| anonim_4396 a întrebat:

Poți sa faci rău prin puterea gândului? Credeți în asa ceva? Dacă da, cum?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca da. Depinde de forta mentala a fiecaruia.

Iti recomand sa citesti cartea "Puterea mintii". Acolo scrie cu lux de amanunte ceea ce te intereseaza despre acest aspect.

19 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Poti sa iti faci tie rau prin puterea gandului. Iti influentezi creierul si corpul in directia aceea.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mai bine zis, prin stres.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Ce, prin stres?

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Isi face rau o persoana... si prin gandurile negative.

Daca te referi ca cineva sa aiba ganduri negative legat de alte persoane... nu este posibil sa se intample ceva.
Daca era asa, te asigur... ca omenirea era disparuta de mult (:

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Îți dai seama, nu mai ajungea Iliescu la a 9-a viata happy

| Mosotti a răspuns:

Nu poti sa-ti faci rau prin puterea gandului asa cum nici bine nu poti sa-ti faci, daca mintea e sanatoasa, orice ai gandi rau, nu se leaga de realitate, doar cand ai depresii, anxietati ai ganduri nasoale si alea iti dau trairi urate, dar aia n-ai facut tu, ci boala pur si simplu.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu sa-mi fac rău, sa fac rău. Am văzut și eu ca gandurile, emoțiile date de anxietate nu prea pot da le controlezi. Poate chiar exista oameni care pot face rău pe bune, din apropierea 8 miliarde de persoane sigur exista câțiva

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poti nici sa faci rau cu gandurile, nu se poate pentru ca gandurile sunt doar rezultatul unor reactii chimice in creier si atat, nu ai comunicare cu ce e in afara creierului.
Anxietatea nu o controlezi ca e boala, o iau reactiile chimice razna si te simti nasol.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Tu mai ai anxietate? Tu ce spui se poate vindeca anxietatea sociala? Sau se poate doar trata?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu mai am anxietate. Depinde, daca te duci repede la medic cu anxietatea sociala s-ar putea vindeca, unii iau tratament un timp, apoi nu mai ia si raman bine mereu, altii iau trat mereu ca altfel capata iar anxietate, depinde de om.

| Hammurabi a răspuns:

Poí face multe cu "puterea gândului".
Dar nu oricine poate.

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Schizofrenii cred ca pot face, dar nu cred ca e o regula, poate chiar sunt oameni care pot, ăștia chiar sunt un real pericol, îți dai seama cum ar fi sa superi unul de asta si sa îți faca rău de la 3000 de kilometri, sau sa se joace cu "puterile " lui, sa facă rău când ii arde lui, de cine ii arde lui ca un psihopat. Tu ai face RAU dacă ai avea aceasta "calitate "? happy

| J0B0MAT a răspuns:

Da, eu odată mă uitam urât la cineva pentru că mă supărase şi la un moment dat s-a împiedicat. Şi sunt mai multe faze de genul, am păţit şi eu şi am simţit cam de la cine vine energia negativă.

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

Deci simțeai ca vine de ex de la "Andrei ", erai certat cu persoana aia? Ști cine crede ca au astfel de puteri? Cei cu tulburare schizotipala, dar, nu neg ca ar putea și o persoana fără probleme mintale în adevăratul sens al cuvântului.
Pe o persoana draga niște rrome au reușit sa o facă sa își dea singura inelele de de pe ambele mâini ( erau de aur toate ) asa afirma persoana aceea, nici ea nu știe cum

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Prefer să cred că am puteri magice. Buhuhu

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi tu, dacă n-ar exista fenomene parapsihologice nici nu s-ar vorbi despre ele. Și nici măcar nu s-ar fi obosit nimeni să le dea o denumire.
Și mai ales, nu s-ar fi străduit atâția oameni de știință să le studieze.

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Right happy

Răspuns utilizator avertizat
| Anonim67377882 a răspuns:

Nu cred ca poti sa faci rau.
Dar ce gandesc de multe ori se cam adevereste.