| Purgatoriu a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii nebuni? Puteti vorbi si despre Hitler si el faceA parte din aceasta categorie big grin

12 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nebun nu înseamnă prost. Poţi fi geniu nebun dar poţi fi un geniu rău sau bun.

| Ecea a răspuns:

Pentru a deveni nebun trebuie sa incepi sa te intelegi pe tine,cand ai inceput asta,nebunia apare...
Cel mai bun exemplu al meu nu este Hitler,ci Salvador Dali, un geniu nebun, desi geniu nebun este pleonasm.Nebunia lui Dali era minunata, un om pasionat de tot ce il inconjoara, un om care iubea cu adevarat.

| Woodenpints91 a răspuns:

Dacă cineva nu suporta o anumită categorie de oameni, asta nu înseamnă că era nebun. Eu le-aş face ţiganilor ce le-a făcut Hitler eveilor, dar asta nu înseamnă că sunt dezaxat.
Ai citit Mein Kampf?

http://i.imgur.com/19OiV.jpg (dacă apare semnul ăsta sub ceva scris de mine, înseamnă că sunt beat, ameţit sau mahmur)

| KyraW a răspuns:

Nebunii sunt cea mai buna partea a societatii in opinia mea, si nu sunt neaparat defecti.Pentru ca nebunia poate provenii si din ganduri prea multe, prea complexe.Cunosc niste cazuri care au innebunit de la prea multa cultivare, nevoia de cunoastere a fost prea mare in cazul lor.Dar si voi, oamenii de rand aveti o mica parte nebuna.Cum spunea si Amy Lee intr-o melodie "It's true we're all a little insane. Fear is only in our minds,taking over all the time".Si asta am uitat sa mentionez,oamenii se feresc de persoanele "nebune", le e frica de ele, nu am inteles niciodata de ce...

| AlexCrb a răspuns:

Nebunia nu trebuie vazuta ca un defect. Multi oameni catalogati nebuni au facut lucruri mari in istorie. In toata nebunia sa, Hitler a fost in masura sa isi exprime parerea si chiar a reusit sa isi relizeze niste planuri. Hitler a fost atat nebun cat si geniu.

| TM6524 a răspuns:

Mihai Eminescu a fost nebun, dar foarte inteligent. Cum s-a mai spus, nebunia e o forma de inteligneta si fericire exagerate rau. Ei ma consider ceva mai diferit de oamenii ceilalti, dar nu chiar asa inteligent sau nebun...

Răspuns utilizator avertizat
| MeGustaaaaa a răspuns:

Hitler...Un om curajos, puternic si "nebun". Oamenii nebuni traiesc in propria lor lume, "fericita" sa zic asa...Nu i-as numii "nebuni", sunt si ei oameni, dar mai diferiti. Funda?

| MadMan a răspuns:

Puterea naste frica! deci...

| taviyamato a răspuns:

Daca tu crezi ca Hitler e nebun atunci Iliescu sau Vanghelie sunt normali?

| RamonaRebecca a răspuns:

Este complicat.Am fost o data in vizita la spitalul de nebuni. Oamenii sunt tacuti, unii vorbesc singuri, unii stau fara nicio emotie. Am vorbit cu o fata de vreo 20 de ani. Nu era nebuna, desi isi omorase tatal. Nimeni de acolo nu sunt nebuni. Sunt doar absorbiti de realitate atat de mult incat lumea ii crede nebuni. Ei bine, da..Cativa de acolo erau nebuni, tipau ca vor sa plece.Ei chiar erau nebuni.Din ce mi-a spus fata aia, ea a invatat intre timp(a stat in spitalul de nebuni timp de 5 ani) ca daca tipi, urli, plangi, te va face si mai nebun decat cred ei ca esti si va apela la metode dure pentru a te face sa taci. De exemplu, terapia cu electrosocuri.Revenind, parerea mea despre oamenii nebuni este destul de buna deoarece ei sunt mai buni decat noi. Oamenii nebuni isi pot arata emotiile, sentimentele, asta daca vor. La noi, oamenii sanatosi, intervine orgoliul, teama..In vocabularul lor nici macar nu exista orgoliu. Teama, insa, este si la ei. Cel mai mult este teama. Oamenilor nebuni le e frica de orice pentru ca au fost raniti in trecut. Ei bine, eu cred ca nu ar trebui sa mai avem pareri urate despre oamenii nebuni, deoarece ei sunt mai buni decat noi, plus ca putem intr-o zi sa fim exact ca ei, priviti ca niste nebuni fara viata.