| existential a întrebat:

Ce inseamna sa ai o criza existentiala?
Atunci cand realizezi ca nu stii ce e viata, cand viata persoanelor din jur ti se pare absurda, cand nu te poti intoarce la cel ce erai odinioara?
Incerc sa-mi dau seama daca trec prin asa ceva.
Multumesc.

4 răspunsuri:
| Invictusman a răspuns:

Salut!

O criză existențială se referă la acea senzație de neliniște care apare în momentul în care ne gândim la ideea de sens a vieții, la alegerile care ne stau în față sau la libertatea pe care începem să o conștientizăm. Fie că vorbim despre o criză existențială sau despre anxietatea existențială, preocupările principale sunt aceleași: faptul că viața este inutilă, că existența noastră nu are niciun sens și că într-o zi vom muri cu toții.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna,daca chiar e o criza existentiala adevarata, ca gandesti macar putin. Unde s doi neuroni, o sinapsa lucrurile sunt simple. La aia nu exista nicio criza existentiala. Ai inceput cumva sa incepi sa ti schimbi sistemul de valori?

| existential explică (pentru anonim_4396):

Ce inseamna schimbarea sistemului de valori?
La modul general, valorile au fost, sunt si vor fi mereu acelasi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru existential):

Nu prealaughing se pot schimba si atunci cand o faci nu mai stii foarte clar cine esti si ce vrei