| anonim_4396 a întrebat:

Cati dintre voi credeti ca v-a ajutat "Dumnezeu" si cand anume? Gasiti explicatii simple de "interventie divina" si care nu pot fi explicate.

Răspuns Câştigător
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Dumnezeu a avut mereu grija de mine si niciodata nu m-a lasat la greu.am avut, am si voi avea mereu incredere in el.cand ma simt singura stiu ca pot conta pe el. dumnezeu este cel care te intelege cel mai bine in orice moment

14 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Se intampla de multe ori sa nu ma rog, sa nu vorbesc cu Dumnezeu si El sa-mi implineasca si sa-mi asculte gandurile fara sa-i spun ca imi doresc cutare si cutare. Dumnezeu ii favorizeaza pe copiii Lui si acest lucru l-am experimantat din plin in viata mea!happy

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dumnezeu m-a auzit cand am fost disperata si m-a mangaiat. e simplu si nici macar nu are nevoie de explicatie. Nu te astepta la minuni cu apele si pestii, vremea lor a trecut...

lolita
| lolita a răspuns:

Pe mine nu-mi aduc aminte dar pe mama mea cred.
a facut o operatie foarte riscanta a fost foarte aproape de moarte, medicul ne-a zis ca " daca Dumnmezeu vrea pote trai" si uite ca au trecut 8 ani de la incident.

| joy a răspuns:

Pe mine m-a ajuta mereu, imi da putere sa invat la scoala, cand am o problema vorbesc cu el si ma linisteste, a facut minuni in familia mea si m-am rugat ca mama sa se lase de alcool si Dumnezeu mi-a ascultat rugaciunile si acum e o alta persoana. A schimbat-o complet.

| Dara a răspuns:

Asta numesc eu "intervenţie divina": am făcut un stop cardio-respirator pe masa de operaţie şi fara "intervenţie divina", probabil acum fetiţa mea nu mai avea mama. Nu am supravieţuit datorita medicilor, pentru ca au fost depăşiţi de situaţie, s-a descoperit prea târziu că sunt alergică la orice forma de anestezie!

| christian a răspuns:

Pe mine m-a ajutat si m-a sprijinit de fiecare data cand i-am cerut asta si nu numai. e langa mine mereu, e pretutindeni in viata mea, il simt, imi umple inima cu pace atunci cand sunt tulburat, imi da liniste atunci cand nimeni nu mi-o poate da. Cea mai relevanta minune pe care a facut-o in viata mea- m-a schimbat pe mine si modul desert de vietuire.Nimeni n-a putut sa ma schimbe, dar El a putut. Ii multumesc pentru asta!

| christian a răspuns:

Preamarite georgian. iarta-ne indrazneala! Trebuia sa-mi fi dat seama ca te crezi Dumnezeu! Iar pentru ceilalti, imi pare rau pentru timpul pe care l-au pierdut incercand sincer sa-l ajute pe acest individ!

| irynna a răspuns:

Pe mine mereu simt cum ma ajuta Dumnezeu atunci cand am nevoie de El.cand ma rog pentru ceva ce eu consider important in acel moment El imi da putere sa merg mai departe, imi da forta de care am nevoie pentru a reusi. uneori intr-un mod inexplicabil, El este acolo chiar si atunci cand nu avem nevoie de El

| Andreea_8014 a răspuns:

Pe mine m-a ajutat ff mult atunci cand credeam k sunt insarcinata si ma rugam in fiecare seara sa nu fiu...asa m-a ajutat...si nu sunt...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Posibil cum spuneti voi. dar.

lolita, medicul este un indoctrinat crestin si automat ca daca nu a fost capabil, a spus si el ceea ce spuneau alti medici.Doar D-zeu o mai poate ajuta.

joy, putere sa inveti? inveti ca te duce capul, ca esti inteligenta.cati nu se rog la Deus sa invete mai mult si nu pot? nu reusesc? asta le este firea.
Mama ta s-a lasat de alcool pentru ca a avut vointa necesara. a avut o motivatie directa ori indirecta. S-a schimbat ea pentru ea nu neaparat ca vezi doamne Deus a ajutat-o.

anna, sigur ca da.de aia se intampla atatea in lumea asta.pentru ca nu ne gandim la ele si vin de la sine.right.

mumoasa, asta daca exista cu adevarat. Daca crezi in tine in propia persoana poti trece peste orice.Nu ai nevoie de niciun ajutor "adevarat".

anidor, corpul pur si simplu si-a revenit.nu neaparat ca a fost interventie divina.corpul a luat contact cu anestezia, a asimilat-o, apoi cand efectul a pierit, ea si-a revenit.nu neaparat ca Deus a fost cel care a salvat-o.

christian, te-ai schimbat tu pe tine.ca ai fost capabil de acest lucru.nu cred ca ai avut nevoie de ajutor pentru a ajunge la acest lucru.consider ca esti destul de capabil sa faci singur asta nu cu "ajutorul" altcuiva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Christian, nu ma cred Dumnezeu.si sa iti para tie rau, si individul acesta are un nume si anume Georgian, individule.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In urma rugaciunilor, cand m-am casatorit, cand am primit locuinta si cand am fost promovat.si cred ca sunt singurele cazuri in care m-am rugat intr-adevar, fara sa cer in mod expres aceste chestii. dar le-am primit in mod miraculos fiindca am rugat pe bunul Dumnezeu sa lucreze prin oameni pentru a se implini voia lui in ceia ce ma priveste.si pot sa-ti spun ca seara m-am rugat si a doua zi am primit telefon sa ma prezint la examen de la o persoana careia nu-i dadusem numarul de telefon si nici nu ma asteptam sa ma sune in privinta asta. dar nici nu mi-a spus de unde are nr meu. mi-a spus ca nu conteaza atata timp cat a facut ceia ce trebuie.am multumit amandurora.lui Dumnezeu ii multumesc zilnic pentru tot.la cat sunt de pacatos bunul DUmnezeu ma iubeste mult de vreme ce ma ingaduie si ma ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu este tot timpul printre noi. El ne iubeste si ne ajuta ori de cate ori avem nevoie, iubirea Lui pentru noi este nemarginita.Tot ce trebuie sa facem este sa aveam CREDINTA si sa iL iubim cu toata fiinta noastra. Dumnezeu ne ajuta si ma ajuta deoarece pur si simplu CRED.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu inseamna totul fara El noi nu insemnam nimic si nu putem realiza nimic.Intotdeauna cand imi este greu Dumnezeu ma ajuta si este langa mine.Simt asta.Si pe noi toti ne ajuta si ne iubeste nespus de mult.