| benny7 a întrebat:

Care este diferența dintre a trăi și a fi în viață?

Răspuns Câştigător
| Elide a răspuns:

A trăi înseamnă să te bucuri de viață și sa simti ca trăiești cu adevărat, sa iubești și atunci când te trezești realitatea sa fie mai frumoasă decât visele.
A fi în viața este doar o stare de rau, neputința de a face ceva, trăiești dup.o zi pe alta neștiind pentru ce

| benny7 explică (pentru Elide):

Cu cât iubim și dăruim mai mult, cu atât viața noastră are mai multă semnificație și valoare***

13 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Oare are rost sa o dam in filosofie cand acesti doi termeni inseamna acelasi lucru?
Are vreun rost sa stabilim care desemneaza mai bine cum sa iti traiesti viata si care nu?

| benny7 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

A fi viu și doar viu este că cineva trăiește cu adevărat o viață și cineva își lasă viața să se întâmple?

| leiidinbanie6 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Fenomenal, tocmai tu, Nietzsche, eviti sa filozofezi?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru leiidinbanie6):

Da, evit sa filozofez cand se implica logica neinteleasa. In schimb, cand astfel de greseli au loc, imi place sa critic, precum Nietzsche care critica toate greselile precursorilor lui.

| benny7 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ceva mai filosofic din partea ta obiectiv şi subiectiv>de la idei abstracte la viața fericită _?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru benny7):

Poti sa fii musulman, sa iti lasi viata in mainile lui Allah si sa consideri ca traiesti, cand ceilalti considera ca tu doar esti viu.
Poti sa ai parte de multe experiente, fara sa te marcheze in vreun mod deosebit.
Si daca iti lasi viata sa se intample, inseamna ca nu te poti bucura de ea? Depinde de oportunitatile care ti se ofera.

| Yurisa a răspuns:

TRĂÍ, trăiesc, vb. IV. 1. Intranz. A se afla în viață; a exista, a viețui.

Cu placereeee! 1!

| benny7 explică (pentru Yurisa):

Yurisa prezenţa ta e aşa energică:Fiind viu și pur și simplu trăind este că cineva trăiește într-adevăr viața și cineva îşi permite să i se întâmple viața?

| Raducons a răspuns:

Tot aia cred ca este, diferenta o face doar modul de viata

| benny7 explică:

E mare lucru să știi să-ți trăiești viața?

| Edmonds2342 a răspuns:

Vrei raspuns obiectiv sau subiectiv?

| Zdog a răspuns:

E o diferenta extrem de mare...a trai inseamna a face ceea ce vrei tu, ma refer la faptul ca poti sa fii cu cine vrei tu, sa ai ce meserie vrei tu, sa vezi ce locuri vrei tu, sa faci ceea ce te face sa te simti in viata, sa experimentezi lucruri noi, culturi, sa intalnesti oameni, sa razi, etc.A fi in viata inseamna sa traiesti limitat. dupa criteriile societatii, toata viata sa iti faci griji sa nu te judece lumea happy