| Parintele a întrebat:

Ce parere aveti despre preotii care "deschid cartea"?

35 răspunsuri:
| Parintele explică:

Din biblie am invatat ca orice metoda de prezicere a viitorului este interzisa si ceva de genul ca este facuta cu ajutorul lui satan sau nu stiu ce demoni. Ideea era daca este conform principiilor bisericii sau daca se face asta asa doar pentru bani.etc. de catre unii popi ilegal din punct de vedere bisericesc.

| Parintele explică:

Flav... "a deschide cartea" e un fel de vrajitorie, casa zic asa, popeasca. Enoriasul deschide evanghelia la intamplare si preotul talmaceste pentru el din carte. Stiam ca e interzis.

| Parintele explică:

Mie nu-mi inchide gura popa.

| Flav a răspuns:

Cum adica care-ti deschid cartea? Adica care iti ghicesc viitorul? Fiindca eu nu stiu de astfel de preoti. Sau vrea sa se semnifice altceva sintagma? Sa fiu lamurit inainte de a ma baga in chestiuni care ma depasesc. Multumesc.

| elena a răspuns:

"NoGod" vrei sa-ti aspund sincer? Nu recomand nimanui sa apeleze la acest mod de a-si afla intr-un fel sau altul viitorul. Mie o asemenea deschidere de carte mi-a marcat viata, dar m-a urmarit si toata viata si ceea ce mi-a citit/ mie o maicuta/ ca nu mi se va indeplini dorinta sau intrebarea pusa in gand asa a si fost, oricat m-am straduit eu sa fie altfel. Doar trei cuvinte, trei mi-au marcat viata...si eu cred in oamenii credinciosi, adevarati trimisi ai lui Dumnezeu pe Pamant care-ti deschid cartea.

Răspuns utilizator avertizat
| RUMBURAK a răspuns:

Pentru tine oricum nu ar avea efect.pentru tine doar focul mai poate face un bine omeniri.

| moodyblues a răspuns:

Pot sa imi deschid singura o carte. daca tot nu exista D-zeu voi avea acelasi rezultat GRATIS

| whitehair a răspuns:

O deviatie de la crestinismul pe care-l propovaduiesc cu mai multa sau mai putina fervoare.Afaceristi fara scrupule care exploateaza durerile si sperantele unor bieti amarati.Citeste,, Programul Terra,, de Tony Victor Moldovan.

| cosima11 a răspuns:

Sincer. mi se pare o prostie sa iti afli intr-un fel sau altul destinul. Apoi, consider ca e un pacat. tu ca slujitor al Lui Dumnezeu[aici ma refer la orice preot care "deschide cartea"] asa. nu mi se pare normal sa faci asa ceva.pentru ca din invataturile crestin-ortodoxe, vrajitoriile si lucrurile de genu nu sunt normale si acceptate. acum fiecare cu parerea lui tongue

prfml
| prfml a răspuns:

Preotii care deschid cartea, interesant, oricum acest obicei este de mult timp. Nu am cunsostintele necesare pentru a da un raspuns concludent, dar oare nu este gresit in biserica in a vede viitorul? Din pacate am raspuns la intrebare printr-o alta intrebare, asa ca voi adauga intrebarea la favorit in speranta ca ca vor fi raspunsuri multe ca si pe mine ma intereseaza.

| giovana a răspuns:

In Biserica este interzisa deschiderea cartii. Dar unii popi o fac. Pfff

| radu a răspuns:

Pai.sa vedem nu vreau sa fa faceti o impresii prosta depre mine am doar 14 ani si am trecut prin asa ceva...am primit un pendul si am avut si niste carti despre radiestezie.nu am insistat prea mult deoarece nu stiam daca e bine sau nu.Am discutat cu profesorul de religie mi-am dat seama ca ei au un raspuns clasic pentru asa ceva.era ceva din biblie daca nu ma insel nu-mi amintesc exact spusele dar era ceva genu Nu cauta raspunsul la ceea ce nu iti este dat sa stii.aici am intampinat o mare dilema.nimeni nu a reusit sa-mi raspunda : De ce? de unde stiu concret ca aceste vorbe sunt adevarate.Eu am renuntat si mi-am propus sa las balta tot.Si mi-a venit o intrebare este vreo problema daca port pendulul.este din cristal si vreau sa il tin ca si. o bijuterie de exemplu. Vreau sa stiu daca este corect sau gresit sa'l port.Astept un raspuns pe privat.MULTUMESC!

| nustiucine a răspuns:

E o porcarie banoasa ca multe altele nutrite de "sfanta biserica"

| elenna a răspuns:

Nu e bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Oare să fie criza de vină sau este un obicei de a câștiga un ban în plus? Optez pentru varianta a doua.
Este o mare prostie.
Destinul nu se găsește într-o carte!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar am auzit. nu cunosc fenomenul si nu cred ca e rau sa te rogi, dar sa ti se dezvaluie viitorul in biserica...nu cred ca e bine. ziua de maine nu-ti apartine.nu ai nici o garantie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu, biserica nu accepta asa ceva.cine o face, o face pentru bani. ce parere sa am despre ei? aceeasi ca si despre cei ce nu deschid cartea.numai ca cei ce nu deschid cartea, gasesc o alta modalitate sa te ''jumuleasca'' de bani.sunt niste escroci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar tu ce parere ai avea daca ai inceta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am nici o parere ca nu stiu exact daca este sau nu pacat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartea ( desi suna mai bine SF. SCRIPTURA) poate schimba viata unui crestin (un om cu credinta). In cazul cand deschide cartea la un capitol bun se poate simti indemnat sa mearga din bine spre mai bine. Prinde incredere in el si ca orice om va dori mai mult sa se faca placut LUI. In cazul in care este un capitol cu o incarcatura mai negativa se simte obligat sa se indrepte, sa reflecteze asupra a tot ceea ce face sau a facut si prin credinta va deveni un bun crestin. Eu una asa vad lucrurile. Indiferent ce iti arata SF SCRIPTURA ai numai de invatat si te face sa te intrebi ce vei face din acel moment cu viata ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

