| mentholinks a întrebat:

In prima carte a lui Adam si Evei, Adam spune ca Dumnezeu a luat-o pe Eva si a avut un copil cu ea. E posibil acest copil sa fi fost Isus?

21 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Sunt curios la ce fel de literatură apocrifă ai tu acces?

| mentholinks explică (pentru SG1995):

Naghammadi. org

| mentholinks explică (pentru SG1995):

Ba nu, gnosis. org

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Este cumva cultul acela ce hulește împotriva Duhului Sfânt? Ce atribuie răul lui Dumnezeu și spune că Satana ar fi Dumnezeul bun adevărat?

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Nu, sunt scrierile descoperite la Nag Hammadi.

| xerxes1 a răspuns:

Adam nu vazuse in viata lui o femeie.Cain a fost facut cu Dumnezeu.De aceea nici nu l-a pedepsit prea aspru cand l-a ucis pe Abel. Avea apucaturi dumnezeiesti.
Iisus nu are nicio legatura cu Vechiul Testament.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu scrie asa ceva in toata biblia.
Este o erezie pura, o minciuna.

| alex598 a răspuns:

Unde scrie asta? Am citit toată biblia și nu am dat peste asta.

| mentholinks explică (pentru alex598):

Pai nu gasesti in Biblie fiindca Biblia contine doar ce au vrut "smecherii" sa contina pentru a le fi usor sa manipuleze turmele.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Gnosticii nu mai sunt șmecheri? Faptul că au atras interesul unuia ca tine cred că sunt destul de șmecheri. Au știut exact unde să dea cu undița. laughing
Și? Nu spun că diavolul este Dumnezeul adevărat? Învățătura lor nu hulește împotriva Duhului Sfant? Nu are chiar nici o legătură cu madam Blavatski?hee hee

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

De unde stii tu ca e invatatura lor si cartea aceea nu a scris-o chiar Adam si Eva si au transmis-o lui Set? Duhul Sfant e inventia lui Isus, in VT nu exista asa ceva. Asta ca sa va mai innabuse un pic mintile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Opa, am atins o coardă sensibilă? laughing

Duhul Sfânt este Duhul lui Dumnezeu iar de Duhul Lui scrie de multe ori în VT(Gen. 1:2, Exod 35:31), dar tu ascultă de gnostici că citesc ei pentru tine și au dreptate nu că ești tu ușor influențabil de toți mincinoșii și proștii.
Mă miră că există adepți ai gnosticismului, credeam că a trecut vremea acelor specimene.hee hee

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Cand spui Duhul lui Dumnezeu te referi la ceva ce apartine lui Dumnezeu. Cand spui Duhul Sfant e cu totul altceva, ca si cum ar fi ceva diferit si independent de Dumnezeu. Eu ti-am spus ca v-a innabusit Isus mintile exact cum a afirmat el ca va face si anume "Eu am venit in lume pentru judecata, ca cei orbi sa vada si cei ce vad sa devina orbi."

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

În Biblie nu există cuvântul Dumnezeu la singular(Eloah, numai sirienii îl au pe Allah) ci este scris Elohim. Iar treaba cu Trinitatea reiese logic din: Dumnezeu Tatăl, YHWH care este Domnul Isus Hristos și Duhul lui Dumnezeu(Nu scrie Elohim în nici unul dintre cazuri). Unde scrie Elohim se referă la Trinitate, la Dumnezeire.

"Cand spui Duhul lui Dumnezeu te referi la ceva ce apartine lui Dumnezeu." greșit. Când spui Duhul lui Dumnezeu te referi la ceva ce aparține Dumnezeirii. Dumnezeu nu este un nume, apropo, ci o atribuție.

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Nici nu ma asteptam la altceva decat la un raspuns aberant in stil ortodox.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Așa este când trăiești într-o continuă stare de ignoranță... respingi orice afirmație înainte de a o cerceta.
Sigur că este un răspuns aberant pentru un arogant ce nu știe o iotă de Biblie dar ascultă de alții ce o citesc pentru el. Bravo, ține-o tot așa.

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Tu nu intelegi ce citesti si adopti ceea ce spun altii. De exemplu Trinitate si Dumnezeire. Mai bine du-te si aprinde-ti o lumanare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Și tu cum traduci Elohim care este la plural? Dumnezeu? Deșteptule...

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Nu poti fi sigur ca e la plural, intelesul se putea schimba in timp. Sunt o groaza de versete in care Dumnezeu afirma ca e unul singur si nu cunoaste altul si tu te legi de un cuvant care cine stie la ce mistere se refera. O fi vorba de Dumnezeu si puterile Sale sau cine stie fiindca El personifica in VT pana si lucrurile care noi spunem ca nu au fiinta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Vorbește cu un evreu dacă nu vrei să înveți limba ebraică.
Mă făcusei curios, credeam că știi ceva în mod particular, dar nici faptul că Elohim este pluralul lui Ehoah nu știi.