| anonim_4396 a întrebat:

Daca Iisus este extraterestru de fapt iar noi am fost creați de extratereștri? Ce părere aveți despre teoria extratereștrilor antici căci de aceea vorbesc eu.
Cine a văzut "Ancient Aliens" de pe History sau a citit cărțile lui Z.Sitchin sau lui E.Von Daniken știe despre ce vorbesc.
Ce părere aveți, e vreun sâmbure de adevăr în teoria extratereștrilor antici?

12 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

E fantezie. Distantele sunt mari si n-avem cum sa intalnim extraterestri.

| Mayhem666 a răspuns (pentru halogen001):

Daca rasa specifica de extraterestrii e suficient de avansata, distanta nu mai e o problema. Daca au o tehnologie suficient de avansata cat sa "indoaie" spatul-timp, atunci pot sa calatoareasca din punctul A pana in punctul B aproximativ instantaneu.
Spre exemplu imagineaza-ti ca ai o coala A4 si faci doua puncte pe ea, cate unul la fiecare capat al foii. Apoi iei acea foaie si o indoi, si suprapui cele doua puncte unul peste celalalt. In loc sa trebuiasca sa calatoresti de la puntul A pana la B, tehnologia suficient de avansata, te ajuta sa exercitii acesta "indoiala" a universului (spatiu-timp) si sa calatoresti aproximativ instantaneu in orice punct din univers.
E o chestie de fizica de baza, si e chiar logica daca stai sa te gandesti. Singurul lucru care e necesar e acea tehnologie de care spuneam. Daca civilizatia respectiva e de tip III sau mai mare, atunci tehnologia detinuta de ei e mai mult decat suficienta pentru a face acest lucru.
Bineinteles, pentru noi oamenii, creaturi inferioare, asta pare putin probabil, dar nu e imposibil.

| halogen001 a răspuns (pentru Mayhem666):

Ar fi o exagerare, o energie mare, indoirea ar avea consecinte uriase. Nu s-ar obosi extraterestrii sa indoaie foaia ca sa viziteze niste fiinte primitive cu valoare zero pentru ei. Daca ar avea asa o forta si nivel de cunoastere, si-ar face sori si planete dupa bunul plac in apropiere. In plus, daca ar fi vizitat Pamantul si ar fi fost interesati de pamanteni, ar fi gasit cale de comunicare si i-ar fi ajutat cu ceva pe oameni, dar nu se vede asa ceva.

Aici am vazut un canal cu filmulete legate de fizica:
https://www.youtube.com/channel/UCEnDI1gBRt1CnVwvm-tOjFg

| Mayhem666 a răspuns (pentru halogen001):

"o energie mare"
Pai cam asta inseamna o civilizatie de tip III. Civilizatiile de tip III pot "cultiva" energia unei intregi galaxii. Si daca o astfel de civilizatie e capabila de asta, imagineaza-ti de ce ar fi capabile civilizatii si mai avansate.
Ei ne pot vizita din mai multe motive, cum ar fi sa faca experimente pe noi, sa ne studieze comportamentul, sa ne ajute sa avansam, samd. Sunt multe motive pentru care extraterestrii ne-ar vizita, si nu numai pe noi, dar ei pot vizita mult mai multe civilizatii, probabil la fel de avansate ca a noastra, sau chiar si civilizatii mai putin avansate.
Fara indoiala, Pamantul a fost vizitat in trecut, si va fi vizitat si in viitor.
Probabil aceste vizite ale extraterestrilor sunt ca sa incerce sa ne signaleze ca ne distrugem planeta si ca ar trebui sa incetam cat mai putem, pana nu o sa provocam distrugeri ireversibile.

| halogen001 a răspuns (pentru Mayhem666):

Extraterestrii avansati n-ar gasi nimic de folos pentru ei pe Pamant si nu ar avea de ce sa-l viziteze. Daca sunt avansati, pot face tot ce au nevoie mai aproape de ei.

| Mayhem666 a răspuns (pentru halogen001):

Nu am spus niciodata ca ei cauta ceva anume pe Pamant pe care sa il foloseasca. Ei probabil sunt aici ca sa studieze oamenii.

| CostinAlamariu a răspuns:

Niggas will believe literally everything else but God

| Zuzu1991 a răspuns:

Fiecare alege sa creada ce vrea
problema cu Ancient Aliens e atunci cand privesti serialul in ansamblu si vezi ca descriu in fiecare episod ALTI extraterestrii, din alt loc, deci nu au fost numai unii, au fost tot intr-o veselie si prin toate gaurile mai rasarite de pe pamant, apoi BRUSC au disparut toti, toti, TOTI fara sa lase nici o urma

| Iote a răspuns:

Un sambure marisor de adevar exista.
Ai citit "Dune" a lui Frank Herbert? Doar Dune, fara umplutura de dupa. Este o descriere laica a modului in care a aparut religia. Asta, aporpo de Isus.
L-am citit pe Daniken cu multi ani in urma. Multe chestii spuse de el au logica.
Din pacate, inca nu am auzit de Sitchin si nu l-am citit. Am sa-l caut.

| CIaudiu a răspuns:

Si eu am vazut cateva episoade din serial si am de gand sa ma uit la toate cele 16 sezoane. Gasesti toate sezoanele integrale pe net.

| Meme10Meme a răspuns (pentru CIaudiu):

Tu crezi chestiile alea?

| CIaudiu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Uita-te si o sa-ti dai seama de niste lucruri.