| 非有神论者 a întrebat:

Ce inseamna sa fii ateu?
as vrea un raspuns cat mai personal, si intrebarea este mai ales pentru cei care sunt atei.

Răspuns Câştigător
| syme a răspuns:

Vad ca nu se prea inghesuie ateii sa raspunda.
1. Un ateu este o persoana care pur si simplu nu crede in existenta lui Dumnezeu.
2. Un ateu considera de obiecei mai rationala pozitia de "a nu crede in Dumnezeu" decat pozitia de "a crede in Dumnezeu".
3. Prin contrast un agnostic, care in termeni tehnici tot nu crede in Dumnezeu, nu va considera "a nu crede in Dumnezeu" ca fiind o pozitie superioara fata de "a crede in Dumnezeu". Agnosticul adopta pozitia "nu stiu".
4. Exista o diferenta intre "nu stiu daca exista" si "nu cred ca exista".
5. Dupa alte definitii, agnosticul este incadrat in pozitia de "ateu" pentru ca in mod clar nici el nu crede in Dumnezeu. (chiar daca pozitia lui este diferita fata de cea a ateului descris la punctul 2).
6. Si sigur ca ateii sunt si ei oameni. Multi chiar oameni mai cinsiti si mai morali decat religiosii.

48 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Să fii ateu înseamnă de fapt, să fii "satanist" happy

P. S NU sunt atee!

| JeSa a răspuns:

"Abh a răspuns:
Bravo, JeSsYkA! Chiar satanist inca nu m-a facut nimeni."

Păi, scuze., că am fost directă...atunci, cei care nu cred în existenţa lui Dumnezeu, cum se numesc? ( în afara denumirii de "ateu") happy
Imediat, te-ai apărat, prin "votul stupid"...eh, îţi înţeleg atitudinea! happy

| JeSa a răspuns:

{{Anna}},
Eu, nu am spus că ei se cred în "existenţa satanei", ci i-am denumit ca atare... :)
Ca să fiu mai pe înţelesul tuturor, vă las linck-uri, la care să citiţi; asta, ca să percepeţi, de ce am afirmat că "ateii" sunt, de fapt - "satanişti":).
http://www.ambera.ro/satanismul.php
Prin urmare, veţi găsi la un moment dat, că "Satanismul laveyan început în 1966 de Anton Szandor LaVey(ateist), etc., etc..." sau
http://www.badpolitics.ro/asaltul-diavolilor/

Cer scuze, am simţit nevoia, să vă arăt ceva - în plus.
Mulţumesc pentru înţelegere!

| JeSa a răspuns:

Abh,
Fără a se ţine seama de faptul că "ateism" înseamnă de fapt tot "satanism", cu toate consecinţele sale. Deci, pe această concepţie am mers, precum că tot ce este împotriva lui Dumnezeu, este de rea-credinţă(/cel ce se încrede în "creaţia lui Satan"); în rest nu mă îndoiesc de definiţia din DEX a cuv. "ateu", nici nu am negat aşa ceva.
Să-ţi dau un exemplu despre, întemeietorul materialismului dialectic, ce a încercat prin demonstrarea ştiinţifică a inexistenţei lui Dumnezeu, fiind vorba de : - evreul "Karl Marx", care la prima era convins de existenţa lui Dumnezeu, însă a preferat să-i slujească lui Satan. Iar în calitatea sa de "preot satanist", a încercat să închine lui Satan întreaga omenire, demonstrând în acest scop, în mod dialectic, "ateismul". Chiar a declarat în scris că-L urăşte pe Dumnezeu; citez, "Vreau să mă răzbun eu însumi pe Cel ce stăpâneşte sus...".
Deşi, pe baza materialismului dialectic(demonstrat în aparenţă ştiinţific), Marx a încercat să generalizeze ateismul, în primul rând în "Imperiul Britanic", unde nu a reuşit; însă, a reuşit de minune în "Imperiul Sovietic(C. C. C. P.), ce a adoptat ateismul imediat şi la generalizat pe tot teritoriul său, la toate popoarele, cărora, pentru a le uni mai bine, a încercat să le ofere "un singur dumnezeu, o singură religie - adică - ateismul".
Că ai spus de linck-uri, aşa este; în primul linck, se vorbeşte de cultul satanist, ceva în genul...ca înfiinţator "Anton Szandor LaVey", un ateu.
Iar în al doilea linck, se expun categoriile sataniste...
Deci, doreşti să mă convingi că un ateu nu îşi are mentalitatea sub cea satanistă? happy
Se poate să fiu confunză, lăsând la o parte definiţia de "ateu", dar ce e cert că nu-s confunză, că ei se încred în alte chestii de rea-credinţă. happy Cum se face asta? sau, cui aparţin toate "aceste rele", sub dominaţia cui se află?
P. S Şi să nu ai impresia că eu am ceva cu ateii, nu!, ci doar doresc să mă lămuresc, dacă tot am intrat în joc, despre punctul acesta, "Ce înseamnă să fi ateu"?, ca să îmi înlătur orice confunzie şi suspiciune. Mulţam. pentru înţelegere! happy

