| ghtm a întrebat:

Care este importanta matematicii in viata cotidiana?

Răspuns Câştigător
| Gogu06 a răspuns:

MAtematica intr-adevar iti dezvolta modul de a gandi, daca stii matematica bine si o intelegi poti intelege mai bine diverse lucruri tehnice sau legate de IT pe care un om normal nu le-ar intelege.

16 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Gandeste-te ca despre un anumit produs, care a costat, sa zicem, 280 lei, ti se spune ca s-a ieftinit cu 15%. Nu ai vrea sa stii sa calculezi noul pret? Sau, trebuie sa schimbi carpetul in apartament; nu ar fi bine sa stii cum sa afli suprafata fiecarei camere? Cand vrei sa faci bilantul bugetului familiei, cand mergi la cumparaturi si in multe alte situatii matematica te poate ajuta.

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Raspunsul intrebarii tale cere dezlegarea unui mit.

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Poi... eu am trait pana acum si fara matematica si sunt in clasa a 9- a rolling on the floor)
Daca sti matematica aia de balta, in care sa fi in stare sa faci cateva adunari, scaderi, inmultiri sau impartiri e suficient dredemahee hee)
In viata cotidiana nu ai nevoie de matematica si de toate porcariiile alea de complicatenii de cate 3 pagini de caiet pe care ni le baga pe gat la scoala, decat daca vrei mai departe sa mergi pe ceva ce necesita chestiile astea, altfel nu ai nevoie de ele.

| HueyFreeman a răspuns:

Si acum toti pustanii care de abia au intrat la liceu si le-a dat flocii sub bot si/sau intre picoare au sa iti zica ca este degeaba.

Matematica dezvolta gandirea critica si capacitatea de a analiza. Te invata sa gandesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti calcula diferite probabilitati, adoptand tehnici matematice.Aici nu vorbim de restul primit la o cutie de prezervative.Inveti sa te feresti de lucruri care se repeta sau sa anticipezi, acestea fiind cateva lucruri elementare de care avem nevoie pentru a functiona.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In proiectare, analiza, statistici, probabiitati.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Mai pe scurt: exista cate putina matematica in orice.

| 01rukia01 a răspuns:

Fara numar fara numar doar cu litere

| Isabella95 a răspuns:

Nu este importanta deloc laughing

| SupradozaDeViseXD a răspuns (pentru Isabella95):

Ai spus tot ce incerc eu sa spun intr-o propozitie laughing

| Wøodenpints a răspuns (pentru Isabella95):

Deci tu eşti aia pe care o înşeală vânzătoarele la rest.

| 010123 a răspuns:

Nu arunci banii pe vant, stii cat platesti.

| dishea a răspuns:

Iti dezvolta capacitatea de analiza, cica.

| Raduuuuu a răspuns:

Acelasi lucru am intrebat in clasa a 10 si am primit raspunsul asta : Matematica dezvolta gandirea si astfel poti analiza diferite situatii.

| iamcurious a răspuns:

Fara matematica si ingineri nu ar mai exista avioane masini computere si alte minunatii care ne fac viata mai usoara.sistemul bancar, calcularea cutremurelor