| RAY a întrebat:

Care credeti ca este cel mai bun exercitiu facut acasa mental?

14 răspunsuri:
| MoonLight a răspuns:

Eu aprind o lumanare mica, stau in intuneric si ma uit la ea cateva secunde. Dupa inchid ochii si incerc sa mi-o imaginez exact cum am vazut-o. Fac asta pana cand imaginea e clara in mintea mea.

| Miauti a răspuns:

Cum sa ciopartesti pe cineva.

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu te poti educa intr-un domeniu atata timp cat nu esti exeprt in cele care il cladesc.

Fa-ti temele, nu sari exercitiile! Daca faci asta, universul te va trage mereu inapoi la treapta de evolutie precedenta, si o va face intr-o maniera DUREROASA.

Treptele sunt :
1. Supravietuirea (am o casa, am hrana)
2.Sexualitatea,relatiile de cuplu, socializarea
3.Personalitatea, liderul din tine si succesul social
4. Iubirea neconditionata, iubirea spirituala
5. Vocatia ta interioara (misiunea ta pe pamant), exprimarea creativitatii.
6. Puterea mentala, puterea de concentrare si GENIALITATEA

7. Spiritualitatea, conexiunea cu cea mai impotrtanta parte din fiinta noastra (DINCOLO DE PERSONALITATE)

Acestea sunt cele 7 clase ale evolutiei umane.
Uita-te cu atentie in ce clasa te afli, si educate in acel domeniu.
Culmea ar fi sa veizi un baiat de clasa a 2-a care vrea sa sara direct in clasa a 6-a nu?

| Kalla a răspuns:

Mie mi se pare ca cititul este cel mai bun lucru pentru propria cultura si pentru creier.

O zi buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu te gandesti la nimic e foarte greu. sau sa nu raspunzi gandurilor care-ti vin, sa le lasi sa treaca.

| Scarbo a răspuns:

Somnul, meditatia.

| PreaTareღ a răspuns:

Exercitiu de sport, : Sahul
Este un sport mintal foarte cunoscut,
FUNDA!

| PreaTareღ a răspuns:

Intrebarea asta ar trebui sa se afle la "Conversatii".

| w0nderboy a răspuns:

Sahul, eu asta fac.

| Criterion a răspuns:

Cel mai bun exercitiu mental, cel mai sanatos din toate punctele de vedere, deasupra tuturor celorlalte, fara discutie, este rugaciunea.
Informatii generale:
http://www.crestinortodox.ro/religie/rugaciunea-inimii-69296.html
Carte:
Mărturisirile sincere către duhovnicul său ale unui pelerin rus cu privire la rugăciunea lui Iisus -
http://prieteniisfmunteathos.wordpress.com/2007/12/28/pelerinul-rus/

| Buresbista123 a răspuns (pentru Criterion):

Rugaciunea nu e un exercitiu mental ci exact contrariul cu cat te rogi mai mult si crezi in prieteni imaginari si superstitii creierul ti se atrofieaza

| Criterion a răspuns (pentru Buresbista123):

Ai vrea tu sa ai dreptate.De-asta te contrazic peste 90% din locuitorii Terrei. O harta cu raspandirea religiilor in lume:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_popula%C8%9Biilor_dup%C4%83_religie.
Dimpotriva, bolile mintale au legatura cu bolile sufletesti -
"http://www.crestinortodox.ro/......0109.html"
Sanatate si s-auzim de bine!

| Buresbista123 a răspuns (pentru Criterion):

Apropo de clasamente uita te sa vezi ca numarul ateilor bate orice raspandire a vreunei povestiri mistice pe glob, e grav ca o persoana matura sa nu gandeasca rational si logic, din pacate multi nu o fac...

| Mercur a răspuns (pentru Criterion):

Mai lasa-ma cu rugaciunea ta ca la cattii zei si zeite si dumnezei si ceor mai fii nu stii pe cine sa alegi si surpriza adevarata rerigie e aceiasi ca si a parintilor tai, cine ar fi gicit asta