| KillMePlease a întrebat:

Care este diferenţa dintre: a fi în viaţă şi a trăi cu adevărat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când trăiești cu adevărat simți că ești în viață. Dacă ești în viață nu înseamnă neapărat că simți că trăiești cu adevărat.

| KillMePlease explică (pentru anonim_4396):

Ei bine, cu tine sunt total de acord. Asteptam un raspuns de genu'.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KillMePlease):

Atuuunci...funda? laughing

| KillMePlease explică (pentru anonim_4396):

Daca-ti doresti tu, binie. *sa-mi zici : multumesc* tongue laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru KillMePlease):

Mulțumesc! big grin

| KillMePlease explică (pentru anonim_4396):

Cu placere, in acest caz. thumbs up

37 răspunsuri:
| KamaSutra a răspuns:

A fi in viata:a trai; a respira
A trai cu adevarat: a face ceea ce iti place,cum iti place, sa nu depinzi de ceilalti, sa poti trai dupa propriile reguli, sa simti ca traiesti, ca esti fericithappy

| KillMePlease explică (pentru KamaSutra):

Pai eu pot trai si fara sa respir, asta timp de maxim un minut.
Si a trai cu adevarat: oricine se poate bucura de ceea ce are, sa fie fericit efectiv si cand ajunge la finalul existentei sa-si dea seama ca nu a realizat nimic, nu lasa nimic in urma, practic tot degeaba a facut umbra pamantului.

| KamaSutra a răspuns (pentru KillMePlease):

Asta depinde de obiectivele fiecarui om in parte, ca exista cei care nu vor decat sa.si traiasca viata fara a.si dori sa lase ceva in urma si cei care vor s.o traiasca dar cu un rost. E la alegerea fiecaruia

| KillMePlease explică (pentru KamaSutra):

Da, d'acord. Eu vorbeam din propria perspectiva si din propria opinie. Eu personal asta am considerat si consider, nu inseamna ca trebuie sa se simta cineva jignit.winking thumbs up

| KamaSutra a răspuns (pentru KillMePlease):

Lasa ca e bine sa.ti expui propria parerehappy inseamna ca ai personalitatebig grin

| KillMePlease explică (pentru KamaSutra):

Ai spus,, lasa ca e binie sa.ti expui propria parere" de parca as fi zis eu ca-i rau sau de parca as fi fost eu ofensata de faptul ca mi-am expus parerea laughing
Cat despre partea cu personalitatea, iar, in opinia mea, se aplica numai in unele cazuri. Nu conteaza ca iti expui parerea, ci cum o expui. Cum ii faci pe oamenii care te asculta sa inteleaga ceea ce de fapt ai vrut tu sa expirmi zicandu-ti opinia. Un copil de 4 ani isi poate zice opinia in legatura cu My Little Pony asa: -nu-mi place. Asta il face sa aiba personalitate? Din nou, in opinia mea, nu-l face sa aiba personalitate ci isi expune doar parerea personala intr-un mod cat de poate de intalnit, prin cuvintele,, imi place/nu-mi place".
Of, gata cu filosofia,,, la culcare toata lumea". rolling on the floor laughing

| VibeTrix a răspuns:

A fi in viata: a trece prin viata, fara sa faci nimic.
A trai cu adevarat: "a trece prin viata", traind-o, facand tot ce-ti doresti, etc.

| KillMePlease explică (pentru VibeTrix):

Da, eu sunt in mare parte de acord cu ce ai spus tu, insa la a fi in viata nu inseamna neaparat a trece prin viata fara sa faci nimic, din contra, poti face multe, dar acele multe lucruri nu alcatuiesc ceea ce ai vrea de fapt sa faci sau sa simti, ci se transforma in ceva monoton, plictisitor si uneori chiar jalnic.

| VibeTrix a răspuns (pentru KillMePlease):

Da,chiar nu m-am gandit la asta. Asa e.

