| cristina21 a întrebat:

Credeti in puterea gandului? daca da de ce?

7 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Da; cel putin asupra noastra insine, gandul are putere. Daca ne obsedeaza gandul ca suntem bolnavi de o anumita boala, sfarsim prin a ne imbolnavi... daca ne gandim ca numai moartea ne poate salva dintr-o situatie limita, multi dintre noi sfarsesc prin a se sinucide.Personal,mi-e frica de puterea gandului meu, a imaginatiei iscate de pe urma lui, cand ma trezesc singura in casa pustie in miez de noapte...Atunci gandul, daca-i dau frau liber, ma terorizeaza... Mintea, ca generatoare de ganduri, trebuie tinuta in frau...altminteri palavrageste tot timpul...Nu-i vorba ca un gand bun salveaza fiinta...Sunt multe de spus... Oricum, intrebarea pusa "sparie gandul"prin vastitatea ei, cum spunea cronicarul...

| juniper a răspuns:

Da, cum a zis si @april, la ce ne gandim cel mai mult si mai intens se va intampla, daca te gandesti la nenorociri se va intampla, gandul are un fel de putere pe care nu o putem explica, daca ne-am dezvolta aceasta capacitate am putea gace orice, chiar si sa zburam, de fapt subconstientul are puterea asta, sper ca vom afla intr-o zi puterile noastre happy

| rozalia25 a răspuns:

Conteaza foarte mult atitudinea care o ai. Celor optimisti le iasa mereu bine, indiferent de cat de nasoala e situatia, caci au deschiderea de a gasi solutii.

| stetoscop a răspuns:

Stetoscop crede!
Pot face orice numai printr un gand. Orice mi doresc iese si nu ma fortez deloc. Numai imi "comand" : "mi ar place" cutare, iar acel ceva vine.
Si mai stiu ca nimic nu este imposibil. Deseori m au amuzat micile mele ganduri si faptul ca sunt in stare de orice.
La inceput am inceput prin lucruri simple, sa vad daca functioneste, de genul " mi ar place sa ma priveasca acela care va trece prin fata mea si sa mi zambeasca". Gandit si facut! Am zis ca e coincidenta, dar repetand, nu putea fii de fiecare data coincidenta. Azi am ajuns mai sus si muncesc unde mi doresc, am salarul pe care mi l am dorit, persoana la care am visat.

| marioBARCELONA a răspuns:

Este prea mult de spus...in cateva cuvinte, acest subiect este de prisos.Eu am trecut prin momente dificile si dupa o perioada de studiu a mai multor carti, cred ca in numar de 20, au inceput sa apara rezultatele.Adevarat ca nu s-a intamplat peste noapte dar mi-am gasit echilibrul, ceea ce este foarte important pentru mine in astfel de vremuri.
Succes!
Poti incerca si tu prin a-ti incepe fiecare zi cu un zambet.Pentru inceput...
Imi mai amintesc cazuri cand un doctor ar fi gresit un diagnostic si i-a spus pacientului ca are cancer desi a reesit ca nu avea.In 3 luni de zile pacientul a muri.Cred ca este un exemplu la problema abordata de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, si uite o sa-ti zic o scurta povestioara care am citit'o intr'o carte de psihologie...erau 2 armate una f.numeroasa si puternik si una mai mik si nu asa renumita.Armata asta mai mik era f demoralizata ca o sa piarda batalia...mai mai sa nici numai lupte ca deja erau siguri ca o sa piarda si atunci comandantu a zis asa ''vedeti banu asta? e daca cade cap castigam daca nu...asta e. pierdem''bun... da asta cu banu cade cap, astia veseli''yeeee catigam gata...'' se duc la batalie convinshi ca o sa castige si castiga, apoi comandantu zice ''mai tzinetzi minte banu? uita'tzil'' si arata un ban care avea cap pe ambele partzihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandul este o forma de energie a creierului care actioneaza ca o raza lasser. Cu cat creste mai mult vointa de concentrare creste raza de actiune a gandului, ajungand la mii de km. Atentia marita nu ganditi sau doriti rau cuieva caci gandurile negative pot pot avea o viteza de propagare inzecita si pot fi devastante care va vor provoca remuscari ce va vor urmari si in vietile urmatoare.De aceea e de consiliat a zice tuturor ganditi pozitiv si veti avea numai de castigat in evolutia voastra ca entitate.Readuc aminte un pasagio de la biblie,, doreste-i binele celui de langa tine ca si cum ar fi o parte desprinsa din tine,,.