| Birjaru a întrebat:

Ce parere aveti despre legalizarea drogurilor usoare pentru clienti de +18 si legalizarea prostitutiei la femeile de +18 pentru clienti de +18?

9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu sunt de acord cu aceste lucruri,pentru ca ele conduc la distrugerea fiintei umane. Drogul fie el asa zis usor,creaza dependenta si iti modifica gandirea,sentimentele, dispozitia, dauneaza grav sanatatii.Nu mai spun ca dai o gramada de bani pe ele, bani care ar putea sa intre in bugetul familiei. Drogul ruineaza familii si distruge vieti.
Cat despre legalizarea prostitutiei, nici atat nu sunt de acord.Pe langa faptul ca te injosesti,iti pierzi respectul de sine,te vinzi pur si simplu pentru niste bani,exista si riscuri la care te expui. Poti sa contactezi o boala cu transmitere sexuala,poate aparea riscul unei sarcini nedorite.O femeie care face un avort nu va mai fi niciodata ca mai inainte. Avortul iti afecteaza sanatate, apare sindromul post avort, si poti ajunge la boli psihice.Tot ce ti se pare colorat in roz este doar un ambalaj,care conduce incet dar sigur la distrugere, nefericire, moarte.

| Vizitiul a răspuns:

Mai bine-i trag o betie cu tuica si ma pun la orizontala.

| FucktheSystem a răspuns:

Cu drogurile ușoare sunt de acord, oricum majoritatea celor care le iau o fac pentru că e ilegal, pentru că e tare să faci ceva ilegal, deci dacă s-ar legaliza eu zic că ar scade consumul.
Cu prostituția în schimb nu-s de acord, mi se pare cel ma joscnic lucru posibil și dacă ești client și dacă oferi servicii, tot josnic rămâi, deci prefer să nu.

| miradoniz a răspuns:

Am o problema cu toate astea:a interzice, nu mi se pare a fi o buna pedagogie.Dar sa permiți totul, una și mai rea.Deci,dacă trebuie sa existe reguli:sunt contra legalizării drogurilor(ca oricum, cine vrea se descurca și asa)dar pentru o solida porție de Senecca:este mereu un dezastru când tinerii se apuca de așa ceva pentru ca nu au ceva de făcut; sau pentru ca sunt nemulțumiți de viata lor; când pot sa încerce sa își ia viata în mâini și sa facă ceva din ea; oricum satisfacția asta va dura mai mult. Dacă cineva alege sa fie leneș...nici o lege, vreodată, nu îi va schimba decizia.Pentru legalizarea prostituției în România? prefer amenzi pentru clienți; dar varianta asta nu este realista; deci da, pentru legalizarea prostituției, din păcate-măcar pot exista controale medicale obligatoriibatting eyelashes) pensiihee hee s.a.m.d.

| miradoniz a răspuns:

@filip pentru ca, din păcate, circula multe boli venerice

| Kosuchin a răspuns:

Oricum se practica, de ce sa nu se profite de pe urma lor?

| bluebios a răspuns:

Sunt total de acord.

| AlxMro a răspuns:

Chiar am facut la orele de romana un proiect despre legalizarea prostitutiei. Cu care de altfel sunt de acord (chiar daca nimeni nu ma ia in seama la varsta care o am). Legalizarea prostitutiei implica impozit la stat, centre(unde se desfasoara prostitutia), diminuarea riscului de a te imbolnavii in urma actului sexual. Prostituata va avea salariu, carte de munca. Nu oricine s-ar "angaja" ca prostituata(se vor efectua analize, etc.). Cu legalizarea drogurilor nu sunt de acord. Cica tigarile nu se vand minorilor dar orice pusti de 7 ani poate cumpara un pachet de viceroi. De ce nu ar fi la fel si in cazul drogurilor usoare?

| Filip23 a răspuns:

1. Legalizarea drogurilor : ti-ar place ca familia ta sa fie compusa din drogati? Sa stii ca toti se vor stinge in dementa?
2. Prostitutia exista. La noi e un ziar cu anunturi si nu il interzice nimeni. Nu mai zic de site-uri. De ce trebuie legalizata? Daca acum pot lua telefonul si pot suna 30 de femei de ce am nevoie de o lege sa imi spuna ca pot face asta?