| florinipad a întrebat:

Ce credeti exista extrateresti (eu unul nu prea cred)
Si daca ar exista credeti ca cei de la NASA si celelate guverne etc stiu ceva despre asta si nu vor sa faca publica informatia?

Răspuns Câştigător
| epurel a răspuns:

1.Păi există destule şanse să existe, adică universul cică e infinit, deci da, cred că există.
2.Păi dacă NASA şi ce mai zici tu chiar ştiu că există, nu vor face informaţia publică pentru a nu produce panică. adică gândeşte-te la ce s-ar întâmpla dacă oamenii află de extratereştii.

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

În opinia mea, ar fi absurd să credem că în imensitatea Universului Terra este singura planetă pe care există viață.

| andrei a răspuns:

De ce toti cand ne gandim la extraterestrii ne gandim automat niste piticanii verzi care trebuie (neaparat) sa viziteze Terra? Extraterestru e ala care sta linistit pe planeta lui si se uita la televizor (sau holograma).

Acum sa vorbim despre a doua intreare, daca prima se poate considera intrebare. :d
Pana la cea mai apropiata stea de sistemul nostru solar trebuie sa mergi patru ani cu viteza luminii, adica 300.000 km/s. Deci gandeste-te cat de mare ar trebui sa fie nava aia sa fie combustibil si hrana pentru patru ani. Plus pentru intoarcere. Acum gandeste-te ca noi suntem la marginea galaxiei, intr-o zona slab populata de stele, deci... de ce sa ne viziteze cand pot sa viziteze alte specii care sunt mult mai apropiate.

| shhhs a răspuns:

Cel mai probabil, exista. Daca ar fi descoperit extraterestrii nu ar fi anuntat populatia fiindca s-ar crea haos inutil, s-ar provoca turbulente in cadrul maselor religioase, etc.

| dragos9234 a răspuns:

A afirma cu tarie ca nu exista alte forme de viata in univers cu exceptia noastra tine de domeniul prostiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| a3e6u9 a răspuns:

Există extratereștri, dar nu ne-au vizitat încă, probabil ei nici nu știu că existăm.

| unknownn a răspuns (pentru a3e6u9):

Pai stai putin ca te-ai uitat cam mult la desene animate.
"extraterestru" rezprezinta o forma de viata care traieste in afara Terrei, da?
Bun..., deci forma de viata are si o celula, si o bacterie care e asa de mica ca nu se vede nici la microscop.
Cum ai vrea sa te viziteze bacteria?
Oricum eu refuz sa cred ca pe Terra se gaseste singurele forme de viata din tot acest univers infinit.

| a3e6u9 a răspuns (pentru unknownn):

Cred că e destul de evident că eu mă refer la extratereștri inteligenți și bănuiesc că și individul cu întrebarea se referă la același lucru.

| unknownn a răspuns (pentru a3e6u9):

Si ma rog... ce e asa de evident?
http://dexonline.ro/definitie/extraterestru

| a3e6u9 a răspuns (pentru unknownn):

E evident, fiindcă am spus că nu ne-au vizitat și ei nu știu că existăm. Ai crezut că vorbeam de bacterii? rolling eyes

| Emma305 a răspuns:

Eu cred ca exista extraterestii. Sunt mii de planete in univers, sau poate chiar mai multe; e imposibil sa fim singuri in imensitatea aceasta. S-a si dovedit ca pe nu mai stiu ce planeta exista viata, aici ma refer la mici vietati acvatice si bacterii.