| navarre a întrebat:

Ce parere aveti de asemenea grave contradictii?
Omuciderea incurajata
Exod 32:27
El le-a zis:,, Aşa vorbeşte Domnul, Dumnezeul lui Israel:, Fiecare din voi să se încingă cu sabia; mergeţi şi străbateţi tabăra dela o poartă la alta, şi fiecare să omoare pe fratele, pe prietenul şi pe ruda sa"
Omuciderea interzisa
Exod 20:13
Sa nu ucizi.

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu pedepseste pacatul. Oamenii si-au facut dumnezei straini si l-au parasit pe Dumnezeul cel viu si adevarat.El este si un foc mistuitor.Acestea sunt consecintele neascultarii de Dumnezeu.Fiecare dintre noi va suporta consecintele neascultarii de Dumnezeu.
,, Du-te, dar, şi du poporul unde ţi-am spus. Iată, Îngerul Meu va merge înaintea ta, dar în ziua răzbunării Mele, îi voi pedepsi pentru păcatul lor!"
Domnul a lovit cu urgie poporul, pentru că făcuse viţelul făurit de Aaron.,,

| AragorN88 a răspuns (pentru EmaS):

Deci daca "fratele, prietenul sau o ruda" de-a ta face pacate, trebuie omorati?
Care consecinte? In viata asta o sa le suportam?

| EmaS a răspuns (pentru AragorN88):

Daca in vechime era legea ''ochi pentru ochi si dinte pentru dinte'', acum Domnul a spus binecuvantati pe cei ce va blastama, faceti bine celor ce va urasc.

| AragorN88 a răspuns (pentru EmaS):

Un Dumnezeu care cica nu se schimba niciodata e cam indecis cu legile astea.

| EmaS a răspuns (pentru AragorN88):

Pai Dumnezeu a vazut ca pacatele se inmulteau tot mai mult, si sangele animalelor nu mai ajungea sa spele pacatele poporului, a spus voi da pe singurul meu Fiu ca jertfa pentru iertarea pacatelor.De aceea noi suntem mantuiti prin har, prin credinta.

| AragorN88 a răspuns (pentru EmaS):

A vazut? El nu stie lucrurile astea dinainte? S-a trezit dintr-o data ca aoleu ce de pacate fac astia. Dumnezeul tau nu prea e bun manager, cred ca ii mai trebuie niste "facultati".

| EmaS a răspuns (pentru AragorN88):

De la El vine intelepciunea si priceperea.

| AragorN88 a răspuns (pentru EmaS):

Da, se vede in oameni intelepciunea si priceperea lui, asa tata asa fiu...

| EmaS a răspuns (pentru AragorN88):

Ai curajul sa spui ca tu esti mai intelept decat Dumnezeu?

| AragorN88 a răspuns (pentru EmaS):

Da, sunt mai intelept decat cineva care nu exista. Cred ca nu intelegi ironia din ce ai spus tu sus acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru navarre):

Fraţilor, voi aţi fost chemaţi la slobozenie. Numai nu faceţi din slobozenie o pricină ca să trăiţi pentru firea pământească, ci slujiţi-vă unii altora în dragoste. Căci toată Legea se cuprinde într-o singură poruncă: „Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi." Dar, dacă vă muşcaţi şi vă mâncaţi unii pe alţii, luaţi seama să nu fiţi nimiciţi unii de alţii. Faptele firii pământeşti şi Duhul. Zic, dar: umblaţi cârmuiţi de Duhul şi nu împliniţi poftele firii pământeşti. 1 Căci firea pământească pofteşte împotriva Duhului, şi Duhul împotriva firii pământeşti: sunt lucruri potrivnice unele altora, aşa că nu puteţi face tot ce voiţi. Dacă sunteţi călăuziţi de Duhul, nu sunteţi sub Lege. 19 Şi faptele firii pământeşti sunt cunoscute şi sunt acestea: preacurvia, curvia, necurăţia, desfrânarea, închinarea la idoli, vrăjitoria, vrăjbile, certurile, zavistiile, mâniile, neînţelegerile, dezbinările, certurile de partide, pizmele, uciderile, beţiile, îmbuibările şi alte lucruri asemănătoare cu acestea. Vă spun mai dinainte, cum am mai spus, că cei ce fac astfel de lucruri nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu. Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia, blândeţea, înfrânarea poftelor. Împotriva acestor lucruri nu este lege.

Răspuns utilizator avertizat
| FucktheSystem a răspuns:

Se vede că biblia e scris de mai mulți oameni...fiecare cum îl apucă...

| chelstone a răspuns:

Avem parte de un god cu personalitate duplicitara.

| aliceinchains a răspuns:

Biblia e plina de asa ceva, nimic surprinzator.