| AvalohAlyn a întrebat:

Ce părere aveți de teoria extratereștrilor /cosmonautilor antici?(a fost și un serial documentar celebru).
Credeți că exista vreo șansă sa avem origine extraterestra?

Răspuns Câştigător
| EliLeli a răspuns:

Mare parte din bazele ADN - ului au provenienta extraterestra.

"If terms like adenine and guanine bring back unpleasant memories of Genetics 101 here's one reason to give the words a second thought: A team of scientists has discovered that these and other DNA building blocks can form in outer space and have been deposited on Earth's surface by meteorites. To reach this eye-opening conclusion, researchers ground up and analyzed a set of twelve meteorites collected from Antarctica and Australia. Within them, the scientists found a treasure trove of molecules that may have played a key role in allowing early forms of life to form. Adenine, which helps make up the rungs of DNA's spiraling, ladder-like structure, turned up in eleven of the meteorites. Guanine, another key building block of DNA, was present in eight. Two of the twelve meteorites also contained something extraordinary—exotic molecules that are so rare on Earth that they prove the DNA building blocks must have formed in outer space. The discovery lends support to the theory that a kit of pre-made parts from meteorites or a comet might have kick-started life on Earth."

e luat de aici : https://svs.gsfc.nasa.gov/10822

| minrest a răspuns (pentru EliLeli):

ADN s-a format in forme de viata, si se modifica in populatii, nici pe Terra in materie moarta, nici pe comete sau metoriti, asa ca nu are importanta daca un element sau altul al ADN exista si in spatiu.

| EliLeli a răspuns (pentru minrest):

Pentru cine nu are importanta?

| minrest a răspuns (pentru EliLeli):

Nu are importanta in economia problemei aparitiei si modificarii ADN. Pentru ca ADN a aparut la un anumit moment al evolutiei vietii, iar modificarea lui poate fi urmarita. Chiar daca elemente ale ADN exista pe comete si metoriti, toate elementele exista pe Terra, iar in plus, exista si vietuitoarele in care s-au format aceste proteine si, in final, ADN. Meteoritii vin de pe centura de asteroizi, din spatiul cosmic; crezi tu ca acolo exista viata? Daca cumva credeai ca vin de pe vreo planeta, intreaba-te cum de nu i-a retinut gravitatia planetei respective.

| EliLeli a răspuns (pentru minrest):

Nu am intentia sa dezbat cu tine treaba asta. Pentru mine e important si pentru "economia problemei" e important din punctul meu de vedere. Panspermia poate fi si intentionata. Se poate face, o poate face omenirea la nivelul ei actual, stii? Nu zic ca e intentionata in cazul de fata, dar poate fi si intentionata.
Vrei, te rog, sa nu ma mai bati la cap daca nu ai nimic interesant de zis?

| minrest a răspuns (pentru EliLeli):

V-am raspuns, nu v-am batut la cap; ignore pentru o ignoranta.

| relian a răspuns (pentru EliLeli):

Interesant ce spui, ma refer la aia cu ADN-ul ca ar proveni din afara Pamintului laughing sau parte din el

Ai gasit tu sau cei din care citezi, organisme extraterestre si au vazut ca au ADN ca si cel de aici de pe planeta noastra, sau ceva apropiat?

In ce baza crezi ce spun aia? Faptul ca nu stiu ce meteopr gasit pe Terra ar fi continut ce spun ei, aia nu arata nimic, adica ca parti sau chimicale de altundeva nu ar fi existat deloc pe pamint si asa au ajuns.

La fel de bine ce avem noi pe aici este si pe planeta Marte de exemplu laughing sau in centura de asteroizi etc.

Asta arata dupa mine ca de fapt acele adenine guanine, erau sau se gasesc in multe parti din univers.
Daca tu ai bani, nu inseamna ca deacu numa tu ai laughing iar noi intram in posesia banilor doar de la tine.

Bine tu ai citat pe altii, dar asa cum aia cred povestile spuse de ei, si eu pot sa spun poveseta mea, ori sa cred invers, adica ca bucati din pamint au sarit si sau dus teleleu tanase prin spatiu, deci acei meteori ar fi de fapt tot de pe aici.

Tot ei spun ca pamintul a fost boimbardat de nu stiu ce meteoriti, aia au lovit, normal sa sara si bucati din planeta si sa se duca in spatiu.

Exact cum a mai spus cineva elemente is peste tot prin spatiu, ADN-ul s-a format aici pe Pamint.

Ce spui de Hidrogen? Este de origine extraterestra laughing il avem aici in multe combinatii, aia nu arata nimic, arata ca este un element cea existat in univers, in zona asta si care odata cu formarea Pamintului s-a combinat cu alte elemente.

Asa si astea ce spun aricii astia, nu au nici o dovada ca ce spun ei nu ar fi fost pe planeta, eu nu cred asa ceva. Daca tu crezi, arata daca poti

11 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Chiar daca exista, distanta e mult prea mare pentru a lua legatura.laughing

| relian a răspuns:

Tocmai ca noi sintem, extraterestri, nu ca am avea origine doar.

Deci noi, sau mai bine spus o specie inteligenta, mergea prin univers si asa se rataci si ajunse pe aici.Planeta era o piatra scaldata de ape, avea atmosfera, asemanatoare cu ce era de unde ei plecase, asa ca aterizase aici, au imprastiat seminte laughing apoi au dat drumu la ciini laughing adica au dat drumul la animale si cam aia e toata povestea.

Cind plecase de la ei, din stiu si eu ce motive, luase cu ei majoritatea speciilor de plante si animale, doar ADN-ul alora sau embrioni, ori in ce optiuni se putea, sa ocupe spatiu cit mai mic, dupa ce au bagat iarba si restul de plante, au dat apoi drumu la animale, ori le-au crescut din ce aveau.
Nu au mai plecat de aici, au ramas, altundeva probabil nu mai aveau unde merge, au disparut, navele ce venise sau topit, ori poate unia din ei or plecat militari mai departe, cine stie pe unde or mai fi, daca or mai fi trait, sau sor fi prapadit cautind si alte planete.

Teoria nu-i noua, e f veche, asa ca avand in vedere ca chestii asemanatoare se credeau si de mii de ani inainte, e tot ce se poate sa fie si ceva adevar.
In Biblie scrie cam la fel, daca citesti Geneza, acolo asta se arata, a facut ala Lumina, a aruncat seminte, dupa a facut animale etc si le-a dat omului sa le stapineasca, bla bla.
Este exact o teraformare, de asta unde marea parte din conditii exista deja, dar nu exista viata, viata am adus-o noi, sau stramosii nostri.
Daca observi, omul de cand este el mereu isi pune intrebari, de unde a venit, atentie de unde a venit, ceva din el ii spune ca el nu apartine acestei planete.

Omul de cand este el sau se stie, mereu a visat sa zboare, mereu a visat sa plece de aici spre stele etc.De ce? E ceva din noi care ne indeamna sa facem asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| EliLeli a răspuns:

@minrest: Bite me!

| Răpităînnori a răspuns:

Îmi amintesc că pe canalul TV History sau Travel era prezentat cazul unei femei şi al copilului ei răpiți de extratereştri. Extratereştrii le-au comunicat că le sunt rude. Deci da, e posibil să avem origine extraterestră.