| Geanin a întrebat:

Ce este antimateria? Dar energia neagra? Noi le intlnim in viata cotidiana?

3 răspunsuri:
| a3e6u9 a răspuns:

Antimateria e exact ca materia, dar are sarcini opuse. De exemplu, pozitronul are sarcină pozitivă și antiprotonul are sarcină negativă.

Faza e că antiprotonul și antineutronul sunt formați din anti-quarcuri. La prima vedere neutronul și antineutronul sunt identici, dar dacă s-ar întâlni, s-ar anihila reciproc.

Din câte știu, singurul loc în care poți întâlni antimateria în viața de zi cu zi e în spitale, în tomografia cu emisie pozitronică (PET).

Energia întunecată nu ne prea afectează, efectul e insesizabil în galaxia noastră. La scări mai mari, îndepărtează galaxiile unele de altele.

| doctorandus a răspuns (pentru a3e6u9):

Bananele emit pozitroni, sunt cel mai radioactiv fruct.

| paulacarry a răspuns:

Citeste pe Wikipedia, se crede ca o intalnim dar nu poate fi identificata inca.