| Jasmin23 a întrebat:

Ce este mai important sa fi inteligent, puternic mental sau frumos?

44 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Frumusetea e si subiectiva si trecatoare,daca numai pe asta o ai ca atu,o vei pierde,la un moment dat,e in legea firii.

Inteligenta e un atu puternic,dar fara intelepciune si fara lejeritatea s-o aplici in practica,devine un produs steril,adica nu stiu in ce fel poti convinge o fata sa te iubeasca,daca cunosti pe dinafara toate misiunile de la Cape Canaveral,rezolvi cubul Rubik intr-un minut sau poti discuta despre big bang ca despre filmul de aseara,dar nu poti interpreta privirea ei cerand un sarut...

Puterea mentala e o compusa si are avantajul ca-ti da voie sa intelegi mintea celuilalt,s-o modelezi in sensul dorit de tine si,de aici,lucrurile merg mai usor.
Ca sa ai putere mentala,trebuie categoric sa fii inteligent din toate punctele de vedere,sa ai putere de perceptie in toate sensurile si sa stii cat la suta asculti de sentiment si cat la suta de creier.O imbinare total armonioasa intre gand si emotie.
O prefer.
Dar ea iti va aduce neajunsul unei stachete ridicate,vei cauta mereu persoane care sa se ridice la nivelul tau,inferioritatea iti va aduce victorii prea facile ca sa te poti simti macar satisfacut.

Intotdeauna importanta isi schimba centrul de greutate,in functie de scopul pe care il avem,insa.

Daca acum,vrei sa fii idolul fetelor,iti doresti sa fii frumos.

Daca peste cinci ani vrei sa iei diploma de medic cu magna cum laude,vei vrea sa fii inteligent.

Daca peste zece ani,vei dori sa fii propriul tau stapan cu afacerea ta banoasa si invartind lumea pe degete,vei cauta puterea mentala.

Sa-ti aduci, insa, aminte ca esti om.
Cel mai perfect mecanism viu.
Invata sa fii echilibrat si da ce ai mai bun in tine, nu vei avea de pierdut nimic, dimpotriva!

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru greece12):

Am stat si m-am gandit mai bine.
Cred ca cel mai important e sa fii afemeiat.
Ai femei ai tot.
Asta cu inteligenta,cu diploma,cu sala de forta,cu premiile, cu hainele, cu banii sunt doar niste lucruri pe care incerci sa le obtii instinctiv pentru a avea femei.
In cazul fetelor toate eforturile de a arata bine, de a se ingriji, de a obtine job-uri platite bine si din astea sunt doar pentru a deveni independente si de a fi in postura de a alege barbati.
Cand o fata e saraca si nu are studii nimic, nu prea are cum sa aleaga.Se multumeste cu ce ii rezerva soarta.
Pe cand una versata, cu un nivel social mai inalt clar va avea ce barbati vrea.
Deci totul se recurge la a avea femei respectiv barbati.

| greece12 a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Ok.
Si cam cum reusesti sa obtii asta?
Nu cumva cu un echilibru minunat intre inteligenta,sarm, putere mentala, atitudine, sentiment?
Si vei avea totul, nu numai femei sau barbati.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru greece12):

Din cate am observat oamenii echilibrati din toate punctele de vedere se opresc la un anumit punct.Sunt mediocri.

Pai am zis.Cu inteligenta,sarmul,puterea mentala,etc te folosesti pentru a obtine diplome, sa arati bine, bani, etc si sa fii afemeiat sau pentru a deveni independente in cazul femeilor.

Tocmai ca avand femei ai totul.
Nu stiu in cazul fetelor, dar la noi baietii cam asa stau lucrurile.
Nu ne intereseaza altceva cu adevarat decat femei.

| greece12 a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Fa o criza de isterie si cucereste o femeie, poti?
Fii calm si sigur pe tine si-o sa vina singura dupa tine.

Echilibrul urca exact la nivelul la care esti capabil sa-l ridici singur. Daca esti mediocru, acolo o sa ramana si el.
Viata e un nesfarsit progres si o continua autoperfectionare.

Esti inca foarte tanar.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru greece12):

Am avut si evenimente din astea cu crizele, dar datorita inteligentei emotionale reusesc sa stabilizez lucrurile si implicit sa o cuceresc/recuceresc.Chiar foarte usor deoarece ma descarcam de tensiunea aia.

