| AvalohAlyn a întrebat:

Ce e aia programare neuro lingvistica dar pe intelesul tuturor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

NLP – programare neurolingvistică: o cale către succes și autoîmplinire - pe ințelesul tuturor (așa cum spuneai) e aici:

https://www.marian-rujoiu.ro/nlp-programare-neurolingvistica/

-- sărbători frumoase --

| doctorandus a răspuns (pentru sierra1):

NLP este o practica pseudostiintifica pentru a lua banii prostilor.

| sierra1 a răspuns (pentru doctorandus):

Ca să citești ce e pe site-ul dat mai sus nu trebuie să plătești nimănui nimic. Dacă e sau nu o practică științifică - cred că nu decidem noi asta. De ce ar fi proști cei ce dau bani (in general pentru orice ar da)? Doar e decizia lor. Ce zici, o fi așa?

-- sărbători frumoase --

| doctorandus a răspuns (pentru sierra1):

Da, nu *noi* decidem asta, oamenii de stiinta au decis deja asta. Mortul de la groapa nu se mai intoarce.

NLP este o suma de clisee verbale ale unor psihoterapeuti vestiti, nimic mai mult.

| sierra1 a răspuns (pentru doctorandus):

Cum spui tu

-- sărbători frumoase --

6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

E un fel de schimbare a mentalitatii, a personalității sau o reeducare a unui om.

| razvanivascu a răspuns:

Am scris aici una articol detaliat despre NLP si ce e Programarea Neuro-Lingvistica:
https://razvanivascu.com/nlp-programare-neuro-lingvistica

Nu e raspunsul complet la intreabarea ta, dar e un start bun.