| JeSa a răspuns:

Cripy,
Scz., tu nici nu mai citit printre rânduri, şi hop trop, ai trecut la ofensă, precum "delirez"; uite îţi repet, ca să vezi "cine s-a rătăcit", "... însă, a reuşit de minune în "Imperiul Sovietic(C. C. C. P.), ce a adoptat ateismul imediat şi la generalizat pe tot teritoriul său, la toate popoarele, cărora, pentru a le uni mai bine, a încercat să le ofere "un singur dumnezeu, o singură religie - adică - ateismul"." OK?
Şi, lasă definiţia de care nu mă îndoiesc, am pus nişte întrebări, la care nici nu ai răspuns; asta ce să însemne?happy ignoranţă?
Dacă ai plăcere răspunzi, dacă nu, iar e ok; dar fără să mai îmi aduci mie ofensă. happy

| JeSa a răspuns:

Abh,
Eu stau, şi mă întreb dacă tu, cumva m-ai perceput, în tot ceea ce am scrishappy?
Deci, am dorit să vă spun că, "satanismul" prinde rădăcini doctrinale, asemănătoare ateismului(marxist) şi nu am stat să etichetez, doar m-am rezumat la "bine şi rău"(Dumnezeu/Satan), printr-un exemplu(asta ca să înţelegeţi). Ori, ca să percepi, citeşte şi ceea ce, BitterSweet a menţionat, dând un răspuns excepţional. happy

mih33

mih33, ceea ce spui, e precum - ţi-aş spune eu, că descoperirile ştiinţifice din ultimul secol, evoluţionismul lui Darwin şi materialismul dialect al lui Karl Marx, a avantajat psihologic pe "atei", chiar întărindu-le convingerile materialiste şi crescându-le în mod impresionat numărul, mai ales în blocul comunist. happy

| JeSa a răspuns:

Abh,
Prin urmare, în calitate de creaţie, noi oamenii, ori cât am îndrăzni să dorim sau chiar să încercăm, nu putem sub nicio formă să fim "neutri" şi "independenţi" faţă de Creator şi faţă de Satan. Aşadar, aici am dorit să ajung, când am spus de "atei, ca fiind satanişti" că, în mod obligatoriu suntem ori divini(cu câmp energetic benefic), ori satanici(cu câmp energetic malefic). Deci, atenţie! - pentru creaţie(noi/oamenii) - "neutralitatea" şi "indepedenţa" nu există! happy

| JeSa a răspuns:

Cripy,
Atât timp, cât nu-ţi percepi coechipierul, este inadmisibil să stau, să strig în pustiu... că tu, tot pe partea ta o vei susţine.
Spui de "Creştinism", dragul meu, citeşte d-aci,
http://ro.wikipedia.org/wiki/Creştinism
,, asta ca să nu mai "deraiaze", ceva de la subiect :)
Ceea ce e de perceput pentru noi, toţi, că Dumnezeu Însuşi ne caută; iar noi, de astfel, trebuie să-L cutăm. :)
Aşadar, Cipry dragă, mă retrag, sper să fii pe pace!