Inainte eram echilibrat.Nu aia, nu aia, aia da, dar intr-o anumita masura.Bla,bla.O viata plictisitoare.De cand am decis sa schimb modul de gandire lucrurile si viata au devenit mai interesante happy

O daa.
Si o sa raman tot tanar.Pe mine maturitatea uneori ma plictiseste.Prea banala pentru mine.
Consider uneori maturitatea ca fiind ceva ce o au doar cei obositi fizic si mental.

| greece12 a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Daca privesti maturitatea ca pe o varsta, normal ca asa o vezi.
Poti sa fi cel mai matur om din lume, iar copilul din tine sa nu moara niciodata.
Cand o s-o poti face, spune-mi.
O zi buna.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru greece12):

Tocmai ca asta incerc sa fac.

Imi place cum abordati lucrurile.
Cand vedeti ca treaba e nasoala plasati o vorba de intelept ca si cum m-ar face pe mine inferior.Iar la urma un ramas bun ca si cum tot dumneavoastra ati fi persoana care respecta si are onoare.
Le aveti cu psihologia. Apreciez happy

| greece12 a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Inferior?
Nimeni nu e inferior pentru mine,fiecaruia ii dau importanta,altfel as refuza orice fel de discutie.
Tot ce doream era sa-ti modific cateva grade punctul de vedere,dar asta se va intampla in timp si acumuland experiente,pentru ca esti pe drumul cel bun.
Inteleg ca in perioada asta ai capatat o atitudine mai "je m'en fous"-tista,dar pot intelege, pana sa am linistea de acum, am trecut si eu prin mii de furtuni.
Zambetul, insa, mi-a ramas.
happy

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru greece12):

Ceva imi spune ca daca ne-am intalni v-as cuceri imediat.

| greece12 a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Sa duci "ceva"-ul ala la reglat.
happy

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru greece12):

Si normal. Datoria barbatului e de a incerca, iar a femeii de a refuza.
Cunosc foarte bine de ce sunt in stare.Imi cunosc potentialul si limitele.
Nu cred ca as depune prea mari eforturi in a va cuceri.Stiu si simt asta.

| greece12 a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Nu,nu e datoria mea sa refuz, dar eu sunt o cetate cucerita, mi-am instalat monarhul si-l admir orbita, pot defila toti cavalerii in cele mai stralucitoare armuri, mi-e indiferent.
happy

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru greece12):

Pana si Constantinopolul a fost cucerit.
Ideea e ca eu nu sunt un banal cavaler intr-o armura stralucitoare, ci insusi Ares

| greece12 a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Poti fi tatal lui Ares, sfatul meu e sa renunti.
Discutia asta deja e inutila.
A, Constantinopolul a fost cucerit multumita unei usite deschise din interior, a unei mici tradari interioare, imposibila in cazul de fata.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru greece12):

In dex-ul meu nu exista cuvintele ''a renunta'' si ''a ceda''.
Nu mai fiti asa sigura in legatura cu tradarea laughing
Se tradeaza ei fratii, dapoi cei dintr-o relatie.
Orice poate fi cucerit in lumea asta.Totul e doar sa vrei cu adevarat.

| greece12 a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Ce valori lipsite de valoare promovezi...
Felicitari, o s-ajungi departe.
In lumea ta.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru greece12):

Sa fim realisti...

| greece12 a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

De acord, pentru ca pana acum mi-ai demonstrat doar cat de rau te plictisesti.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru greece12):

Nu demonstrez nimic nimanui, nu am nevoie de parerea nimanui despre mine si nici nu ma intereseaza.
Ziceam doar ca in cazul in care ne-am intalni v-as cuceri usor.
Bineinteles dumneavoastra mergeti pe ideea de fidelitate, ca sunteti deja cucerita, ca aveti principii si din astea.Era si normal.
Adevarul il putem sti doar cand vom fi fata in fata.
Asta daca va avea loc posibil vreodata, dar nu se stie ce ne rezerva viata.

| greece12 a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Fac un efort ingrozitor sa-mi pastrez politetea si bunul simt.
O sa te rog sa te limitezi la discutii legate strict de tema postarii, ca sa nu ne stricam inimile de la inceput de saptamana.
Ai dreptul sa-ti imaginezi orice, dar nu sunt obligata sa accept elucubratiile nimanui.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru greece12):

E clara treaba

| anonim_4396 a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Mandrila, din tara unde ne scrii acum este razboi, daca Sefan al vostru a cucerit ceva nu a facut-o de unul singur, stiu de la un coleg de gradinita care a luptat impreuna cu Fane Babanul la cotul Donului ca si in materie de femei era aiurea, trebuia altul sa-i faca lipeala cu o gagica, chiar daca te crezi nepot de-al lui eu zic sa-ti iei galetusa si lopetica si s ate cari la scara ta, uratule!

