| eLPySum a întrebat:

Cand visati, v-ati dat seama vreodata de acest lucru? Adica, in vis, sa spuneti de o data : "Ceea ce mi se intampla nu e real, pentru ca stiu ca visez"
Sau sa va vedeti corpul in afara sufletului?
De exemplu. De mai multe ori, eu imi vedeam corpul dormind (spiritul meu fiind undeva prin aer... ) Stiu ca pare ciudat, dar ma intreb daca e doar imaginatia mea (desi parea foarte real)...
Si de mai multe ori, cand visam, ajungeam la situatii unde ma opream, ma uitam in jur si imi spuneam : Nimic nu e real pentru ca stiu ca visez. Ca si cum eram "treaza" in vis, intr-o lume care nu exista...

Răspuns Câştigător
| myst a răspuns:

Ai un Hard disk de calculator pe care il umplii cu diferite informatii intr-o zi(muzica, filme, etc). Este cunoscuta faptul ca informatia este salvata aleatoriu, imprastiat. Astfel apare fenomenul de fragmentare al informatiei. Rolul aplicatiilor de defragmentare este acela de a rearanja aceasta informatie fragmentata pe hard disk.

Cam acesta este si rolul somnului. Rearanjarea/reprelucrarea informatiilor percepute.

Un efect secundar al somnului sunt visele! Exista si somn fara vise!

Oamenii de stiinta explica fazele somnului:

1.În stadiul 1 somnul este uşor.
2.În stadiul 2 somnul devine din ce în ce mai adânc
3.În stadiile 3 şi 4, numite faza DELTA dormiţi cel mai adânc. În aceste stadii corpul dvs se odihneşte de la eforturile zilei.
4. tadiul 5 al somnului, numit faza REM, e caracteristic prin schimbări fiziologice; de exemplu respiraţie accelerată, activitate cerebrală ridicată, mişcarea oculară intensivă şi relaxarea muşchilor. În această fază se visează.

Revenid la intrebarea ta, depinde de fiecare persoana in parte, si de capacitatea de a intelege realitatea. Exista persoane care sunt capabile sa viseze dar sa isi pastreze perceptia asupra realitatii inconjuratoare, a perceptiilor senzoriale si a propriei persoane.

De multe ori in cadrul viselor retraim secvente "inregistrate" anterior, care ne-au marcat mai puternic, neputand sa le intelegem la acel moment, creierul incearca sa le inteleaga in faza de REM, informatiile putand fi abstractizate, iar de multe ori nu ne putem amintii chiar deloc ce am visat.

Pe marginea studiului creierului uman, s-au facut multe studii, folosindu-se substante halucinogene(LSD, ciuperci, acid, etc) in anii premergatori '80, pentru a putea intelege mecanismul declansator si modul de functionare.

3 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, mi se întâmplă foarte des și se numește "vis lucid".
http://ro.wikipedia.org/wiki/Vis_lucid

| andrei a răspuns:

Da. De obicei cand am cosmaruri. Sunt la limita si imi dau seama ca e cosmar. Si ce fac? De cele mai multe ori incep sa fugaresc eu monstrul...

| Elena97M a răspuns:

Eu am visat, acum o perioada buna de timp, ca mergeam pe pereti si stiam ca e un vis. Eram cu o prietena care nu ma credea si stiu ca ii ziceam ca nu e posibil ceea ce faceam noi si ca trebuie sa ma trezesc imediat.
Ce vis laughing
In schimb nu m-am visat niciodata pe langa corpul meu happy