| Hombre a răspuns:

Un om cu gandirea libera, care nu crede ca existenta lui pe acest pamant se datoreaza bunavointei vreunui "stapan", este cuteazator, curios si cercetator, inventiv, nu multumeste nimanui pentru bucatele care le serveste la masa el considerand ca fiind roadele muncii lui si nu se roga vreunei inchipuiri pentru izbanda, avand incredere in propia lui forta.

| Alphawolf a răspuns:

Sa fii realist si sa nu crezi in inchipuiri prezentate intr-o carte, sa fii sincer cu tine si sa nu te amagesti cu duhuri(ce-or fi alea?) care sunt omniprezente si care te ajuta. Realitatea conteaza!

| Alphawolf a răspuns:

@JeSsYkA
Convingerea mea nu se limiteaza la doua teorii.
Cuvintele Dumnezeu si Satan pot fi doar produsul slabiciunii noastre. Daca raul inseamna absenta binelui, la fel cum frigul inseamna absenta caldurii, cum iti explici?

| Arthur a răspuns:

Unde nu există Dumnezeu alternativa e unică. Alb - negru; întuneric -lumină; bine-rău ...Pe balanţa existenţei umane nu există trei talere, cale de mijloc nu există.

| syme a răspuns:

Cripy,
Daca tot iti plac analogiile astea cu nascutul:
Oamenii se nasc irationali. Irationali si atei. Si cei mai multi devin rationali si teisti. Unii dintre ei raman irationali si atei.
Nu sustin in mod necesar ca este valabil in toate cazurile acest lucru, insa vreau sa subliniez faptul ca a te naste ori a nu te naste ateu, nu are nicio semnificatie.

| syme a răspuns:

Cripy draga,
Dupa ce am raspuns la subiect, ti-am dat si tie o replica la ideea cu nascutul ateu. Nu fi suparacios. happy
daddy,
Acum incep sa inteleg de ce spui ca moralitatea este subiectiva. Din acelasi motiv pentru care spui ca si ratiunea este subiectiva. happy

| Razvan a răspuns:

Polemica loveste din nou.Coltul rosu crestinii coltul negru ateii.Inca nu mi-am cumparat popcornhee heeUnde se fac pariurile?thinking
Fara injuraturi domnilorhee hee
Civilizat. Observ ca ateii au un oarecare avantaj la sfarsitul celei de a doua reprize. Oare vor recupera crestinii?raised eyebrows

soothe
| soothe a răspuns:

A fi necredincios; este de obicei starea din prima parte a vietii cand ti se pare ca stii tot; dupa ceea, inveti ca oricat ai invata nu este destul... si incet incet incet ti se lumineaza calea si vezi ceea ce trebuie sa vezi; dupa aceea devii credincios; fiecare e liber sa ia lucrurile de unde ii vine lui/ei bine;

Stefan
| Stefan a răspuns:

Ateu, om care neaga existenta lui Dumnezeu.

Abh
| Abh a răspuns:

Bravo, JeSsYkA! Chiar satanist inca nu m-a facut nimeni.

Abh
| Abh a răspuns:

JeSsi, eu nu dau stupid pentru atacuri la persoana mea, ti-am dat stupid pentru ca intr-adevar ai zis un lucru stupid. Dupa cum ti-a zis cineva mai sus, satanistii cred implicit in existenta lui Dumnezeu, fara de care nu poate exista Satana. Pe cand ateii nu cred in divinitatea de niciun fel. Compara definitia ateului cu definitia satanistului si zi-mi daca gasesti ceva in comun.
Link-urile tale nu demonstreaza nimic, in primul nu e mentionat decat o data cuvantul 'atei' si nu e paralel cu satanismul, ci e o posibila urmare a lui. Doua lucruri diferite. In al doilea link se mentioneaza ateismul in comunism ca forma de combatere a religiei, ceea ce din nou nu demonstreaza legatura cu satanismul. Comunistii nu erau satanisti.
Serios, mi-e greu sa-mi dau seama cum ai ajuns sa pui semnul egal intre satanism si ateism.

