| aquarising a întrebat:

Există un scop ideal al vieţii? Dacă da, care este acesta?

Răspuns Câştigător
| yooras a răspuns:

Viața nu are nici un scop, "scopul" ca și concept este numai în mintea omului care vrea să se considere un lucru măreț care are o menire, eu cred că în univers nimic nu are un scop anume, lucrurile pur și simplu există și tind să cred că această existență este "scopul final" pe care îl atingem în fiecare clipă a vieții noastre fără să ne dăm seama de asta fiind orbiți de trivialități cum ar fi : "trebuie să îmi fac o familie, să am un job decent, să am ce pune pe masă, să am o mașină și o iubită frumoasă etc.". Privește un copac și gândește-te dacă el și-a pus vreodată întrebarea "care e scopul meu?", nu, el doar există pur și simplu, înflorește, face fructe, se usucă fără să își de-a seama de asta.

| Deaad a răspuns (pentru yooras):

Un raspuns bun si adevarat.
Ce nu inteleg oamenii este ca ei traiesc doar.Atat.Nu cu un scop anume.

9 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

O parte din răspuns este chiar la tine, iar cealaltă parte te asigur că nu o vei găsi nici aici, dar nici la alt om. Poți găsi răspunsuri dar întreabă-te după de ce ar trebui și de unde știi că ar trebui să fie corecte.

| anonimg a răspuns:

Cunoasterea de Dumnezeu. In mod personal.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Da, scopul ideal este sa ai un scop.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Trezirea din acest vis numit realitate de catre cei adormiti.

Răspuns utilizator avertizat
| Seby52 a răspuns:

Existentialismul e plictisitor. Scapa de el!

| jocker007 a răspuns:

Scopul ti-l propui tu exista cate unul ideal pentru fiecare.

| AndreiMihaiXD1 a răspuns:

Da,sa ai un copil, doi, trei, si copii sa aiba copii si tot asa pana unu castiga la loto sau se naste un geniu si inventeaza ceva smecher si face miliarde de dolari si cumpara america. funda pls