| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti despre meditatie? credeti ca va puteti face bine prin concentrare si prin puterea gandului?
Exista practicanti printre noi?
Cine nu doreste sa discute aici imi poate lasa mesaj privatwinking

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Merge, legea atractiei nene. De ce crezi tu ca castig 3000 - (3500€ pe luna cand cad 25 zile lucratoare) si sant sofer pe tir 9h pe zi de L - V in uk? Pt ca asta am atras si s-a intamplat prin puterea gandului am zis ca vreau bani si sa conduc un scania in UK acum s-a intamplat sa fie asa. Dupa va urma locuinta care e in decurs under construction tot prin gand am ajuns la ea si desigur proba finala masina mult dorita. https://www.youtube.com/watch?v=CcOtOV-FRGg&t=314s

| Lamar a răspuns (pentru mgtow):

Vreau si eu, ma iei cu tine?

| mgtow a răspuns (pentru Lamar):

Da

| Lamar a răspuns (pentru mgtow):

Mersi happy

| sabin89 a răspuns:

Atât timp cât nu devine un scop în sine, cred că e ok. Nu am apărut pe pământ ca să medităm, ci ca să ne trăim viaţa. Că medităm ocazional, când admirăm un apus de soare de exemplu, aia e altceva.

| T0T a răspuns:

Meditația e utilă, atâta timp cât nu o aduci la rang de misticism. E bine să îți antrenezi sau relaxezi mintea uneori.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, eu cugetez destul de mult in ultimul timp...

dar da, un om care suferă poate medita... un om fericit nu vad de ce ar medita... ar fi prea plictisitor și inutil pentru el.

| Teffan a răspuns:

Meditatia a fost conceputa pentru un singur scop:eliberarea de suferinta.
Bineinteles,poate fi practicata si ca o rutina "sanatoasa" din considerente ce tin strict de aspiratii profane.
Dar meditatia(care are radacini antice) este despre eliberarea totala de suferinta,iar cine o practica o viata intreaga(in sensul ei spiritual),ajunge sa atinga acea "iluminare".
In scoala nondualista a vedantei,meditatia are rolul de a revela adevarata ta natura(Sinele),ceea ce determina ruperea ciclului reincarnarii,prin urmare anihilarea suferintei.

In budism, meditand prin concentrare se obtine "senzatia" de vid, ca urmare a anihilarii dorintelor si tuturor gandurilor(inclusiv cele spirituale legate de Sine), ceea duce spre atingerea nirvanei, adica ruperea ciclului reincarnarilor si eliberarea totala de suferinta.

| Danut_Iancu_1995 a răspuns:

Nu treci bacalaureatu fara ele

| Simpatic a răspuns (pentru Danut_Iancu_1995):

Nu la tipul ala de meditatie ma refream, dar buna gluma oricum
Sa stii ca eu am trecut Bac-ul si fara sa dau bani la imputitii astia de profesori care practic obliga copii si le storc parintii de bani.
Un profesor bun te face sa intelegi inca din clasa, daca nu e bun sa lase meseria, mai exista desigur si profesori buni dar care nu explica cum trebuie tocmai ca sa ajungi la ei sa le dai bani, astia se numesc smecheri!