`nu pot sa-mi formez inca o parere pentru ca nu am fost inca la unul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea, singer?! Este un lucru foarte bun si te simti mai implinit cu tine insusi parca te-ai nascut din nou.Incepi sa vezi viata mai frumoasa din mai multe puncte de vedere, nu numai cum o vedem noi oameni mereu de zi cu zi. Aveti credinta in Dumnezeul nostru Iisus Hristos si totul o sa fie bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Insa sa nu uitam un lucru, cineva acolo sus ne iubeste pe toti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parinte am impresia ca nu crezi destul de mult in Dumnezeu.Preotii care deschid cartea o fac pentru. faima, bani, etc.Sotul meu este preot dar a spus ca preotii care fac astfel de lucruri este o rusine la adresa Bisericii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfanta evanghelie este citita in fiecare duminica, si sarbatoare, si in fiecare zi la manastire. Ce sa-ti spuna acolo, ca ai dusmani? Toti avem...Cred ca profita de necazul oamenilor si de ce nu de naivitatea lor... E pacat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna-seara,
sincer preotii astia mi se pari niste sarlatani. cu greu gasesti in ziua de azi un preot cinstit. de curand am aflat ca parintii mei au fost la un astfel de preot. intr-adevar in familia mea au fost si sunt probleme. mama mea imi povestea cum a decurs totul. acum nu stiu dca e bine sa zic aici cum a fost sau nu dar tinand cont ca mi s-a parut o prostie zic sa impartasesc cu mai multi. in primul rand am inteles ca avea o carte cica SF. Evanghelie. a logic multaaa lume la rand majoritatea femei si tineri si batrani. asa... a pus poza la intamplare prin foi apoi a deschis cartea. cica citea cele 2 pagini si fata si verso. nu spun c a zis ca nu prea conteaza. am intrebat-o pe mama - te-ai uitat la acea carte? - nu. mi-a zis ca s-a dus de 2 ori sa vada din curiozitate c ii zice a 2 oara. rezultatul a fost acelasi. aproape aceleasi vorbe. am intrebat-o te-ai uitat la numarul paginii sa vezi dca era acelasi numar ca prima oara? - nu ca nu te lasa sa te uiti. in c limba era scrisa cartea? - nu era in romana ca e nu stiu c limba care numai preotii o invata. ebraica sau c limba e. apoi i-a dat o bluza de-a mea pe care habarnaveam ca o luase ca sa calce preotul pe ea. daa sa o calce! la propiu. imi spunea ca oamneii se intindeau pe jos pe burta chiar ca sa calce preotul pe ei, ca na, asa se zice ca dca te calca preotul iti face bine laughing. preotul incaltat nici macar sa zici frate da va respect si ma descalt ca nu imi bat joc d voi. c mai mi-a zis. aa ca a stiut preotul ca numele meu incepe cu G ( numele meu e Georgiana) si ca am decat un nume. imi zpunea ea laughing "nu avea de unde sa stie chesti asta ca nu i-am zis asa ca totusi nu mi se pare a fi un sarlatan " a da si ia mai zis ca domne cine a facut vraji familiei si ca eu am cununiile legate ceea c am aflat de la ei c inseamna si ca trebuie sa fim uniti sa trecem peste bla bla mda. ideea e ca trecand prin multe necazuri in viata saracii parinti ai mei chiar au crezut. a si i-a dat si lui 10 lei saracul. iti dai seama imi spunea ca erau in jor de 30 de pers acolo 10 lei pe putin de la fiecare hmm eu toma necredinciosul am zis asa ma duc si el sa il cunosc pe faimosul preot sa vad in c consta toata scamatoria si ca sa nu zica ai mei ca nu vreau sa cooperez in dezlagarea vrajii uff ca n-am scapat de ei si sa vad dca ma lasa sa bvad acea carte cum reactioneaza dca nu sa vad pagina chestiii din astea aaaa si cel mai important nu am de gand sa dau nici un ban.sai vad fata la sfarsit cand o sa plec de acolo si nu o sa-i dau nimic. cred ca o sa ma prapadesc de ras.as vrea sa il si inregistrez sa satu sa il analizez dupa aia.sa vad dca o sa resusesc. am scris cam mult oricum mai multe detalii dupa evenimen. parinte nu va cunosc nu ma intereseaza dca e bine ceea c o sa fac dca o sa am parte de blesteme sau mai stiu e c pentru ca am credinta mea si nu mi-a poate lua nimeni. vam lasat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce parere pot sa am decat una foarte proasta! Se cred niste prooroci sau profeti carora Dumnezeu le descpera viitorul, dar in realitate nu sunt decat niste sarlatani imbracati in odajdii! De ce Sfintii cu darul inainte-vederii se retrageau in pustiu de parte de lume? De ce nu faceau negot cu harul lor? Pt ca e simonie! Ori acesti pravilari nu sunt mai presus decat vrajitoarele de carton gen "mama Omida"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O practica a preotilor speculanti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce parere... poate o fac pentru bani(asta e treaba lor)dar chiar azi mi-a povestit o prietena de familie ca la varsta de 17 ani s-a dus impreuna cu o verisoara sa deschisa cartea, ei i-a iesit ca o sa se casatoreasca si cam intr-un an s-a casatorit iar la verisoara ei i-a iesit ca o sa-si faca o cariera si dupa o sa se si casatoreasca, asa a si fost.