Întrebare recomandată | KuolemaTekeeTaiteilijan a întrebat:

Ce credeti, exista iubire platonica? Se poate ca intre doua persoane de sex opus sa se stabileasca o relatie pur platonica, fara implicatii romantice?

38 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Orice se poate...mai ales la peste 7 miliarde de omuleţi, câţi suntem pe planetă, şi posibilele combinaţii între ei.

| harciog a răspuns:

Mi-era o foame de lup iar cineva ma imbia doar sa miros friptura.Am refuzat categoric, mai rau imi facea...

| zdrangoi a răspuns:

Exclus!
sau poate cu o mare diferenta de varsta!
cine crede ca se poate, dar se "rasfata" sau se "prosteste"...

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Păi,treaba e că se pot combina toate acestea.Implicațiile romantice în relația platonică.Sau, e lege? Ori una, ori alta? Neah, ambele pot fi valabile într-o relație de dragoste.Sau cel puțin, asta consider eu.Fiecare dragoste adevărată implică automat și iubirea platonică. Dacă este doar pentru plăceri carnale(sună a vorbe de pocăit, știu), atunci nu putem spune despre iubirea platonică faptul că este prezentă în relația respectivă.

| RAY a răspuns:

Tu crezi ca in ziua de azi e iubire sincera?
90% din relati sunt pe interes, femeile vor banii, barbati sex

| Moora123 a răspuns (pentru RAY):

Si inainte ce vroiau?

Femeile vroiau stabilitate si barbatii vroiau o familie. Macar acum femeile muncesc si se pot intretine singure si nu este nevoie sa te casatoresti cu cineva pentru a avea o relatie sexuala.

Daca acesta e "interes", s-a redus substantial in ultima suta de ani. E mai degraba "felul natural al lucrurilor".

| RAY a răspuns (pentru Moora123):

Pentru mine toate sunt la fel, perverse, materialiste, doar pe interes

| Moora123 a răspuns (pentru RAY):

Da, dar intrebarea aceasta invita la gandire critica.

In caz ca ai fost tradat si refuzat pe diferite considerente, asta nu inseamna ca poti promulga un adevar universal.

Plus ca in general tipele pe care le-am cunoscut, nu erau perverse si pe interes. Da, daca se ivea ocazia, deveneau vulturi. Insa atat timp cat tragi limite clare, majoritatea sunt la locul lor si sunt chiar prezente foarte placute.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate exista, de ce nu, mai ales dacă e iubire virtuală, și iubitul/iubita ta se află la câțiva km distanță laughing
Dar de ce fără implicații romantice? De ce ar fi interzis romantismul în iubirea platonică? Crezi că iubiții cuminți nu ar putea fi romantici?
Uneori romantismul lor depășește limitele normalewinking!
Iubirea lor e pură și nevinovată.

| WhatheWow a răspuns (pentru floresdemayo):

Scuze drăguţă că intervin dar ăsta ar fi trebuit să fie răspunsul meu happy Nu te suspectez de nimic în afară de rapiditate dar totuși...
Ai norocul de a face parte din categoria sexului frumos că altfel... laughing
Oricum, ești o dulce și te iert!

| floresdemayo a răspuns (pentru WhatheWow):

Stai liniștit, nici eu nu te suspectez de nimic, suntem doi copii cuminți laughing!

| WhatheWow a răspuns (pentru floresdemayo):

Ups! Ți-am spus eu că ești rapidă dar acum mi-ai întrecut așteptările. laughing

| WhatheWow a răspuns (pentru floresdemayo):

Totuși vreau să întreb : dacă iubirea asta, adică platonică, se află nu la distanțe măsurate în kilometri, ci în ani, tot iubire platonică se numește?
De exemplu eu simt ceva mai mult decât simpatie și admirație pentru Cleopatra ( nu, nu Cleopatra lui Stratan ci regina ) mă pot suspecta de faptul că sunt îndrăgostit? laughing

| floresdemayo a răspuns (pentru WhatheWow):

Haide spune-mi numai copii trăiesc iubiri platonice (să ne imaginăm că n-au trecut încă la avansați laughing ) ori și oamenii maturi? Să zicem, iubirea platonică e o iluzie a oamenilor "mici" până când se izbesc de realitatea crudă a oamenilor"mari"?

| floresdemayo a răspuns (pentru WhatheWow):

Aia e iluzie, un vis, zi cum vrei! Un puști ti-ar spune pe scurt: "vrăjeli" laughing! Dragul meu, încearcă sa transformi iluzia in realitate, stii te inspiri putin din scrierile lui Richard Matheson (stii tu, tipu ăla care a scris "Undeva, cândva") unde personajul principal Richard se îndrăgostește de o actriță din alte timpuri, Eliza. A luptat omul până a trecut "portalul" timpului si a ajuns in lumea ei, când încă trăia.
Dar las' că stiu eu la ce Cleopatră tânjești tu laughing

| WhatheWow a răspuns (pentru floresdemayo):

Ei și tu acum... mai contează vârsta? În dragoste nu există așa ceva! Bine, dacă ne gândim la falsul act al procreaţiei, există o vârstă dar în rest dragostea nu are limite. happy
Uite, dacă ești chiar atât de pasionată de acest subiect și poate chiar faci anumite cercetări în domeniu, eu sunt dispus să mă ofer drept obiect de studiu laughing Tu mă studiezi în cele mai mici amănunte și în toate ipostazele iar rezultatele cu siguranță nu vor înceta să apară.
Ce zici, te oferi? happy

| WhatheWow a răspuns (pentru floresdemayo):