Abh
| Abh a răspuns:

Jessy, tot ce este împotriva lui Dumnezeu, este de rea-credinţă, da? Insa oamenii nu pot fi impotriva a ceva in ce nici nu cred ca exista. In plus, satanismul e o religie care practica inchinarea la Satana. Ma inchin cumva la Satana, sau de ce zici ca-s satanist?

Abh
| Abh a răspuns:

JeSsYkA, nu cuvantul asta il cautai de fapt? http://dexonline.ro/definitie/pagan

| daddy a răspuns:

Pai nu este chiar asa ceva foarte complicat
consider ca un ateu este un om ca oricare altul, se duce la scoala sau la job, se duce la cumparaturi, plateste taxe si impozite, se duce la cinema, sau la un meci de fotbal, se implica in comunitate happy
se face prea tam-tam pe chestia asta,
cum a spus si richard dawkins cand vine vorba de alti zei si alte zeite cu totii suntem atei, nimeni nu mai crede in zilele noastre in thor, apollo, afrodita etc. cu alte cuvinte negam existenta acelor deitati, numai ca un ateu neaga existenta unui zeu in plus

| daddy a răspuns:

@syme
cripy a vrut sa spuna ca ne nastem de fapt liberi dar ni se indocrineaza pe parcus aceasta credinta in zei
( ceea ce te face ateu de atunci pe cand inca esti in scutece )
ratiunea ti-o dobandesti cu timpul si este ceva subiectiv nu o compara cu teismul

| 非有神论者 explică:

@sunshine te nasti ateu! la inceput nu crezi in nimic, dupa aia incepi sa crezi in diverse chestii pe care le auzi: zane, balauri, spiridusi, mos craciun, iepurasu dumnezeu, etc. cand cresti mare incepi sa nu mai crezi in unii sau sa crezi in altii.
deci te inseli. te nasti ateu.

| 非有神论者 explică:

@syme: cat de rationali sunt teisti sau ateisti ar trebui discutat in alta parte. iar ai deviat de la subiect. bravo pentru consecventa!

| 非有神论者 explică:

@jesi delirezi rau de tot
"a încercat să le ofere "un singur dumnezeu, o singură religie - adică - ateismul""
fataaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!
ateismul neaga existenta lui dumnezeu si a oricarei divinitati. Tu reinventezi sensurile cuvintelor.

| 非有神论者 explică:

@jesi daca tot nu tie clar ce am zis mai inainte gandeste in felul urmator. CE ESTE SATANA? dupa ce iti raspunzi la intrebare in capul tau micut citeste in continuare:

ateism inseamna a nu crede intr-un Dumnezeu
ateism inseamna a nu crede in nici o divinitate.

| 非有神论者 explică:

@jesi daca tot nu ai inteles:

ateism inseamna:
- a nu crede in Dumnezeu
- a nu cred in Budha
- a nu crede in Kali
- a nu crede in Mos craciun
- a nu crede in Isus
- a nu crede in Diavol
- a nu crede in RA
- a nu crede in Zeus
- a nu crede in Hades

- a nu crede intr-o fiinta supranaturala atotputernica pentru care trebuie sa faci ceva.
- a nu crede intr-o fiinta supranaturala care poate sa faca ceva pentru tine
- a nu crede intr-o fiinta supranaturala inteligenta, obiectiva, atoptuternica care te poate judeca.

s. a. m. d

| 非有神论者 explică:

Ca de obicei discutiile astea deraiaza de la subiect.
jesi, vrei sa dai exemple din istorie? ia spune-ne tu cum s-a raspandit crestinismul in lumea asta mare. cate razboaie au purtat credinciosi lui Dumnezeu? sau si mai bine ia raspunde-mi mie in ziua de azi cea mai periculoasa organizatie terorista este ateista sau teista?