| AvalohAlyn a întrebat:

Viata are sens,scop? Cum considerati? Daca da,care este sensul, scopul?

15 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Scopul vietii este obligatia de a fi fericit, sa inlaturi din tine toate barierele pe care le-ai pus in calea iubirii. Sa imbratisezi orice rana care este efect secundar al fericirii tale. Sa ti le doresti cu pasiune, pentru ca in ele si doar acolo regasesti iar si iar acel partener ideal, voluptuos si candid deopotriva.

| Inferno a răspuns:

Care e scopul muntilor?

| J0B0MAT a răspuns (pentru Inferno):

Sa vina la mohamedzi

| doctorandus a răspuns:

Are viata sens si are viata ta sens sunt intrebari diferite, cu raspunsuri diferite.

| T0T a răspuns:

Ăla pe care i-l dai tu.

| milan9 a răspuns:

Mantuirea sufletului.

| J0B0MAT a răspuns:

In momentul asta n-are.

| Oana92 a răspuns:

Eu cred ca fiecare dintre noi are o menire, un scop in viata. Ne ramane doar sa descoperim care e el...

| RareşTPUro a răspuns:

Sensul vietii mele este persoana iubita. Adica consider ca asta e scopul si rostul vietii. Sa iti faci o iubita si sa stai alaturi de ea pentru totdeauna.

| Darkmagic a răspuns:

Unicul sens/scop al vietii tuturor fiintelor este inmultirea, in regnul animal exista nenumarate cazuri in care individul isi sacrifica propria existenta in momentul actului sau moare imediat dupa procreere, "telul" inmultirii fiind cel mai puternic instinct din intreaga lume vie.
La om e putin diferit, in sensul ca un tel secundar ar fi puterea.
Puterea de a controla, de a influenta, etc, INSA si acest scop este asociat in final tot inmultirii/ gasirii unei "perechi" cat mai potrivite...inmultirii. happy
Pentru acest scop vrem o casa mai deosebita, o masina mai "tare", o haina ori o freza care "ne vine" mai bine, etc, ETC. big grin

P.S. Pentru cine se simte destul de "istet" sa raspunda cu vreun cliseu de tip: "scopul e cunoasterea, introspectia", etc...am sa-l intreb daca e calugar sau virgin, si daca "scopul" lui sa ramana asa toata viata...deci beware. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar mai multe:

scop universal = evolutia si supravietuirea

scop individual = orice cretinitate care iti trece prin cap de la a te arunca in aer prin statii de metrou pana la a salva omenirea.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Nu exista un scop al vietii in afara. tocmai de asta lumea poate umple acel gol cu ce doreste. si de asta vei auzi multe feluri de raspunsuri.

| OmniSpirit a răspuns:

Cand te uiti la fulgii de nea si la structura lor iti da de gandit?
Cand inca te trezesti dimineata si totul in jurul tau este in continua miscare iti pune un semn de intrebare?

Incearca sa iesi din bula societatii care ne-a limitat mai mult sau mai putin felul de a vedea viata.
Viata nu este o batalie pentru supravietuire si nici de a acumula cat mai multe bunuri materiale ci pentru a realiza faptul ca noi ca fiinte avem in sinea noastra un spirit si acest spirit invata prin a isi readuce aminte, cum sa se intoarca la creator.

Scopul vietii este reintoarcerea la Sinele interior la Dumnezeu/Creator.

| Whateverpfff a răspuns:

Doua lucruri diferite. Scopul in viata este legat de reusite, pe plan personal, financiar, in cariera. Ex. Scopul meu este sa devin un fizician renumit.
Scop in viata este si ceva de moment. Ex. Scopul meu e sa mananc ceva ca mor de foame.
Sensul vietii este sa traiesti fericit sa iubesti.

| DFA1 a răspuns:

Răspunsul este fără îndoială 42.