Draga mea " floridemai ", nu știu la ce Cleopatră te gândești că mă gândesc dar dacă vrei să-ți confirmi sau infirmi ipoteza trebuie să accepți provocarea!
Promit că voi fi echidistant și nu voi încerca să trec dincolo de obiectul studiului laughing

| floresdemayo a răspuns (pentru WhatheWow):

Ce? Vrei să te disec? Cred că devii prima mea cercetare în domeniu, îmi fac debutul ca "medic" anestezist (căci mai întâi va trebui să fii anesteziat, asta ca să poți tăcea, văd că ești prea vorbăreț laughing ), apoi urmează operația cealaltă... sper doar că... aflându-te sub efectul anesteziei să nu o iei la fugă spre Cleopatra rolling on the floor

| floresdemayo a răspuns (pentru WhatheWow):

Stai pe loc că trag! :))
http://i.imgur.com/J2wLitH.jpg

| WhatheWow a răspuns (pentru floresdemayo):

Vai ce rea ești! Păi draga mea, disecția mea nu-ți ajută cu nimic studiului. Eu pot iubi și dincolo de moarte, recunosc dar aia intră în altă categorie de studiu laughing
Și ai dreptate; câteodată și eu mă suspectez că sunt vorbăreț!

| WhatheWow a răspuns (pentru floresdemayo):

" Un fleac; m-ai ciuruit! " laughing
Ceva totuși îmi spune că ai un suflet frumos și nu ești chiar atât de dură pe cât vrei să pari!
Și dacă tot mai ciuruit, ai două alternative : mă poți avea pe conștiință sau...mă poți iubi ( platonic ). laughing
Te-am pupat că mai am și altă treabă!

| floresdemayo a răspuns (pentru WhatheWow):

Păi, n-ai vrut cercetări în domeniu? Acolo, trebuie studiată cu minuțiozitate...inimawinking. Ea-i vinovata! Ea se îndrăgostește, de multe ori, de cine nu trebuie!

| floresdemayo a răspuns (pentru WhatheWow):

Atunci trebuia terminată treaba "aia", știi tu care laughing! Iar tu de abia acum o începi surprise?

| WhatheWow a răspuns (pentru floresdemayo):

Uite, ţi-o dau s-o studiezi! :))

http://i.imgur.com/L4LRYFJ.gif

| WhatheWow a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu știu la ce " treabă " te referi dar pot să spun că am cu siguranță nevoie de ajutor; te oferi? happy

| floresdemayo a răspuns (pentru WhatheWow):

Cam agitată inima asta a ta. Neliniștită laughing
Are nevoie de consultație.

| floresdemayo a răspuns (pentru WhatheWow):

Eu surprise? Noo...

| WhatheWow a răspuns (pentru floresdemayo):

Agitată? Nuuuuu! E doar jucăuşă. laughing

| WhatheWow a răspuns (pentru floresdemayo):

Ce hotărâre la dumneavoastră, frumoasă domnișoară! Sau poate greșesc? laughing

| floresdemayo a răspuns (pentru WhatheWow):

Întreabă inima laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar actorii de varste apropiate o mai poarta pe scena.Cum sa nu te indragostesti cand vezi cum ii cade parul pe umeri, iar atunci cand vorbeste nu mai auzi nimic si observi doar cum isi misca buzele.
Iubirea platonica e o stare afectuoasa intre doua persoane, si cam atat.Cei doi nu vor suferi daca nu se vad cateva zile, iar sexul nu are treaba cand te referi la iubire platonica.Doua persoane pot avea relatii sexuale fara implicatii sentimentale, dar accepta sa se menajeze si sa adopte o atitudine platonica.
Un lucru platonic nu poate fi pus in practica, asa ca tot la actorii aia de mai sus ma intorc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca luam in calcul "dragostea romantica",siuatie la care cred ca te referi,dupa umila mea parere, nu cred ca poate exista o "iubire platonica" Ce intelegea Platon prin acest gen de iubire, eu as numi "prietenie profunda".Ca sa ma refer la o zicere populara, iubirea fara sex, este ca nunta fara lautari.

| usuk a răspuns:

Absolut

| Sergiu1996 a răspuns:

Tu intrebi pur si simplu? iti spun ca in prezent nu exista dragoste platonica, incat societatea nu mai cere, acum decat painea trupului.

| AlexCătălin21 a răspuns:

Iubirea nu exista.

| Moora123 a răspuns:

Da si nu si depinde foarte mult de cele doua persoane.

Daca el te place (fizic) si partea sentimentala / sexuala nu este satisfacuta indeajuns, nu va exista.

Insa daca are pe cineva, este multumit cu aceea relatie si nu simte nevoia de altceva, nu vad de ce nu.

Se aplica si reciproc.

| Crin51 a răspuns:

Vad ca nu a mai scris nimeni ceva aici... Si vreau sa iti spun ca dupa parerea mea, greu se poate stabili o asa relatie adica 0.00 romantic feeling. (aici desigur nefiind vorba de cei care au alte orientari.). Asadar ca 2 persoane de sex opus sa ajunga la aceasta relatie, cel mai probabil, ar trebui sa fie indragostite orbeste de alte persoane.