| Saiko10 a întrebat:

Ce credeti ca este realitatea/existenta/viata?

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Un fel de sclavie hibrida, trebuia sa fim liberi nu limitati la un salariu si obligati sa muncim pe o suma de bani modesta.

| DeyCj a răspuns:

Realitatea este percepția momentului în care omul trăiește.
Existența este modul cum trăiește fiecare om.
Viața este transpunerea sufletului într-un corp fizic adaptat unui mediu de existență.

| Saiko10 explică (pentru DeyCj):

Pai daca noi nu percepem sau nu stim ceva nu inseamna ca acel lucru nu este real.

| DeyCj a răspuns (pentru Saiko10):

Corect, dar vorbind la general, nu la cazuri particulare, cum sunt oameni care au reușit să-și depășească limitarea de la cele 5 simțuri, în general cam asta se întâmplă.

| Saiko10 explică (pentru DeyCj):

Realitatea nu este doar ce putem percepem ci absolut tot ce exista.

| RAY a răspuns:

Asta e treaba stiinteti sa afle, cred ca incepem asa cate putin sa aflam

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fizică cuanticăwinking

| Jay1 a răspuns:

Realitatea este o iluzie, există doar când o privim, în fizica cuantică, „comportamentul" unei particule se schimbă în funcție de observatorul ei.

| AlMaDi a răspuns:

Permite-mi sa iti ofer un raspuns simplu despre ce cred eu ca este viata.
Viata = Acel moment cand trece, simpla adiere a vantului, iar frigul ma cuprinde la o singura atingere a lui, atunci eu ma simt vie.

| Saiko10 explică (pentru AlMaDi):

Eu am intrebat ce este viata in general nu niste momente care te fac sa te simti vie.
Viata nu este doar o adiere de vant si frig.

| AlMaDi a răspuns (pentru Saiko10):

Ai vrut parerea mea ("ce credeti ca este realitatea/existenta/viata?") despre ce e viata si ai primit-o, din punctul meu de vedere ti-am raspuns corect, ca nu iti place, este alta poveste.
Viata fiecaruia este diferita si o percepe diferit.

| Muraru_Vladut_Stefan_1996 a răspuns:

Realitatea este tot ceea ce te inconjoara
Existenta esti tu si cei de langa tine
Viata e Viata ce altceva sa fie? Tot ce te inconjoara
Aceste 3 cuvite sunt sinonime care toate inseamna Mediul Inconjurator/Viata

| Saiko10 explică (pentru Muraru_Vladut_Stefan_1996):

''Existenta esti tu si cei de langa tine'' Adica numai obiectele cu viata sunt existente?
Asta ar insemna ca obiectele ca masa.scaun etc nu sunt existente.

| Gabi848 a răspuns:

Orice poti percepe intr-un anume fel este realitate; existenta: ceea ce este; viata o farama din Dumnezeu.

| Saiko10 explică (pentru Gabi848):

''Orice poti percepe'' Pluto de exemplu nu poate fi perceput de ochiul liber sau sa fie auzit, mirosit, simtit dar asta nu inseamna ca nu exista.

| Gabi848 a răspuns (pentru Saiko10):

Ai zis bine, si ai dat si un exemplu, e nevoie de ceva anume pentru a percepe.