| AvalohAlyn a întrebat:

Ce este dupa MOARTE?
Ce SENS are viata?
Exista viata pe alte planete?
Va exista sfarsitul lumii pamantene vreodata?
Cum a aparut exact viata?
Exista cu adevarat si precizie absolut exact DUMNEZEU?
Cum a aparut VIATA?
Poti sa iti afli viitorul?

Stie cineva raspunsul la intrebarile astea? NU CRED.Insa as dori carti/site-uri care sa trateze subiectele acesta,sa fie bune, documentate si complexe.

happy

Dau funda mare si colorata.

Răspuns Câştigător
| jagbetinte a răspuns:

Sa fim seriosi, nu-ti poate da nimeni un raspuns la prima intrebare, depinde foarte mult de ceea ce crezi tu, si daca esti la fel de plin de dubii si intrebari ca si mine, e greu ajungi la un rezultat.
Sensul cred ca ti-l creezi tu, esti liber sa gandesti si sa gasesti singur un sens vietii tale. Pentru unii viata este un test, pentru altii este o iluzie, pentru altii o realitate si asa mai departe, tie ce-ti spune creierul, care este sensul vietii? Viata pe alta planeta? Inca nu stim, totusi nu ar fi o surpriza. In momentul de fata se spune ca nu dar, de fapt NU STIM. Cum sa-ti explic, acum ceva timp nici nu se stia de existenta altor planete, acum stim ca exista. Acum nu stim daca este viata pe alta planeta, ce te face sa crezi ca intr-un anumit numar de ani nu o sa se descopere o alta planeta cu vietuitoare? O sa vedem, sau nu... Sper ca intelegi. Sfarsitul lumii pamantene? In functie de activitatea islamistilor zic eu, totusi chiar si in cazul unui razboi mondial cu bombe biochimice, s-ar putea sa mai supravietuiasca vreun bastinas, sau vreun naufragiat precum Oliver Queen.
Cum a aparut viata? E cea mai grozava intrebare, e motivul pentru care cred in existenta unei puteri divine, nu cred ca materia s-ar fi transformat singura in existenta.Cineva trebuia sa contribuie intr-un fel zic eu... Cu precizie nu-ti poate spune nimeni daca exista Dumnezeu, decat biblia daca crezi in ceea ce scrie acolo. Eu cu el fata in fata inca nu m-am intalnit. Deci daca crezi, pentru tine exista, daca nu crezi, nu exista. Sa iti afli viitorul, e ceva care eu chiar nu cred, si de-ar fi sa-l poti afla, eu nu vreau sa stiu pentru ca asta presupune sa stii cand o sa vina timpul mortii si nu am chef sa ma streseze. Avem amandoi aceleasi intrebari cred, + multi altii, ce-ti recomand, e sa fii o persoana buna, nu gresesti cu nimic daca faci bine. Da de mancare unui sarac, nu-l judeca ca sta la cersit, pana la urma nu te imbogatesti cu 2 lei care ii dai pentru un sendvis. Multa bafta!

6 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Raspunsul il gasesti in primul rand in textul Sfintei Scripturi:"

- "Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
- "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
- "Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
- "Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11
- "Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata (pentru suflet)" (Evrei 9, 27).

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE...

| UnBroken2016 a răspuns:

Ce cauta un indoctrinat ca tine la categoria asta? Nu erai tu ala sigur ca Dumnezeu exista si bla bla bla? Tu se presupune ( religios fiind ) ca stii deja raspunsurile la intrebarile astea, la ce naiba le mai pui de 1000 de ori nu stiu.

| AvalohAlyn explică (pentru UnBroken2016):

Pai nu mai sunt indoctrinat.SIMPLU.
Imi pun intrebarile, multe, existentiale.
Deci intrebarile astea la categoria asta sunt potrivite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu avem o stiinta destul de dezvoltata ca sa stim daca exista Dumnezeu, extraterestri etc. E o prostie sa pierzi ore intregi prin biserici doar pentru ca posibil exista un tip cu superputeri care ne-a creat. In lume exista peste 10 mii de culte deci sansa ca zeul tau sa existe si sa aju gi in rai e de 1 la 10 mii. Singurul sens al vietii pe care il avem la moment e cel de a face lumea aceasta mai buna. Daca vrei sa intelegi mai bine lumea aceasta uite la documentarele lui Jaque Fresco si citeste despre proiectulvenus.ro

| Bianca38 a răspuns:

Asta vreau si eu sa stiuuu

| XD_Deny_1978 a răspuns:

1.Nu stiu./2.Nu stiu./3.Da.Cred./4.Cum vrea DUMNEZEU./5. DUMNEZEU a creat-o./7. DUMNEZEU a creat-o./8.Nu. https://artacuvintelor.wordpress.com/2010/02/06/ce-este-viata/