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaaa? laughing)
Iesi acasa laba trista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

Uite doamna G. cine vrea sa te cucereasca laughingrolling on the floor Ti-am zis ca il fac sa-si dea in petec?, sa sari cu baxul de bere ca ne suparam
In privinta ta mai nume de "prim-ministru iesit din garantie" nu pot spune doar ca atunci cand incerci sa te dai mare-n apa mica risti sa-ti rupi capul si sa ti se vada caracterul infect de care dai dovada, cei de teapa ta fac Moldova de ras.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru anonim_4396):

1.Macar am curajul sa-mi pun numele meu intreg pe site, varsta, poza reala si locatia spre deosebire de tine;
2.Nu ma dau mare, chiar asa si sunt.In plus de asta am si cu ce;
3.Caracter infect?
Chiar nu-mi pasa.Am mai zis asta;
4.Nu cred ca fac Moldova de ras.Ce treaba are Moldova in discutiile de aici?
Apropo, spre deosebire de alte regiuni din tara, Moldova nu a fost cucerita de nimeni.A platit cel mult tribut.
5.WTF?
Am ajuns sa dau explicatii unui obosit? Ihh am facut o mica exceptie in seara asta.
Cat despre doamna G. asa cum o numesti am o parere buna.E o tipa cu principii. Apreciez.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MandrilaVasileRadu):

1. Nume de prosti se vad pe toate gardurile
2. Ai cu ce, prostia si orgoliul nu-ti lpsesc
3.A nu-ti pasa denota nesimtire
4.A fost si e cucerita mereu, de prostie si ingamfare
5.Eu sunt obosit, spre deosebire de tine care esti odihnit la minte

| TheSoldier a răspuns:

Dupa parerea mea, frumusetea e trecatoare. Inteligenta e cea mai importanta.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Pentru domnisoare important este un portofel plin.

| Pricked a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Şi tu eşti o domnişoară autentică, presupun.

| ღEυCαρѕυηαTυAηαηαѕ a răspuns:

Buna!

Clar, inteligent si dupa vine FRUMOS.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cel mai important este sa ai un cont zdravan in banca. Restu nu mai conteaza.

| Duucu a răspuns:

Depinde de valorile tale.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara indoiala, cel mai important este sa fii norocos.

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Inteligenta mah.

Daca esti inteligent esti si puternic.
Daca esti puternic si inteligent automat esti si frumos pentru ca atragi.

Deci, concluzie, prin urmare si asadar?
Puneti mana pe carte si pe jocurile creative ce stimuleaza gandirea.
Apropo... acordati o importanta mai mare matematicii.
Dar si inteligentei emotionale.Iar o inteligenta emotionala nu o poti imbunatati decat experimentand si fiind derbedeu/umblareata.

| Coarna_Mihai_1990 a răspuns:

Ambele laughing, din toate cate putin laughing

| Varsson a răspuns:

Puternic mental

| HellyBoy a răspuns:

După mine e bine să ai câte puțin din toate dar.ști cum e...Prima impresie o lasă aspectul fizic.Restul calităților nu se cunosc imediat, ci în timp. Oricum cred ca cel mai important e să fi inteligent.

| killerul898 a răspuns:

Daca esti inteligent, in timp vei afla cum sa obtii si celelalte calitati.

| DayWalk3r a răspuns:

Inteligent conteaza deoarecce ai mai multe sanse sa vina fetele la tine, decat sa fii frumos dar prost peste masura laughing Este bine sa fii si frumos si inteligent. Puternic mental este si ea o calitate buna. Bafta in continuare! Funda?

| Madalinaaaa70 a răspuns:

Puternic mental.

| Damendsky a răspuns:

Cel mai important pentru mine este sa fiu inteligent, deoarece cu inteligenta devii cineva.

| LDaniela a răspuns:

Buna, eu cred ca inteligent happy