| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt, din punctul vostru de vedere,cei mai mari maeştri spirituali care au existat vreodată (gen Osho, Buddha)?

9 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Iisus, in special datorita afirmatiei : "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti si pe Domnul Dumnezeul tau, din tot sufletul tau, din tot cugetul tau si din toata inima ta".

Buddha, in special datorita afirmatiei :,, Să nu crezi nimic din ce ai citit sau ai auzit, chiar dacă am spus-o chiar eu, dacă nu este în acord cu propria ta gândire şi cu propriul tău bun simţ.''

Amandoi predica despre acceptarea celuilalt, despre responsabilitate si autenticitate.

| NOBODY a răspuns:

Iisus. De ce? Spre deosebire de Buddha, Osho și Dalai Lama, Iisus a înfăptuit, și nu doar a povățuit. Maestru spiritual e cel ce nu numai că îți deschide mintea prin cuvintele sale, ci și inima prin faptele pe care le face.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru NOBODY):

Ai incercat vreodata sa digeri un citat din Buddha?

| OOOLEOOO a răspuns:

Osho, Dalai Lama, Selassie, Buddah, Ghandi, Omraam Mikhaël Aïvanhov, Laozi, Confucius, Jiddu Krishnamurti, Iisus.

| BTWIN a răspuns:

Iisus

| Seven07 a răspuns:

Buddha in primul rand a fost un filantrop, Maica Tereza de asemenea o alta filantropa... din puntul meu de vedere ei au fost cei mai mari maestii spirituali, pentru ca ei chiar au schimbat lumea prin ceea ce au lasat in urma ca mostenire. Mi-as dori ca macar jumate din generatia mea sa mai cunoasca ceva din vorbele lor, sunt adevarate ghiduri spirituale care pot schimba viata unui om

| ThePathWalker a răspuns:

Buddha

| MihaiN a răspuns:

Osho nu e un maestru spiritual, e un escroc care a murit de la prea multe droguri, un ins care a otravit cateva zeci de oameni pentru a castiga niste alegeri (citeste asta de exemplu http://en.wikipedia.org/wiki/1984_Rajneeshee_bioterror_attack ), si un nene care ca nivel de cunoastere nu trece de primele intrebari mai serioase despre om.Citeste filosofie clasica (in special greaca), crestinism si poezie (poezia lui Nichita Stanescu spre exemplu e geniala).

| Mexx99 a răspuns:

Imannuel Kant,Winston Churchill, Henry Ford,Beethoven,Buddha, Osho, Mahatma Gandhi, Benjamin Franklin, si nu in ultimul rand Petre Tutea.