| Suck a întrebat:

Care stiinta va pasioneaza?
Pe mine ma pasioneaza psihologia.

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

In opinia mea, psihologia nu este o stiinta.Este o disciplina subiectiva, precum filozofia.E adevarat insa ca stiintele (ca discipline precise) mai sunt denumite stiinte exacte.Adica dovedibile folosind metode formalistice precum logica si matematica.
Psihologia ma pasioneaza si pe mine tocmai pentru ca nu este stiinta, m-as plictisi usor de rutina, in plus pot dovedi ca nici stiintele nu sunt decat pseudoexacte.
Psihologia este o disciplina care implica cunostinte imense in toate domeniile umane si in plus multa experienta.Pentru performanta.Mai ales daca aspira spre rezultate cat de cat pozitive.A face deosebire intre oameni normali si anormali, este o chestiune foarte complicata, caci au aparut psihologi dotati care au dovedit ca o societate poate fi bolnava.In acest context, cum declari un caz singular?
Bineanteles ca el devine bolnavul caci nu se poate adapta la Sistemul bolnav social, general.Ca atare imi place psihologia, dar daca as vrea sa performez, intru in acel punct mort al logicii.
Una este sa te pasioneze si alta sa ai rezultate in a trata oamenii. Dar asta este o alta discutie. Daca-ti place psihologia, as insista sa citesti pe cel pe care -l consider cel mai mare psiholog, Carl Gustav Jung.Are si tratate despre felul lui de gandire dar si memorii infiorator de profunde. Si de autoevaluare. Restul sunt cam papitoi.

27 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Psihologia,astronomia si filosofia, astea 3 ma fascineaza mult

| RAY a răspuns:

Tot la fel, dar sunt curios de toate, tot ce inseamna stiinta, cu cat aflu mai multe imi dau seama ca cunosc foarte putin

| Doub a răspuns:

O să dau bacul la psihologie, deci psihologia.

| Suck explică (pentru Doub):

Foarte frumos, eu vreau la facultatea de psihologie... da asta dupa ce termin cu pasiunea mea din copilariehappy

| Doub a răspuns (pentru Suck):

Şi mie mi-ar fi plăcut să dau la psihologie, dar nu mi se potriveşte. T_T

| Suck explică (pentru Doub):

Nu ai de unde sti pana nu incerci... psihologia are foarte multe ramuri, poate gasesti una care sa ti se potriveascahappy

| Doub a răspuns (pentru Suck):

Nu cred, poate doar psihologie criminalistică.laughing

| Suck explică (pentru Doub):

Acolo vreau euhappy incearca... sa ne vedem acolo colegalaughing

| Doub a răspuns (pentru Suck):

laughing)).
Slabe şanse, dar oricum, multă baftă ţie.

| Suck explică (pentru Doub):

Mersihappy

| raMLesS a răspuns:

Pe mine Animele laughing.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Tot psihologia.Imi place mult fiindca inveti sa te uiti la o persoana si sa spui in mintea ta,, ce idiot e asta, eu stiu mai bine ca doar am citit cartile alea de psihologie,, cum fac eu acum, de exemplu.

| Suck explică (pentru FABULOSUL6000):

A dracu pielea pe tinelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Me too. :]]
E frumos sa ajuti oamenii schimbandu-le conceptia despre viata, sa-i faci sa inteleaga. Si sa intrii in mintea unei persoane, sa ii vezi stările si sa ii faci sa perceapa dintr-o alta perspectiva problemele.

| Suck explică (pentru anonim_4396):

Mi-am inghetat anul la psihologie... o continui dupa ce termin cu ale mele si apoi te hipnotizezlaughing)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Suck):

Am încercat si eu sa mă hipnotizez... Nu a mers. :]] am psihicul tare. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te las pe tine sa faci asta. Sunt prea obosita. :]]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine stiintele ma gasesc fascinant, nu eu pe ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ce spui este adevarat, nu uita ca tu m-ai jignit primul, fara ca eu sa-ti fi adresat vreun cuvant. Petrece putin timp cu tine insuti si invata sa te ierti, gen.

| Anonima0000000000 a răspuns:

Psihologia

| Scarbo a răspuns:

Psihologia, filosofia, meta-fizica.

| CoquiNessa a răspuns:

I-ai furat motoreta lui romeo fantastik sa dai si tu motoare verticale d-alea supranaturale?

| Suck explică (pentru CoquiNessa):

... romeo si mai cum? In fine, nu am destula cultura generala.

Da am furat-o, vrei sa faci o tura? cu mine.

| CoquiNessa a răspuns (pentru Suck):

Cu ce mah? cu chinezaria aia?
ma transform eu intr-o adevarata masinarie, ca in Transformers.
hai sa facem o combinatie, mai, shia salata de boeuf.
unge-ma cu niste maioneza bionica pe la motoare, sa am randament cand te plimb pe unde vrei tu.

| Suck explică (pentru CoquiNessa):

Lasa ca bag cheia-n contact si ne indreptam spre impact... pregateste-te de impact.

| VoicuDragomir a răspuns:

Informatica happy

| Steffy_Stelea_1995 a răspuns:

Si pe mine ma pasioneaza psihologia.