| Fineness a întrebat:

Ce inseamna filosofie?

Răspuns Câştigător
| Mimino a răspuns:

Cuvantul filosofie deriva din doua cuvinte grecesti: phileo = prietenie sau iubire; sophia = intelepciune. Deci, etimologic, filosofie - dragoste/iubire de intelepciune.
E greu de definit (vezi istoria filosofiei), insa, pe scurt, filosofia ofera o viziune de ansamblu asupra lumii. Iata si cateva probleme pe care le abordeaza, fara pretentia de a le fi rezolvat vreodata: adevarul, omul, dreptatea, fericirea, cunoasterea, Dumnezeu, Binele, Timpul etc.
E un domeniu frumos, dar vast si pe alocuri greu accesibil pentru multi.

8 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

O bazaconie pe care daca o iei in serios te poti crede Napoleon sau Isus, poate chiar Dumnezeu.

| Vizitiul a răspuns:

Ganduri transparente puse pe foi mate.

| NOBODY a răspuns:

Locul unde eu îmi bat joc de răspunsurile inteligente

| YoYoLicious a răspuns (pentru NOBODY):

Little troll

| NOBODY a răspuns (pentru YoYoLicious):

Mega troll

| YoYoLicious a răspuns:

Sa stai sa-ti pui intrebari, desi nu o sa gasesti ncioodata raspunsul

| ICPreda a răspuns:

Salut!
FILOZOFÍE, filozofii, s. f. 1. Știință constituită dintr-un ansamblu închegat de noțiuni și idei, care interpretează și reflectă realitatea sub aspectele ei cele mai generale; concepție generală despre lume și viață. 2. Totalitatea concepțiilor și a principiilor metodologice care stau la baza unei discipline sau a unei științe. 3. (Rar) Atitudine (înțeleaptă) față de întâmplările vieții; mod specific de a privi problemele vieții. 4. (Fam.) Lucru greu de făcut, problemă greu de rezolvat. – Din ngr. philosophia, fr. philosophie.
O zi buna iti doresc!

| spexy a răspuns:

Filosofie este un cuvant compus din "filo" care inseamna stiinta si "sofie" care este reprezentat de numele zeitei intelepciunii (Sophia) happy