| AleXMihai696 a întrebat:

Ce părere aveți despre Încălzirea Globală? Credeți că toate fenomenele meteorologice prezente pe glob anul acesta ar fi un început?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omenirii nu-i pasa de incalzirea globala, datorita creierului nostru care se gandeste intensiv la pericolele pe termen scurt. Iar pe termen scurt, nu exista consecinte atat de grave incat sa ne puna in pericol existenta.
Deci putem da vina pe biologia, asa suntem facuti a nu ne pasa pe termen lung.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vom vedea la... iarna! big grin

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Crezi sau nu în lucruri nesigure, ca viața și lumea de dincolo. Dar încălzirea globală este un fapt, și este evidentă de la an la an. Ea nu poate fi oprită. Oprirea ei ar însemna stagnare economică globală.
Va ajunge New Yorkul sub apă. Ei și! Se va muta mai încolo, pe uscat.

| AleXMihai696 explică (pentru sadrian46):

Adica vrei sa zici ca NY v-a ajunge ca in filmul ala din 2012?

| sadrian46 a răspuns (pentru AleXMihai696):

Acum NY riscă să fie afectată de uragane, de valuri mari. Pentru asta, se cheltuie acum mulți bani ca să se facă niște diguri, pe mare, sparge val. și așa. Apoi să nu uităm că Olanda este sub nivelul mării și este protejată de niște diguri. Și la NY și alte zone de coastă că mai sunt, Florida și altele, LA, San Frasncisco, se poate proteja cu infrastructură o perioadă. Dar când e chiar mare apa, nu poți să pui dig pe toată coasta. Și ce faci, te retragi. Asta vreau să zic, dacă mă întrebi. Este o insulă în Pacific ce ține de Australia. Deja apa din fântâni e sărată de la apa mării și Australia a făcut un program de relocare a lor, că îi inundă deja. Treptat, vor fi și alții afectați.

| morfeo a răspuns:

Pai s-au cam zapacit climele in toate tarile, iti dai seama daca a nins pana si in Miami, ceva nu e in regula. Evident ca lucrurile se vor inrautati, de exemplu New York nu o sa mai fie locuibil in 50 de ani pentru va creste nivelul marii. Plus ca in fiecare an, va fi cea mai mare temperatura inregistrata. Fiecare an o sa fie un nou record de temperatura.

| JulesDC a răspuns:

Inceputul a fost acum multi
ani...acum, nici nu stiu ce sa spun ca mai e, e consecinta nepasarii noastre.