| Slovcehov a întrebat:

Ce este saracia din punctul vostru de vedere?

22 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Exista copii care daca au un ou il împart
Si care nu au cu ce sa se încalțe

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O interpretare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Saracia e situatia in care nu iti poti acoperi nici macar nevoile de baza: adapost, mancare, haine. Sau reusesti cu greu, "de pe o zi pe alta".
Nu consider sarac un om care are telefon ieftin si o masina rabla; s-ar putea sa manance mai bine decat unii cu leasing pentru masina scumpa, datorii si garsoniera cu bunica laughing

| mentholinks a răspuns:

Saraci sunt aia din parlament si cocalarii gen unii manelari ca nu au pic de valoare dar se cred mari. Eu am cunoscut cativa oameni fara adapost si sunt foarte ok si multi oameni saraci cu minte mai corecta decat media.

| Brizbriz a răspuns:

Https://dexonline.ro/definitie/s%C4%83r%C4%83cie
stai din pct meu de vedere... hmm
ca nu imi permit o limuzina, un castel si un haremhee hee

| oglindasultanului a răspuns:

Cand n-ai nici macar cu cine vorbi sa ti se ofere o idee, dand tot ce poti gandi in zadar, atunci esti cel mai amaratwinking

| Nirvanaaa a răspuns:

Sa stai sub un pod, sa ai datorii.

| Apokales a răspuns:

Din cate stiu saracia a fost clasifica destul de bine de-a lungul timpul. Era si stadiul de saracie absoluta in care nu aveai nimic in posesie, si inca cateva categorii pe care nu le mai tin minte. Insa, din punctul meu de vedere saracia la ora actual este atunci cand nu-ti permiti bunurile de baza, iar acestea sunt diferite de la o perioada a umanitatii la alta. Daca masina era dispensabila acum 50 de ani, in era noastra este un bun necesar, mai ales in Romania unde transportul in comun nu-ti este asigurat peste tot. Un caz reprezentativ este internetul, un individ fara smartphone si acces la internet are clar un decalaj fata de unul care are asa ceva. Este vorba de privarea accesului la informatie. Saracia poate fi un termen absolut cand vorbim de asigurarea strictului necesar al individului, apa, hrana, caldura etc. sau in termeni relativi cand ne reverim la a tine pasul cu standardul societatii in care traieste individul : acces la internet, telefonie mobila, transport, sistem medical (da, acum 2000 de ani oamenii mureau si gata, de cele mai multe ori)etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Saracia este atunci cand nu mai ai parinti si familie, copii, urmasi, dar in mare parte lipsa familia totala denota pentru mine saracie lucida!
Un om sarac poti fi cand nu ai caracter, esti lacom, narcisist, egoist, egocentric, mereu ceri de la altii dar niviodata nu le intorci favoarea si lista continua.
Intr-o alta ordine de idei sarac poti fi si daca ti-ai pietdut caracterul, primcipiile, valorile, te-ai abatut foarte mult de la adevaratul TU!
Sarac mai poti fi cand nu sti sa iti exprimi seninentele, sa oferi afectiune, iubire, stabilitate, fidelitate! Asta este saracia cu adevarat nu cea financiara, aceea daca esti sanatos se poate remedia in orice moment.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Saecină electrica
Sau ce fel de sarcina.
Sarcina de femei care vor sa pronda fraierul la inghesuiala sa scoata plodul din bichini ca sa le intretina moca gratis tot. Resrul vietii fraierului doar asa ca i-a facut copchil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O inegalitate între clasele sociale.

| chuckmanson a răspuns:

Rezultatul stratificarii oamenilor în clase sociale.

| christall a răspuns:

Sa nu ai ce sa mănânci, cu ce sa te îmbraci și sa nu ai unde dormi.

| nukeyly a răspuns:

Sarac, cand nu-ti poti permite o masa pe zi, traiesti de la o zi la alta fara sa stii ce-ti aduce ziua de maine, poate stai sub un pod intr-o casa de carton cu pereti dublii cu un geam termo-nailon capsat si in fata ai sina de cale ferata care poate te inspira.
Altii si-au luat casa in Cluj din vanzarea de cartoane, caz real.

Bosimaniii din Africa desi sunt aparent saraci sunt mai bogati ca multi oraseni, sufleteste vorbind. Acestia nu vor simti daca maine o explozie solara majora EMP, distruge infrastructura electrica, electronica de orice fel si tot ce tine de ea, societatea moderna.

O inimă veselă este un bun leac, dar un duh mâhnit usucă oasele

| vodami92 a răspuns:

Sa lasam saracia la o parte totusi! bogatia e boala cea mai mare! muncesti ca un sclav sau ca un rob! ca altii sa isi bata joc de tine! sau de munca ta! mie nu mi se pare normala toata treaba asta! dar poate pentru unii da! e normal! e foarte revoltator! parca esti ca in aia cu stapana-sclav! ceva de genul! lasa nu comenta! taci si munceste in continuare! etc! asta-i viata!

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Atunci cand nu-mi permit un numar suficient de lucruri necesare mie, ma consider un om sarac.

| Together a răspuns:

Cand nu iti poti acoperi nevoile de baza cu venitul net (deci dupa ce scazi datoriile lunare). Poti deveni sarac dupa ce iti cumperi ceva scump, daca n-ai calculat bine.

| sparklingqueen a răspuns:

Saracie in societatea noastra de cele mai multe ori se asocieaza cu oameni falimentati,fara un loc de munca, dar in punctul meu de vedere saracia inseamna saracie sufleteasca, cand nimeni nu e langa tine si esti "depresiv" poti sa zici ca esti cu adevarat sarac, sau cand ai lipsa de bun simt, de respect..Asta este tot saracie.

| Davyd2001 a răspuns:

Sa nu îl ai pe Isus!

| RxTx a răspuns (pentru Davyd2001):

Isus Hristos super star

| Ree07189 a răspuns:

Acei oameni fara bani

| JackLime a răspuns:

Sărăcia este atunci când nu îți poți permite strictul necesar pentru a putea trăii în condiții civilizate.
Sa nu ai un loc de muncă.
Sa nu ai bani sa îți poți plăti facturile.
Sa nu îți permiți sa mânaci 3 mese decente pe zi, nu ma refer la restaurant, ci acasă.
Aceasta e sărăcia materiala.
Dacă îți poți permite aceste 3 lucruri din muncă ta, atunci nu ești un om sărac, ești un om normal.
Restul, bani grămadă, lucruri scumpe și alte extravagante nu te fac neapărat un om bogat, ci un om risipitor, ce nu ii va ajunge niciodată nimic.
Morala: Cine a trăit cu puțin poate trăi și cu mai mult, dar cine a trăit doar cu mult nu va știi cum sa trăiască cu mai puțin.
Apoi vine sărăcia spirituală, atunci când ai de toate, dar nu ai cu cine sa le împărți, nu ai prieteni, nu ai rude, nu ai cu cine sa te bucuri de toate lucrurile.