| BucurCristina a întrebat:

Ce sens credeti ca are viata?
Eu cred ca sensul vietii e sa gasesti cel mai bun mod de a te bucura de ea.
Voi cum va bucurati cu ea?
Cum ar fi viata voastra ideala?
Ce nu va place la viata voastra?

Răspuns Câştigător
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
In principiu e sa o traiesti si sa faci corect diferenta intre a trai si a exista!
La prima intrebare e simplu, o imbogatesc cu activitati care imi plac si imi dau anumite energii pozitive.
Ce nu imi place, evit.
O viata ideala ar fi sa fac ce vreau si cum vreau fara sa depind de nimeni.
Momentan incerc sa vad doar partile bune, la orice, nu doar la viata.

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Ma bucur de ea iubind fara restricti
Cu o casa si o poveste de dragoste frumoasa
Nu imi plac multe: greselile din trecut, faptul ca nu ma pot bucura de ce iubesc, faptul ca mama este bolnava, faptul ca nu am bani si de munca, faptul ca nu am o casa si faptul ca nu pot sa fiu sincera cu parintii mei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sensul vietii nu exista. Eu consider ca sensul vietii se schimba odata cu inaintarea in varsta. Pentru un nou nascut, scopul vietii este sa nu moara, atat. Pentru un adolescent scopul vietii e sa fie rebel, sa fie diferit. Pentru o persoana de 18 ani, scopul vietii e pregatirea profesionala sau obtinerea unui loc de munca, etc

| 393Dan a răspuns:

Eu cred ca sensul vietii mele e sa-mi ajut apropiatii. Familia, prietena, prietenii si probabil chiar mai mult de atat, chiar si pe cei nevoiasi, cand am posibilitatea.

| xByte a răspuns:

Personal nu stiu ce sens are viata, desi am meditat de multe ori pe acest subiect, nu am gasit un raspuns de care sa fiu multumit.

Ma bucur de viata prin a o trai.

Este foarte complex sa descriu viata mea ideala, deoarece in functie de situatiile pe care mi le da, dorintele mele de moment se schimba.

Multe si nimic in acelasi timp. Personal regret toata viata mea, locul in care am fost nascut, mentalitatea mea, mentalitatea oamenilor din jurul meu, minciunile pe care le-am spus, adevarurile pe care le-am spus, actiunile pe termen scurt, actiunile pe termen lung premeditate; dar in acelasi timp nu regret nimic, fiindca toate cacaturile astea ma definesc.