| Ionutcristian012345 a întrebat:

Ce parere aveti despre preotii nostri?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu esti sectant nu? ca si pastori au vile, masini scumpe, pai si preoti sunt oamenii.uni buni uni rai, educatia din Romania e cea mai proasta din toata europa si e logic ca devin multi inculti, prosti, retardati mintali

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns:

Nu-i cunosc pe toti ca sa-mi fac o parere.
Asa din 20-30 pe care i-am cunoscut ii consider vcitime ale sistemului.
Doar 2 sunt sigur ca sunt atei si ca si-au dat seama cum functioneaza treaba cu religia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Preotii sunt trimisii si oamenii lui Dumnezeu, iconomi ai Sfintelor Taine si impreuna-lucratori cu Dumnezeu. Daca ni se par nevrednici, sa ne facem noi preoti mai buni, sau sa crestem noi preoti mai buni, sa nu fie avortati pruncii, ca nu stim ce oameni mari ar putea fi ei!
Fara preoti nu se transmite harul si nici nu se iarta pacatele oamenilor si nici invatatura credintei nu este dreapta. Nu oricine poate propovadui, ci numai cei care sunt trimisi! "Cum vor propovadui, de nu vor fi trimisi?" (Romani 10, 15). Cine primeste pe preoti, primeste pe Dumnezeu. Cine se leapada de preoti, se leapada de Dumnezeu. Preotia e numai ortodoxa, cei cazuti in erezie sau caterisiti nu au preotie valida si nici lucratoare.

| gratargratar a răspuns:

Ca in orice profesie... unii sunt foarte buni, altii sunt foarte rai. Depinde de idea cu care intrii in preotie. Unii intra pentru ca realmente sunt imbunatatiti duhovniceste si aud chemarea lui Dumnezeu pentru a-I sluji, altii intra pentru ca sunt impinsi de la spate de parinti (ca sa castige bani mai usor sau ca sa fie respectati). Astia din urma nu rezista, pentru ca in preotie, orice s-ar spune, nu se poate face bani cat sa traiesti fara griji. Cunosc din ambele categorii.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

în 16 Aprilie 2018 | Anonim a răspuns:
Preotii sunt trimisii si oamenii lui Dumnezeu, iconomi ai Sfintelor Taine si impreuna-lucratori cu Dumnezeu...
Fara preoti nu se transmite harul si nici nu se iarta pacatele oamenilor si nici invatatura credintei nu este dreapta. Nu oricine poate propovadui, ci numai cei care sunt trimisi! "Cum vor propovadui, de nu vor fi trimisi?" (Romani 10, 15). Cine primeste pe preoti, primeste pe Dumnezeu. Cine se leapada de preoti, se leapada de Dumnezeu. Preotia e numai ortodoxa, cei cazuti in erezie...
Unde scrie acestea în Evanghelie? Puținii preoți care se Creștinau la propovãduirea ucenicilor lui Cristos, se lepãdau de preoție și Legea Iudaicã, întrucât în Creștinism Marele Preot este Cristos. Nici nu aveau cum sã mai rãmânã preoți sau sã se facã unii ucenici preoți (așa cum se afirmã în otodoxie și catolicism), întrucât preoțimea și cãrturarii erau total împotriva Creștinismului, de aceea au și colaborat cu Imperiul Roman în prigonirea Creștinismului.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

... Fara preoti nu se transmite harul si nici nu se iarta pacatele oamenilor si nici invatatura credintei nu este dreapta...
... În Evanghelie scrie de Darurile Duhului Sfânt. Aceste daruri sunt întâlnite la orice creștin, dar pe mãsura neprihãnirii și evlaviei lui, altfel Creștinismul nu ar fi putut sã se extindã și în țãrile unde este interzis. Mã refer la Creștinismul Evanghelic, nu cel predicat prin sabie, pãgânism, și botezul bebelușilor.