| Exilee a întrebat:

Care este esenta existentei noastre?

Răspuns Câştigător
24 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Emotiile sunt stimulentul natural al vietii si in primul rand cele pozitive, dorinta de a ne fi bine. Fara emotii nimic nu ar avea valoare in viata noastra, ar fi goala, fara bucurie intristare, placere, durere, bun sau rau.

| Shammal a răspuns:

Noi insine suntem esenta existentei noastre, cine suntem noi in esenta - existenta insasi

| Luci2000 a răspuns:

Esenta existentei noastre este:
Din punct de vedere religios este Dumnezeu.
Din punct de vedere stintific este Bing Bangul.
Pace.

| RAY a răspuns:

Nici una, ne nastem, traim, murim, asta e viata

| Mădă0611 a răspuns:

Constiinta thinking

| Exilee explică (pentru Mădă0611):

AI adauga si sentimentele? Stii doar ca fara iubire am fi inexistenti.

| Exilee explică (pentru Mădă0611):

NU neg c-ar fi si constiinta, dar reprezinta doar o ''parte'' a ''ecuatiei''big grin.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Exilee):

Pai prin constiinta ma refeream la tot ce e in creier, la toate conexiunile pe care le face, sentimentele de acolo vin. big grin

| HueyFreeman a răspuns:

Constiinta.

| Delicacy a răspuns:

Apanajul afectiv...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumina.

| NuMaContrazice a răspuns:

Eu sunt de parere ca oamenii nu au capacitatea de a intelege clar ceea ce s-a intamplat, astfel s-au creat mai multe teori cum ar fi Big Bangul si Dumnezeu, dar si unele mai ciudate cum ar fi extraterestri.

| Exilee explică (pentru NuMaContrazice):

Nu ma refer la Creatie. Faceam aluzie la un fapt, si anume ce ne face pe noi existenti.happy. Cam asta voiam eu sa subliniez, care bineinteles este o ''inlantuire'' de mai multe variante.:d

| NuMaContrazice a răspuns (pentru Exilee):

Aaaa.....scuze dar nu am fost prea atent laughing, pai intrebarea asta e mai dificila laughing, pai ...toata gama de sentimente ( de la iubire pana la ura), constinta, psihicul, dar totul se invarte in jurul sentimentelor, nu?

| Exilee explică (pentru NuMaContrazice):

Sentimente,ratiune,constiinta.

| angus35 a răspuns:

La trei lucruri trebuie sa te gandesti in viata:viata, dragostea si moartea.

| mariukka a răspuns:

Dumnezeu

| AdeVero12 a răspuns:

Îmi place așa de mult întrebarea și nici măcar nu știu să răspund. laughing Într-un fel înțeleg întrebarea. Ce ne face pe noi existenți? Conștiința, rațiunea, sentimentele, și pentru ca să închei frumos Dumnezeu. Îmi explică și mie cineva ce e Bing Bangul? laughing

| Nimixpecial a răspuns:

Esenta Dr. Oetker.

| Exilee explică (pentru Nimixpecial):

Haha. Trebuia sa rad?

| AndreeaMuffin a răspuns:

Sa gasim fericirea.

| Exilee explică (pentru AndreeaMuffin):

Ceea ce zici tu ar putea fi ''catalogat'' drept un scop si nu asta voiam sa subliniez.

| IoanaS9 a răspuns:

Cred ca oamenii sunt impartiti in mai multe categorii. Din prima fac parte cei care se rezuma la a-si trai viata fericiti fara a le pasa de viitorul umanitatii. Cea de-a doua categorie reprezinta oamenii doritori de a afla ce se afla dincolo de vizibil. De a explora granitele existentei, ale materiei si ale Universului.