| Teo0011 a întrebat:

Ce este nihilismul mai exact? Din cate am citit pe net este o idee filosofica prin care se neaga tot; nu exista un scop al vietii,nu exista moralitate,nu exista un anume zeu care sa controleze tot, etc.Am inteles corect sau am omis/gresit ceva? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

"o idee filosofica prin care se neaga tot, nu exista moralitate"

De fapt Nietzsche cand nega valorile si moralitatea, se referea la acea moralitate si valori venite de sus, de la un Dumnezeu si pe care lumea le lua ca atare. El cand a negat pe Dumnezeu, a intentionat sa-i indemne pe oameni sa nu mai preia valorile "de bine si rau de turma" ca atare, ci fiecare om sa-si redefineasca valorile in functie de el insusi si de vremurile lui de pe-atunci. El a considerat ca acel om care traieste intr-o lume plina de incertitudine si haos si care va nega valorile de turma venite dintr-o religie, care isi va seta propriul lui sistem de valori, moralitate, propriul lui scop in viata, acela care constientizeaza ca ce se afla inuntrul lui are cea mai mare putere "inner god", acela devine "Supraom".

Scopul nihilismului nu e sa ne gandim doar ca viata duce catre moarte si cam atat, cum zic unii de pe-aici care poate nici n-au citit prea mult subiectul. Scopul lui e sa constientizam ca viata in sine nu are un anumit scop neaparat, ca lumea se ghideaza dupa niste valori futile, care nu intotdeauna tin de adevar si corectitudine. Viata in sine care e lipsita de valori ne impune chiar sa ne cream setul nostru de valori. Iar in acest marasm trebuie sa ne luam noi viata in maini si sa hotaram noi ce valori dam vietii noastre si ce scop dam noi insine vietii noastre. Sa capatam puterea de a distinge valorile de non-valori, realitatea de iluzie si marasm si de falsi idoli. https://www.youtube.com/watch?v=N32L57S2vWY
https://www.youtube.com/watch?v=5xrYd3DQRvY

| CostinAlamariu a răspuns (pentru laSoledad):

Nietzche nu era nihilist. Ba chiar îl considera un pericol.

| laSoledad a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Pai si ce? Am zis eu ca era? Tocmai am explicat mai sus ce credea el de fapt. ("De fapt Nietzsche cand nega valorile si moralitatea, se referea la acea moralitate si valori venite de sus, de la un Dumnezeu si pe care lumea le lua ca atare. El cand a negat pe Dumnezeu, a intentionat sa-i indemne pe oameni sa nu mai preia valorile "de bine si rau de turma" ca atare, ci fiecare om sa-si redefineasca valorile in functie de el insusi si de vremurile lui de pe-atunci. El a considerat ca acel om care traieste intr-o lume plina de incertitudine si haos si care va nega valorile de turma venite dintr-o religie, care isi va seta propriul lui sistem de valori, moralitate, propriul lui scop in viata, acela care constientizeaza ca ce se afla inuntrul lui are cea mai mare putere "inner god", acela devine "Supraom". ")

"He viewed the coming age of nihilism with much trepidation, fearing (rightly) that the result would be great wars in the 20th century. He believed that it was imperative that humanity create a new morality system for the coming post-Christian age. The solution, he believed, was a new individualistic morality system in which the strongest, bravest men would become their own masters and creators, and in turn would become philosopher kings and oligarchs of the spirit. " https://www.spiked-online.com/......-nihilism/

Sezi bland, nu mai sari din orice.

5 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Dap, nihilismul duce spre moarte, ca si-asa viata n-are sens sau scop.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LPCTSTR):

Viata duce spre moarte. Nihilismul e doar o perspectiva asupra ei.

| Catalin77945 a răspuns:

Ai inteles corect, gen viata duce catre moarte si cam atat