| ChrisstinaXdddddddd a întrebat:

Care e diferenta dintre o stea si o planeta?

22 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

O stea este osfera formata din hidrogen si helium ce fuzioneaza.
O planeta nu intretine reactii de fuziune nucleara.

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Din cate stiu eu, stelele sunt corpuri incandescente care isi produc propria energie, spre deosebire de planete care doar reflecta caldura si energia produsa de catre Soare (care se afla suficient de aproape de Pamant ca sa fie vazuta sub forma unui cerc si nu a unui punct).

| RAY a răspuns:

O stea exista prin fuziune nucleara hidrogenul fusioneaza in heliu, are temperaturii de mii de grade, stelele sau format prin prabusirea noriilor molecularii, planetele sau format prin atragrea meteoriitilor unul de altul din cauza gravitatiei

ps daca doresti sa afli mai multe intra pe profilu meu am blog despre stiinta

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Mii de milioane de grade. hellooooo! nu esti la cuptorul lu' bunica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Si meteoritii din ce s-au format? sau se opreste aici studiul tau? lumineaza fata cum trebuie si spune-i calumea.
te vad pasionat:sa-mi zici daca gasesti ceva de bosomul higgs, despre materia neagra si despre gravitatie. nu ce sunt si ce rol au, vreau sa stiu cum s-au format. dar fara de-alea gen cosmopolitan si alte rahturi. merci!

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Meteoritii se formeaza prin acelasi proces prin care se formeaza si Planetele. Adica din nebuloase. Diferenta dintre o planeta si un meteorit este ca meteoritul inca nu a ajuns la masa necesar pentru ca gravitatia sa-i dea o forma cat de cat rotunda.
Bossonul Higgs se presupune ca ar da masa particulelor. Este doar o ipoteza, nu a fost descopeit.
Materia neagra tine planetele, stelele, galaxiile la un loc. Parca asta facea, sau aia era materia cenusie.
Nu mai stiu exact daca era materia cenusie sau cea neagra. Oricum, una indeparteaza galaxiile un de cealalta, iar alta le atrage.
Gravitatia este ceva elementar, nu intru in detalii.

| Inferno a răspuns (pentru Inferno):

Materia intunecata, nu cenusie laughing laughing
Pardon.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Mai omule, astea le stiu si eu. ce, crezi ca n-am suflet? ia vezi ca s-ar putea sa ai dreptate happy.
zi-mi si mie daca desopera careva pe Higgs happy

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca stiai de ce ai mai intrebat?
Legat de suflet am incercat sa fac si eu o gluma, sa vad cum va ofticati toti.
"zi-mi si mie daca desopera careva pe Higgs" Da cine-s eu? Nostradamus?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Da. Io am intrebat cum s-au format nu ce sunt si cu ce se-ocupa (scria acolo dac te uitai bine). Dar matale hraparet ai sarit repede sa spui tot sa vada lumea ca le stii happy. Glumesc.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai imdeiat dupa Big Band. Cum s-au format asta nu stiu. Nu se stie inca.
Materia intunecata si energia intunecata sunt inca neintelese. Nu se poate analiza exact ce anume sunt.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca va intra pe blogul meu va intelege mai bine

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tu stii lumineaza-ma si pe mine ca tot ai la avatar un soare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Mah, nebuloasa s-a format din explozia unei stele asa ca si soarele meu. Asa s-a format sistemul nostru solar. Eu l-am intrebat pe raymusic pentru ca ma amuza in mod deosebit happy. Cu tine n-am nimic ca tu i-ai raspuns fetei la obiect.
Dar chiar vreau sa stiu la celelalte pentru ca nu se stie nimic sigur si eu sunt foarte curioasa din fire. Stiu doar, ca si toti ceilalti, ca bossomul higgs este o particula care a aparut in prima secunda, nu se stie de ce si cum, si a dat masa. Acum stau cu sufletul la gura si astept ca daca nu se demonstreaza se revolkutioneaza tot conceptul. La fel ca si cu gaurile negre ale lui Hawkings.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"Mah, nebuloasa s-a format din explozia unei stele asa ca si soarele meu."
Nu toate. Exista nebuloase ce rezulata din explozia unei stele, dar mai sunt:
Nebuloase obsucre - alea care nu lumineaza, sau care nu sunt luminate de un soare.
Debuloase difuze- alea care sunt luminate de soare sau care produc singure lumina, nu mai stiu exact cum, era ceva cu ionii parca.
Si nebuloase planetare care se formeaza in jurul unei stele pe moarte. Cand o stea moare hidrogenul se transforma in helium si ea creste in volum formand si aceste nebuloase planetare.

| Inferno a răspuns (pentru Inferno):

Mai era un tip parca, dar l-am uitat.

| FemeiaPisică a răspuns:

UN aspect care face diferenţa este acela că stelele au lumină proprie, planetele nu. Soarele este o stea, Pământul este planetă. Deşi pe timpul nopţii putem vedea şi planete "luminând", cum e, de pildă, Venus, acestea în fapt reflectă lumina transmisă de Soare. Stelele întreţin reacţii nucleare ce ard hidrogenul în interiorul acestora, planetele nu. Pentru ca o stea să aibă o temperatură suficient de ridicată pentru a arde hidrogen, trebuie să aibă o masă foarte mare, de cel puţin 75 de ori mărimea planetei Jupiter. Orice corp ceresc de dimensiuni atât de mari este considerat o stea. O altă diferenţă dintre stele şi planete constă în felul în care acestea se formează. Stelele se formează din nori de gaz cosmic care colapsează sub influenţa forţei de gravitaţie; planetele se formează din praf ori/şi roci cosmice.

| RiRi5846 a răspuns:

Stelele au caldura si lumina proprie pe cand planetele iau lumina si caldura de la stele.

| pokiD a răspuns:

Niciuna doar ca "steaua" se vede ca o. stea pentru ca este foarte departe. happy

| Danielo500 a răspuns:

Diferenta intre o planta si o stea este ca(asta se vede numai la telescop) lumina unei stele este intrerupta(palpaie) din cauza trecerii planetelor prin fata ei, in timp ce lumina planetelor este continua.
Sprer ca te-am lamurit.

| Inferno a răspuns (pentru Danielo500):

"lumina unei stele este intrerupta(palpaie) din cauza trecerii planetelor "
Asta e mai rar, in general stelele pa care le vedem noi cu ochiul liber palpaie datorita atmosferei noaste. Este o iluzie.

| Anusk_Papusha_1978 a răspuns:

Ce sunt galaxiloe