| mezeicristina33 a întrebat:

Cand ii aud pe astia ca zic ca exista zeii,ce zei ma? Zeul nostru e IIsus Hristos nu o statuie,o poza,un copac sau ceva de genu! da au existat zeita iubirii,a intelepciunii,zeul nu stiu care, alea tin de trecut, in prezent avem pe Domnul! ce zei exista? i-a lamuriti ma si pe mine

Răspuns Câştigător
| Elide a răspuns:

Nu exista zei! Dumnezeu este cel adevărat si viu! Oamenii de.a lungul timpului au vrut să creadă în diferite zeitati inventati de ei!

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tu nici macar propia ta religie nu o cunosti este dumnezeu, iisus, sfantul duh deci 3 zeii religie politeista.

| T0T a răspuns:

"Cand ii aud pe astia ca zic ca exista zeii,ce zei ma? Zeul nostru e Brahman, nu o statuie, o poza, un copac sau ceva de genu! da au existat zeita iubirii, a intelepciunii, zeul nu stiu care, alea tin de trecut, in prezent avem pe Brahman! ce zei exista? i-a lamuriti ma si pe mine"
Zise un indian recent pe सकेए(सभी के लिए एक=toți pentru unul).

| xerxes1 a răspuns:

In trecut au existat cateva sute de personaje numite zei de catre oameni in majoritatea culturilor lumii.
Chiar si micul popor de evrei a avut unul.
Mai mic si mai psihopat, dar a avut.
Atat si-au laudat evreii zeul incat alte popoare mai inapoiate au aderat la zeul evreilor.
Un alt psihopat Pavel din Tars i-a inventat zeului evreiesc un fiu nelegitim despre care nu se stie mai nimic.Nici cand si unde s-a nascut, nici ce a facut 30 de ani.
Brusc asta apare ca mare facator de minuni si 3 ani face de toate. Dupa aceea iar nu se mai stie nimic despre el.
Uni zic ca a murit pe cruce, altii ca de fapt era decat lesinat sau ca de fapt nici nu a existat dpdv istoric.
Prin anii 325 niste popi fara minte au adus in discutie conceptul de 3 in unul si l-au adoptat in conciliul de la Niceea. Unii au fost de acord altii nu.S-a votat s-a aprobat ca asa este in democratie.
Adica niste oameni voteaza daca Iisus este fiu de zeu.Ca la nebuni.

| anamariarot a răspuns:

E așa greu să realizezi că în majoritatea cazurilor(cu foarte puține excepții) apartenența la un anumit cult religios e datorată mediului din care provii și culturii acestuia? Dacă erai în Asia, mai erai creștină?
Dacă într-adevăr există vreun zeu, cu siguranță e suficient de înțelept ca să-și dea seama că în viață nu e important să i te închini lui, ci să fii om, fără a aștepta ceva în schimb(un loc în rai în cazul creștinismului).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce toți încearcă să-și arate inteligența sclipitoare la astfel de întrebări?straight face

| Dragosdoar a răspuns:

Cei pe care si-i fac oameni, nu e nici un problema in asta, poate unu sa creada si in Odin atata tot cat respecta normele de civilizatie intr-o societate.Chestia asta cu ''asta este o tara ortodoxa crestina si noi nu avem nevoie de pagani in ea'' des intalnita la noi e o forma de bigotism si ar trebui inlaturata din tara cat mai curand posibil

| VictorFenrir a răspuns:

Pana la urma l-ai vazut tu pe Iisus sa zici ca el este real si ca ceilalti sunt doar o statuie, poza etc?

| Uxellodunon a răspuns:

Surpriza crestinismul nu e singura religie. Chiar daca scoti din calcul religiile din treut, inca ramai azi cu celelalte religii practicate pe glob, unele dintre care politeiste chiar. De ce ar fi dumnezeul crestin real si ceilalti nu?

| xGamerZ212 a răspuns:

Poate exista dar sunt un fel de sfinti si stau pe langa Dumnezeu sau nu stiu

Răspuns utilizator avertizat
| Dumblytics a răspuns:

Cu cine se cearta asta?

| Marria_Ana_1992 a răspuns:

Isus Hristos este zeul tau nu al tuturor, fiecare este liber sa creada in ce vrea si eu cred tot in zei spre deosebire de Dumnezeu ei ne raspund intrebarilor prin ritualuri

| tudorhit a răspuns (pentru Marria_Ana_1992):

Esti atat de sigura ca iti raspund zeii prin ritualuri si nu alte entitati?

| Marria_Ana_1992 a răspuns (pentru tudorhit):

Da,in plus Satanismul este o religie in care unii oameni cred, crezând că Satan a creat oameni, el ne-a făcut buni dar si răi... daca te referi că wiccanismul face parte din satanism

| mezeicristina33 explică (pentru Marria_Ana_1992):

Du te amu tu cu ritualurile tale cu tot! cine ti o dat viata ritualul sau Dumnezeu prim maica ta tu!? vai de tine

| Marria_Ana_1992 a răspuns (pentru mezeicristina33):

Oameni au evoluat din natură, nu din"Dumnezeu"vostru

| mezeicristina33 explică (pentru Marria_Ana_1992):

Da au evoluat din copaci, nori, ploaie, iarba du te tu si te culca!

| Marria_Ana_1992 a răspuns (pentru mezeicristina33):

Nu...de obicei din particule de apă se formează molecule ce ajung la praf sau pământ formează o celulă si evoluează. Asta este teoria oamenilor de stiință

| mezeicristina33 explică (pentru Marria_Ana_1992):

Oamenii de stiinta se insala, nu sunt perfecti si nici inteligenti!

| mezeicristina33 explică (pentru Marria_Ana_1992):

Oameni au evoluat din natură, nu din"Dumnezeu"vostru...
deci evolueaza din particule de apa? tu fata tu nici nu sti ce vorbesti zici una, faci alta!