| AnniaAKN a întrebat:

Ce parare aveti despre NLP mai exact programare neuro-lingvistică?

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Te poate ajuta sa depasesti anumite limitari ale subconstientului.
Dar este ca si cum ai avea un Ferrari cu plinul facut, cu cheia in contact dar pe care il tragi cu un cal.
Calul este NLP.
Este mai bine decat nimic.
Ateii il imping singuri, crestinii se roaga sa-i impiga Dumnezeu.
Șmecheria este sa stii sa pornesti Ferrari-ul.

| RoCkKiD a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Răspunsul tău dovedește că nu ai idee nici ce e ăla subconștient nici cum stă treaba cu NLP-ul. Dar o să presupun că îți plac mașinile și asta o să vorbească de la sine.

| RoCkKiD a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Http://www.arminda.ro/mitul-nlp-ului-si-de-ce-nu-functioneaza/

Articolul ăsta explică destul de bine de ce nu funcționează iar la final ai și niște referințe bibliografice din reviste de specialitate.

Dacă îți pare prea încărcat din cauza limbajului de specialitate dă-mi un mesaj și te ajut cu plăcere.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru RoCkKiD):

Esti prea mic din toate punctele de vedere ca sa fii bagat in seama.
Tonul agresiv si glumitele rasuflate le poti folosi cu cei din familia ta, care sunt cei mai in masura sa te ajute sa-ti rezolvi problemele.
Doamna "psiholog" Arsoi foloseste tehnici de NLP, era suficient sa intelegi ceea ce ai citit.
Daca mai ai si alte nelamuriri incearca sa eviti modul necioplit de a te baga in seama si voi incerca sa te ajut.

6 răspunsuri:
| AlxMro a răspuns:

NLP nu inseamna manipulare- asta depinde de tine daca vrei sa transformi informatiile primite in scopul acesta. Citeste Sue Knight happy

Informatiile de acolo ma ajuta in fiecare zi in construirea unor comunicari eficiente.
Prin comunicare eficienta ma refer la plierea mea pe o anumita tipologie de persoana, nu putem aborda un subiect -in acelasi mod, acelasi limbaj- cu mai multe persoane.

Pe de alta parte anumite persoane "indraznete" incep sa profite de "moda" NLP intrucat organizeaza cursuri si formari in dezvoltare personala fara prea multe efecte asupra cursantului. Ia in considerare recomandarea mea de mai sus.

O zi buna!

| T0T a răspuns:

Nu cred în așa ceva în principiu. Manipulare există, toți știm dar în maj. principiilor pe care se bazează NLP nu cred.

| razvanivascu a răspuns:

Foarte pe scurt e un corp de lucru care functioneaza pentru acei oameni care vor ca NLP-ul sa functioneaza. Si in acelasi nu functioneaza daca nu vrei sa functioneze. La fel ca orice altceva.

Am scris aici un articol detaliat despre NLP si ce e Programarea Neuro-Lingvistica, poate ajuta:
https://razvanivascu.com/nlp-programare-neuro-lingvistica