| Cameliapantiru a răspuns:

A fi in viata inseamna a supravietui, in sens fizic, desi sufleteste/interior te simti distrus.
A trai cu adevarat presupune a fi fericit si implinit, a avea un scop al vietii, planuri, proiecte de viitor, visuri, idealuri...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai somn?

| KillMePlease explică (pentru anonim_4396):

Ca sa-ti raspund la intrebare, nu, n-am somn.
Acum ar fi frumos sa-mi raspunzi si tu la intrebare. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru KillMePlease):

Ai primit deja răspunsuri satisfăcătoare.

| KillMePlease explică (pentru anonim_4396):

Ai asteptat sa primesc eu raspunsuri ca acum sa-mi zici astea?laughing
Asta inseamna ca nu ai stiu/vrut/etc sa raspunzi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KillMePlease):

Nu.

| KillMePlease explică (pentru anonim_4396):

Sa-nteleg ca n-ai de gand sa-mi raspunzi la intrebare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fi in viata:respiri
A trai cu adevarat: nu respiri degeaba

| KillMePlease explică (pentru anonim_4396):

D'acord si cu tine in mare parte, dar ce inseamna pentru tine :,, nu respiri degeaba"? Ce consideri ca trebuie sa faca/aiba/simta un om ca sa nu,, respire degeaba"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru KillMePlease):

Sa-si faca un scop in viata, de fapt...Sa aibe mai multe.
Dar acele teluri, pe care le are, sa munceasca cu trup si suflet.
Adica, sa fie dedicat.

| KillMePlease explică (pentru anonim_4396):

Dar o parte importanta o constituie si atingerea scopului/telului pana la sfarsitul vietii. Eu cel putin as simti ca traiesc degeaba daca nu mi-as indeplini scopul propus. Dedicarea individului poate fi degeaba daca ceea ce a dorit si ceea pentru ce a muncit sa se realizeze nu s-a realizat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KillMePlease):

Da,dar depinde si de alti factori, cum ar fi sanatatea.

| KillMePlease explică (pentru anonim_4396):

Da, in unele cazuri.
Se zice ca daca ai sanatate ai de toate sau le poti face pe toate. Ei bine, eu nu cred ca-i chiar asa simplu. Pe langa sanatate iti trebuie si alte calitati sau caracteristici naturale, pe care daca le ai, bine, daca nu, ori incerci sa le capeti ori ramai asa, doar cu sanatatea. Eu zic ca ar mai trebui ambitie, rabdare, o minte agera si o gandire ampla, astea pe langa multe altele ce pot fi, desigur, dezvoltate sau nu in timp, dupa trecerea peste anumite obstacole.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KillMePlease):

Eu am dat doar un factor(cel important, desigur), dar tu i-ai dat pe toti laughing cred. Ti-ai raspuns singura la intrebare.

| KillMePlease explică (pentru anonim_4396):

laughing
Pai eu stiam raspunsul intrebarii (in opinia mea, din punctul meu de vedere), am vrut doar sa vad parerea voastra si modul vostru de a percepe lucrurile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KillMePlease):

Esti la filo sau la stiinte sociale? thinking

| KillMePlease explică (pentru anonim_4396):

Nu.
Inca nu sunt la liceu. Is in clasa a opta.
De ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru KillMePlease):

Si dai pe uman sau real...sau altele?

| KillMePlease explică (pentru anonim_4396):

As vrea la uman...

| anonim_4396 a răspuns (pentru KillMePlease):

Se cunoaste straight face, de aia te-am intrebat.
Cati sunt de pe site-ul asta la uman...

| KillMePlease explică (pentru anonim_4396):

Si tu esti? thinking laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru KillMePlease):

La real.

| GhostRider02 a răspuns:

A trai cu adevarat pentru mine inseamna cel putin inseamna :sa profiti la maxim de viata sa te distrez cu prieteni si sa faci lucruri care iti plac cu adevarat