contrazis... ORICE AR FI"
asa ca tu spui verde in fata din prima o aberatie clara si mai ales, EVIDENTA

si, te rog sa ma crezi, ca nu contest pe D-zeu, contest numai biblia care EVIDENT CA E PE DINAFARA

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Eu nici nu m-am enervat, nici nu ti-am dat ignore. Pur si simplu am raspuns la intrebarea ta. Iar dacă asa au fost interacțiunile tale cu "bisericoșii" posibil, nu contrazic, dar nu este etic sa generaliziezi.
Deci dacă nu îl contești pe Dumnezeu, sa înțeleg că admiți că el există, are un nume, si este Atotputernic? Am înțeles bine?

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu cocoșel. Nu te blochez. Te picur cu adevarurile biblice. Ai o zvârcolire în tine când ți se arată negru pe alb de nu-i adevarat.
Si tind sa cred ca habar n-ai ce inseamna cuvântul logic/logică. Dar pentru că îți place cum sună, pare elevat sa îl folosești hop si tu. Ca istețul ăla de hal00gen. Il stii, prietenul tău. Si el stie 15 cuvinte de toate: naivi, prostii, fals fantezii, biblia e neadevărată, si știință. Si mai vreo 2. Si Le bagă pe astea mereu mereu, ca un radio stricat. Si ca sa ti explic logica, (că la ăștia saraci cu duhu' ca tine, nu prea le funcționează rotițele) ca tot mai întrebat, si m-am coborât în mocirla ta, este asta: asa cum peste tot crima este interzisă, si esti pedepsit pentru ea, dar chiar și așa, unele state o aplică ca pedeapsă pentru anumite delicte grave, tot asa si Dumnezeu a condamnat si condamnă crima, dar atunci când unii oameni au încercat să îi împiedice planul, au acționat cu premeditare împotriva lui, si au ales calea neascultării, au fost socotiți ca dușmani si au fost eliminați. Unii după suficiente avertismente în urma carora nu s-au schimbat, alții pe loc. Tot la fel si in unele state: codul penal al țării respective iti interzice anumite lucruri care te pot duce în cele din urma la pedeapsa capitală. Dacă nu respecți, si continui să furi, sa tâlharesti, sa fii lacom, sa acumulezi resentimente poti ajunge în situația ss premeditezi o crimă. Sau mai multe. Si atunci cine este vinovat ca statul respectiv prin reprezentanții numiti, te condamnă la pedeapsa capitală? Asta e un exemplu. Stiu pentru tine nu are valoare. Nu e logic. Asa ca nu te mai obosi să-l contești. Mulțumește'te ca râzi copios de unu "habarnist habotnic" din punctul tău de vedere. Dar nu uita: vine nota de plată. Cand o sa ti piară zâmbetul asta, care oricum nu-i al tau. Acesta este un avertisment. A se consuma ca atare.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru fllu07):

Mi-ai gasit hiba

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, deh sad

| fllu07 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Ma bucur.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Usor cu tavalitul" pe scări. Să anunțe rănesti cocoșel. Stiu, e prea grea lectura Biblică pentru tine. E prea greu să îți pui in miscare rotițele înțepenite. Nu te mai obosi. Ia si tu ceva mai usor: o scufita roșie. Sau mai simplu: fă liniuțe (atenție: sa le faci, nu sa le tragi) bastonașe. d'astea. Pentru "levălu'" tău.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Rau de tot. Uscate, ba chiar atrofiate. Nici macar nu stii sa pui un text în context. Da tu esti mare filozof. Când ai descoperit coada la prună?

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Te-a întrebat cineva ce ai citit? Sau ti-au pierit lăudatorii? Așa e, când ești plin de tine, infatuat, si crezi (atenție, doar crezi) ca le stii pe toate, trebuie si sa te auto-lauzi. (Sper ca m-am exprimat corect) ca oamenii nu mai stau lângă tine. istețule. Du-te si i-al pe hal00gen de mână, si bateți-va coasa.
Dacă nu înțelegi cum alții pot crede o carte "plină de contradictii" nu te mai strofoca. Energie irosită. Pe scurt se cheamă credință. Dar tu nu stii ce-i aia. Tu crezi doar dacă vezi. Apropo, ti-ai văzut creierul? Vezi ca n-ai. rolling on the floor
Ca nu se vede. Ori dacă nu se vede, nu exista. Nici vânt nu există, si nu se poate explica. Ca nu se vede. Istețu' lu pește.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu Esti tu în măsura sa explici ce înseamnă loialitatea față de ceva sau cineva.
Dar dacă tot vrei să vezi ce însemna ia d'aici:

https://youtu.be/JKaw11qz-C4

Indiferent de consecințe imi păstrez crezul în Dumnezeu. Si indiferent de consecințe respect principiile sale. Dar e prea mult pentru tine. Tu ai citit Zelotul. Ș.A.
Cine se compară cu tine. Înaltpreaistețul dany1988 atotștiitorul de toate.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nici n-ai cum. Pentru ca nu stii ce-i aia loialitate.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Păi vezi istețime. Si acum ti-ai arătat si parșivenia si meschinăria ticăloasa din tine: în alte postari ale tale susții că doctrina falsă a trinității nu se poate explica, ca nu-i logică, si acu întorci placa după cum iti convine: "zeul iudeu a murit pe cruce omorât de oameni"

Tu stii bine că trinitatea este o învățătură falsă și ilogică, si stii si adevarul biblic: Iehova este Dumneul adevărat, unica persoană spirituală atotputernica, si Isus Cristos este fiul sau, o persoană spirituală distinctă invizibilă si inferioară, cel care și-a dat viața pentru oameni.
Dar acum în ticăloșia care zace în tine, deși stii adevarul, ai dat'o asa.
Cât de ipocrit trebuie să fii?

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu cu gura ta ai spus ca nu exista trinitate. Acu o sucesti. ipocritule.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Păi normal. când vezi ca te-ai înfundat, hop: asa zic ortodocșii. Nu eu. Ipocritule